Σαν Σήμερα (7/2/2016): Μακρυκάπα-Αιδηψός 1-2

Η Αιδηψός κέρδισε 2-1 στη Μακρυκάπα την τοπική ομάδα, σαν σήμερα 7/2, για την 21η αγωνιστική της Α’ ΕΠΣΕ.

Μεγάλη νίκη για τους βορειοευβοιώτες, που είχαν για πρώτη φορά στον πάγκο τους τον Χρήστο Πατσούρα (στη θέση του Λάζαρου Κυρπισλίδη που παραιτήθηκε), σε μια δύσκολη έδρα και σημαντικό βήμα παραμονής. Άνοιξαν το σκορ στο 16′ με ‘ανάποδο ψαλίδι’ του Ψύλλου και γενικότερα έλεγξαν τον ρυθμό του αγώνα, με τον Μυλωνά να επεμβαίνει επιτυχημένα σε 1-2 περιπτώσεις, ως το φινάλε του α’ μέρους. Στην επανάληψη ο ΑΟΜ πίεσε ακόμη περισσότερο για την ισοφάριση και τελικά τα κατάφερε στο 72′ με σουτ του Β. Βουρδάνου, όμως οι φιλοξενούμενοι ‘απάντησαν’ οκτώ λεπτά μετά, με τον Φατσή να σημειώνει το γκολ της νίκης τους.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Γκάτσος/Χατζηκαμαγιάννης-Κελεπούρης.

ΓΚΟΛ: 72′ Β. Βουρδάνος-16′ Ψύλλος, 83′ Φατσής.

ΜΑΚΡΥΚΑΠΑ (Βαγγέλης Τόγιας): Κυριακόπουλος, Πεταλωτής (46′ Τσομάτσκα), Χασάνδρας, Παπίλας, Θωμόπουλος, Σηφάκης, Κούκα (69′ Β. Βουρδάνος), Ρωμανός (75′ Βαρτζής), Ζαούρης, Ντούμας, Μπαλόζι.

ΑΙΔΗΨΟΣ (Χρήστος Πατσούρας): Μυλωνάς, Σβετζούρης, Αυγέρης, Δημητρίου, Χρήστου, Καπλανάι (70′ Μ.Γ. Αναγνώστου), Α. Μπιμπάι (90’+3′ Σαμπάι), Φατσής, Ψύλλος (75′ Αναστασίου), Χ.Ε. Φώτου, Ν. Αναγνώστου.

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ: Απόλλων Ερέτριας-Ελλήσποντος 0-0, Παντριαδικός-Αυλίδα 0-1, Αρτάκη-Λήλας Βασιλικού 2-1, Αυλωνάρι-Καστέλλα 0-0, Ολυμπιακός Χαλκίδας-Ζάρακες 2-2, Μακρυκάπα 1-2, Ιστιαία-ΑΕΚ Χαλκίδας 0-0, Δροσιά-Ταμυναϊκός 1-1.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: ΑΕΚ Χαλκίδας 43, Αρτάκη 41, Ιστιαία 39, Ταμυναϊκός 38, Απόλλων Ερέτριας 36, Καστέλλα 32, Παντριαδικός 31, Λήλας Βασιλικού 30, Αυλωνάρι 30, Μακρυκάπα 27, Ελλήσποντος 24, Ολυμπιακός Χαλκίδας 22, Αυλίδα 22, Αιδηψός 19, Δροσιά 19, Ζάρακες 7.

Σχολικοί αγώνες: Το τελευταίο πέναλτι & οι πανηγυρισμοί του ΓΕΛ Αυλίδας! (video)