Σαν Σήμερα (7/2/2016): Δροσιά-Ταμυναϊκός 1-1

Για πέμπτη φορά φέτος -και δεύτερη συνεχόμενη ο Ταμυναϊκός χάνει το ‘τρίποντο’ δεχόμενος την ισοφάριση στο δεύτερο μέρος και την ευκαιρία να εκμεταλλευτεί τα ‘στραβοπατήματα’ των άλλων ομάδων που κάνουν πρωταθλητισμό. Μάλιστα αυτή με την Δροσιά είναι ίσως η πιο χαρακτηριστική, αφού η ομάδα του Αλιβερίου έχασε την νίκη, δεχόμενη γκολ στην τελευταία φάση του αγώνα. Όπως και στις άλλες περιπτώσεις οι φιλοξενούμενοι πλήρωσαν το γεγονός ότι δεν μπόρεσαν να μετουσιώσουν σε περαιτέρω τέρματα την υπεροχή και τις ευκαιρίες που δημιούργησαν (κυρίως λόγω έλλειψης αποτελεσματικού ‘φουνταριστού’ σκόρερ), ‘καθαρίζοντας’ έτσι το ματς από νωρίς. Παράλληλα παρουσίασαν -σε μικρότερο βαθμό- πρόβλημα στο να διατηρήσουν τον ίδιο ρυθμό στο τελευταίο μισάωρο του αγώνα (οπότε και οπισθοχώρησαν παραχωρώντας μέτρα στον αντίπαλο), κάτι που έδωσε το δικαίωμα στον ΑΠΚΟ, να πάρει την πρωτοβουλία των κινήσεων, φτάνοντας έτσι αρκετές φορές με αξιώσεις στα καρέ του Ζωντού.

Η Δροσιά παρουσιάστηκε ψυχωμένη και αποφασισμένη να διεκδικήσει τις πιθανότητες της απέναντι σ΄ έναν αντικειμενικά πιο ποιοτικό αντίπαλο. Στο πρώτο μέρος που οι Αλιβεριώτες είχαν την υπεροχή, οι γηπεδούχοι δεν κλείστηκαν και παίζοντας ανοιχτά έκαναν και εκείνοι φάσεις, που θα μπορούσαν να τους βάλουν μπροστά στο σκορ. Αρχικά στο 11΄ με τον Λάμπρου -τον οποίο ευνόησαν οι κόντρες των αμυνομένων- που επιχείρησε πλασέ στην κλειστή γωνία απ΄ τα δεξιά, όμως ο Ζωντός έπεσε σωστά και παραχώρησε κόρνερ. Στο 39΄ ήταν η σειρά του Αντωνιάδη να δοκιμάσει την τύχη του με σουτ απ΄ τ΄ αριστερά, με την μπάλα να περνά δίπλα απ΄ την αριστερή δοκό του γκολκίπερ του Ταμυναϊκού. Οι φιλοξενούμενοι έδειξαν τις -επιθετικές- διαθέσεις τους, πριν καν συμπληρωθεί το πρώτο λεπτό, με τον Βασίλη Τσαλιαγκό, που αφού διείσδυσε απ΄ τα δεξιά επιχείρησε δυνατό σουτ, άλλα ο Οικονομίδης ανταποκρίθηκε σωστά και έδιωξε πέφτοντας με τα πόδια.

