Σαν Σήμερα (8/2/2015): ΑΟ Χαλκίς-Μακρυκάπα 3-1

Με σκορ 3-1 νίκησε  ο ΑΟ Χαλκίς, τη Μακρυκάπα, στο Ενωσιακό γήπεδο Χαλκίδας, για τη 18η αγωνιστική της Α’ ΕΠΣΕ, παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ, κάνοντας το καλύτερο του ημίχρονο στο πρωτάθλημα. Οι πρωτοπόροι έδειξαν ισχυρή προσωπικότητα αρνούμενοι να σπαταλήσουν βαθμούς αν και μέχρι το 53΄ ήταν πίσω στο σκορ. Στο Β’ ημίχρονο, έσβησαν τους αντιπάλους τους που ήταν μαχητικοί στο Α’, με αποτέλεσμα να ανατρέψουν το 0-1 σε μία μεγάλη νίκη (3-1).

Οι παίχτες της Χαλκίδας από την αρχή επέβαλαν το ρυθμό τους και άσκησαν μεγάλη πίεση προς την εστία του Κυριακόπουλου. Όμως στο 15΄ σε μια κόντρα των φιλοξενούμενων ο Ντούμας αστόχησε σε ανεπανάληπτο τετ-α-τετ, χάνοντας την ευκαιρία του αγώνα. Οι «νερατζούρι» απάντησαν με 3 καλές φάσεις (Δήμου 17΄, Ευσταθίου 19΄, 27΄). Η Μακρυκάπα κατάφερε να προηγηθεί στο 37΄όταν μετά από εκτέλεση φάουλ του Κηρύκου ο προωθημένος Τάσος Καρκαλής με προβολή νίκησε το Μόνο. Στην επανάληψη η ομάδα της Χαλκίδας μπήκε πολύ δυνατά και ο Ανέστης στο 53′, έφερε το ματς στα ίσια. Στο 58΄και το 69΄ο Κυριακόπουλος κράτησε ισόπαλο το σκορ νικώντας σε τετ-α-τετ Τσομπάνη και Ευσταθίου. Στο 82΄όμως ο Σμυρναίος στη πρώτη του επαφή με τη μπάλα σκόραρε και έδωσε προβάδισμα στον ΑΟΧ. Το τελικό 3-1 διαμόρφωσε στη τελευταία φάση του αγώνα ο Ανέστης που πλάσαρε εύστοχα.
Στο 2ο γκολ δημιουργήθηκε ένταση μεταξύ φιλάθλων του ΑΟΧ και της Μακρυκάπας, με τους ψυχραιμότερους να ησυχάζουν τα πνεύματα.

Την επόμενη αγωνιστική, Σάββατο 14 Φεβρουαρίου, ο ΑΟ Χαλκίς θα αγωνιστεί μέσα στο Βασιλικό, με αντίπαλο το Λήλα, στις 15:30.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Λάμπρου/Πριόνας-Τσιφλάκος.

ΓΚΟΛ: 53′ & 90’+ Ανέστης, 82′ Σμυρναίος-37′ Τ. Καρκαλής.

ΑΟ ΧΑΛΚΙΣ (Γιώργος Λάμπρου): Μόνος, Κοροβέσης (80΄ Σμυρναίος), Τζαφέρος, Καραμπάς, Αυλωνίτης (46΄ Γκιτσάλης), Ευσταθίου, Τσομπάνης, Βαλκάνος (71΄ Τσιβίκας), Θωμάς, Ανέστης, Δήμου.

ΜΑΚΡΥΚΑΠΑ (Άγγελος Βογιατζής): Κυριακόπουλος, Λέκκας, Τ. Καρκαλής, Μπισμπικόπουλος, Α. Πουρνής, Σηφάκης, Χασάνδρας, Βαρτζής, Ντούμας, Κηρύκος, Σιλιβάκος (55΄ Γ. Καρκαλής, 83΄ Ρουμπής).

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ: Λουκίσια-Ολυμπιακός Χαλκίδας 1-1, Απόλλων Ερέτριας-Λήλας Βασιλικού 4-2, Σκύρος-Δροσιά 1-1, Παντριαδικός-Καστέλλα 2-1, Αυλίδα-Δόξα Προκοπίου 2-1, ΑΟ Χαλκίς-Μακρυκάπα 3-1, Ταμυναϊκός-Αρτάκη 3-2, Ιστιαία-Αυλωνάρι 4-0.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: ΑΟ Χαλκίς 45, Ιστιαία 38, Απόλλων Ερέτριας 37, Ολυμπιακός Χαλκίδας 35, Αρτάκη 34, Δροσιά 28, Ταμυναϊκός 28, Παντριαδικός 25, Καστέλλα 23, Αυλωνάρι 21, Λήλας Βασιλικού 19, Μακρυκάπα 18, Λουκίσια 17, Αυλίδα 14, Σκύρος 14, Δόξα Προκοπίου 4.

Πηγή: chalkidafans3.blogspot.com

Ο αγώνας θεσμός στο Βασιλικό! (photo album)

ΠΑΙΔΩΝ ΕΠΣΕ (Δ’ ΟΜΙΛΟΣ): Κάρυστος-Αυλωνάρι/Κονίστρες 5-5

Εκλογές ΕΠΣΕ: Επινίκιο γεύμα στην Τριάδα! (photos)