Τρία λεπτά μετά ο Μανδράκας με διαγώνια βρήκε τον Κούρτη που έκανε παράλληλη σέντρα και ο Σταμέλος απ΄ το δεύτερο δοκάρι, δεν μπόρεσε να βρει την μπάλα και να την στείλει στα δίχτυα. Οι δυο συμπαίχτες της ομάδας του Αλιβερίου, έμελλε να συνεργαστούν αποτελεσματικά -σε παρόμοια φάση- στο πέμπτο λεπτό της επανάληψης, στην φάση που έγινε το 0-1. Αυτήν την φορά μετά την παράλληλη του Κούρτη, ο Σταμέλος -απ΄ τον άξονα και εντός περιοχής- ‘τσίμπησε’ την μπάλα, όσο χρειαζόταν για να την στείλει στα δίχτυα. Ο Κούρτης και σε άλλες περιπτώσεις έβγαλε ‘φαρμακερές’ σέντρες στην ‘καρδιά’ της αντίπαλης άμυνας, που δεν αξιοποιήθηκαν. Ο ίδιος ποδοσφαιριστής στο 26΄ έκλεψε την μπάλα απ΄ τον Καραλή στο χώρο του κέντρου, με κούρσα μπήκε στην περιοχή και με συρτό πλασέ έστειλε την μπάλα να περάσει ελάχιστα δίπλα απ΄ το αριστερό κάθετο δοκάρι. Παρόμοια στο 90΄ ο Σταμέλος έχασε την ευκαιρία να σκοράρει και ‘σφραγίσει’ την νίκη της ομάδας του, σε φάση τετ-α-τετ (και αφού με ωραία ντρίπλα απέφυγε τον Πατρινό, επιχείρησε συρτό τελείωμα, όμως η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι και πέρασε δίπλα απ΄ το δεξί κάθετο του Οικονομίδη.

Σχεδόν σε διψήφιο νούμερο τελικών έφτασαν στο α΄ μέρος οι Αλιβεριώτες, που είχαν κάθετο δοκάρι στο 42΄, μετά από ευθύβολο συρτό του Μανδράκα. Δοκάρι είχαν και οι γηπεδούχοι στο 85΄ -με το οποίο ουσιαστικά ‘προειδοποίησαν’ την άμυνα των φιλοξενούμενων- μετά από σουτ του Χρήστου Φρυγανά και απόκρουση του Ζωντού, ο Καραλής στην επαναφορά με τελείωμα με την μία έστειλε την μπάλα να τραντάξει αριστερό κάθετο. Τελικά η ισοφάριση ήρθε στο 95΄ με διαγώνιο μακρινό γέμισμα απ΄ τον χώρο της άμυνας του ΑΠΚΟ του Πατρινού, τροφοδοτήθηκε μέσα στην περιοχή ο Αντωνιάδης που με ‘κεραυνό’ στο απέναντι ‘παραθυράκι’ διαμόρφωσε το τελικό 1-1.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Παπαποστόλου/Πασχαλίδης-Αργύρης.

ΓΚΟΛ: 90’+5′ Αντωνιάδης-50′ Σταμέλος.

ΔΡΟΣΙΑ (Γιάννης Μπασούκος): Οικονομίδης, Τσούτης, Νικολάου, Πατρινός, Μαντζούνης, Καραλής, Αντωνιάδης, Λάμπρου (56΄ Τρίκκας), Φρυγανάς Γ. (81΄ Φρυγανάς Χ.), Κηπιώτης, Σπυρόπουλος (56΄ Σεχάι).

ΤΑΜΥΝΑΪΚΟΣ (Δημήτρης Λύκος): Ζωντός, Αναστασίου, Πιλάτης, Καρατζάς, Κούρτης, Λύκος Μ. (61΄ Θωμάς), Σταμέλος, Φωτιάς, Τσαλιαγκός Β. (83΄ Δήμου), Τσαλιαγκός Γ., Μανδράκας.

• Καλές εντυπώσεις άφησε ο Ζωντός (πρόσφατη προσθήκη από Ήφαιστο Περιστερίου) που υπερασπίστηκε για πρώτη φορά τα γκολπόστ του Ταμυναϊκού μαζί με τον Χροναίο θα συνθέτουν το δίδυμο των ‘πορτιέρο’ της ομάδας του Αλιβερίου από δω και πέρα, αφού ο μέχρι πρότινος βασικός τερματοφύλακας Ντουρέκας, αποχώρησε απ΄ τον σύλλογο.
  • Παρά τις γκέλες των τελευταίων δύο αγωνιστικών οι Αλιβεριώτες συνεχίζουν να βρίσκονται σε τροχιά τίτλου (πέντε βαθμούς μακριά απ΄ την πρωτοπόρο ΑΕΚ) και να ελπίζουν. Πιθανότατα στις επόμενες ώρες θα ανακοινωθεί η απόκτηση γνωστού επιθετικού, που οι άνθρωποι του Ταμυναϊκού θεωρούν ότι μπορεί να τους δώσει το ‘εύκολο’ γκολ στην συνέχεια και το κάτι παραπάνω, ώστε να διεκδικήσουν μέχρι τέλους τον τίτλο της Α΄ ΕΠΣΕ.
  • Η Δροσιά έφτασε στους 19 βαθμούς, παραμένει σε θέση που είναι πολύ πιθανόν να οδηγήσει σε υποβιβασμό, όμως στις τάξεις του ΑΠΚΟ, υπάρχει αισιοδοξία απ΄ τις θετικές εμφανίσεις των τελευταίων αγωνιστικών και σε συνάρτηση με την ενίσχυση που έχει γίνει στο ρόστερ, ευελπιστούν πως η ομάδα θα φτάσει στον στόχο της παραμονής.
  • Γιάννης Μπασούκος: ‘Σήμερα ήταν ένα ντέρμπι παρά την βαθμολογική διαφορά των δύο ομάδων. Είχαμε πολλές φάσεις και πάθος. Πιστεύω ότι το 1-1 (όσο και αν φανεί παράξενο) αδικεί την Δροσιά, βάσει των ευκαιριών που κάναμε στο 90λεπτο, θα μπορούσαμε να είχαμε πάρει τους τρεις βαθμούς (αλλά έτσι όπως εξελίχθηκε το παιχνίδι ακόμη και κανέναν βαθμό), αλλά έχει αξία αυτό γιατί είχαμε έναν πάρα πολύ καλό αντίπαλο. Γι΄ αυτό είναι γλυκόπικρο αυτό που μας μένει στο τέλος. Θεωρώ ότι ο Ταμυναϊκός είναι μια πάρα πολύ καλή ομάδα. Πιστεύω ότι η βαθμολογική της θέση την αδικεί και αυτό με κάνει ακόμη πιο αισιόδοξο γιατί αντιμετωπίσαμε έτσι έναν τόσο καλό αντίπαλο. Συγχαρητήρια και στις δύο ομάδες. Είχαμε στο πρώτο μέρος δύο κλασσικές ευκαιρίες και θα μπορούσαμε να είχαμε προηγηθεί. Στο δεύτερο ημίχρονο όσο ήμασταν στο παιχνίδι στο 0-0, ο Ταμυναϊκός δεν μας απείλησε. Φάγαμε ένα γκολ σε μια φάση με μια σέντρα και κόντρα, χωρίς να μας έχει κάνει το παραμικρό βρέθηκε ο Ταμυναϊκός να προηγείται στο σκορ. Από κει και πέρα κάναμε μια πολύ μεγάλη προσπάθεια και γι΄ αυτό θέλω να δώσω συγχαρητήρια σε όσα παιδιά αγωνίστηκαν. Γιατί πραγματικά μου αρέσει τα παιχνίδια να κρίνονται μόνο μέσα στον αγωνιστικό χώρο και τελικά αυτός που πραγματικά αξίζει να μείνει στην κατηγορία και αυτός που δεν αξίζει να πέσει, ακόμη και αν είμαστε εμείς αυτοί που θα πέσουμε, δεν έχει σημασία. Η αρχή μου είναι τα παιχνίδια να παίζονται στο γήπεδο και δεν θέλω να μου χαριστεί κανείς και το λέω αυτό γιατί ακούγονται διάφορα αυτό το διάστημα. Πιστεύω ότι κάθε ομάδα έχει την ιστορία της και είναι υποχρεωμένη να παίζει όλα τα παιχνίδια. Σίγουρα μπορούν να γίνουν εκπλήξεις, αλλά θα ήθελα όλες οι ομάδες να δώσουν αυτό που μπορούν. Εμείς κάνουμε μια μεγάλη προσπάθεια, η ομάδα έχει αλλάξει πάρα πολύ την εικόνα της και έχει γίνει πολύ ανταγωνιστική, κάτι που αποδεικνύεται απ΄ τα αποτελέσματα που έχουμε φέρει, γιατί έχουμε παίξει με πολύ δύσκολες ομάδες όλο αυτό το διάστημα. Πιστεύω ότι αν συνεχίσουμε έτσι δεν έχουμε να φοβηθούμε τίποτα και θα πάρουμε αρκετούς βαθμούς. Αν κάποιοι πιστεύουν πως η Δροσιά έχει τελειώσει, ίσως ν΄ αλλάξουν άποψη, απ΄ την αγωνιστική μας εικόνα.’
  • Δημήτρης Λύκος: ‘Όταν χάνεις το ‘τρίποντο’ στο τελευταίο λεπτό είναι περίεργο και τα συναισθήματα είναι πολύ βαριά. Αλλά δεν είναι το θέμα αυτό. Πιστεύω ότι θα μπορούσαμε να είχαμε τελειώσει το παιχνίδι στο πρώτο ημίχρονο γιατί είχαμε αρκετές ευκαιρίες. Δεν τα καταφέραμε. Μπήκαμε στο δεύτερο ημίχρονο και ήμασταν εξίσου καλοί. Βάλαμε το γκολ και μετά αρχίσαμε για κάποιο λόγο να γυρνάμε αρκετά πίσω. Ίσως είναι μερικές φορές και η ψυχολογία του ποδοσφαιριστή να γυρίσει προς τα πίσω, παρά τα όσα φωνάζαμε στα παιδιά να βγούνε λίγο πιο μπροστά. Θα μπορούσαμε βέβαια να κάνουμε και ένα δεύτερο γκολ και να τελειώσουμε το παιχνίδι. Βέβαια θα μπορούσε και η Δροσιά να είχε ισοφαρίσει πιο νωρίς το παιχνίδι, είχε και δοκάρι. Το θέμα είναι ότι το ποδόσφαιρο είναι παιχνίδι λαθών. Έγινε ένα λάθος και το πληρώσαμε. Από κει και πέρα αυτό που για μένα μας δημιουργεί πρόβλημα είναι το τελείωμα των φάσεων. Θα μπορούσαμε να είχαμε πάρει το ΄΄τρίποντο΄΄ και σήμερα και την προηγούμενη Κυριακή με την Μακρυκάπα, αν τελειώναμε τις φάσεις με τον κατάλληλο τρόπο. Είμαστε κοντά σε μια μεταγραφή στην θέση της επίθεσης’.

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ: Απόλλων Ερέτριας-Ελλήσποντος 0-0, Παντριαδικός-Αυλίδα 0-1, Αρτάκη-Λήλας Βασιλικού 2-1, Αυλωνάρι-Καστέλλα 0-0, Ολυμπιακός Χαλκίδας-Ζάρακες 2-2, Μακρυκάπα 1-2, Ιστιαία-ΑΕΚ Χαλκίδας 0-0, Δροσιά-Ταμυναϊκός 1-1.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: ΑΕΚ Χαλκίδας 43, Αρτάκη 41, Ιστιαία 39, Ταμυναϊκός 38, Απόλλων Ερέτριας 36, Καστέλλα 32, Παντριαδικός 31, Λήλας Βασιλικού 30, Αυλωνάρι 30, Μακρυκάπα 27, Ελλήσποντος 24, Ολυμπιακός Χαλκίδας 22, Αυλίδα 22, Αιδηψός 19, Δροσιά 19, Ζάρακες 7.

Σαν Σήμερα (9/12/2018): ΑΟ Χαλκίς-Χαραυγιακός 0-2 (photos+video)

DERNEKI (ΜΗ ΕΝ ΕΝΕΡΓΕΙΑ): Πιγκουίνοι-Vodka Juniors 7-3

Ευβοϊκός ΓΑΣ: Έναρξη προπονήσεων για όλα τα τμήματα κολύμβησης