Αγαπημένα ΡΟΗ ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΠΣΕ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Σαν Σήμερα (5/2/2014): Αρτάκη-Ιστιαία 0-0

Η Αρτάκη αναδείχτηκε ισόπαλη 0-0 με την Ιστιαία, σαν σήμερα 5/2, στον επαναληπτικό αγώνα των δύο ομάδων για τα ημιτελικά του κυπέλλου Εύβοιας.

Ο ΑΟΝΑ, έχοντας σημαντικό προβάδισμα απ’ το πρώτο ματς στο οποίο είχε επικρατήσει με 2-1, ‘σφράγισε’ την πρόκριση του στον τελικό, απέναντι στην ‘Ένωση’ που είχε δύσκολη αποστολή αφού χρειαζόταν να πετύχει τουλάχιστον δύο τέρματα για να έχει ελπίδες πρόκρισης. Μάλιστα οι γηπεδούχοι, παρά το προβάδισμα πρόκρισης που είχαν, μπήκαν δυνατά και κυνήγησαν το γκολ στο πρώτο μέρος, έχοντας καλά σουτ με Γκάβαλη (στο 16′-απομάκρυναν οι αμυνόμενοι), Μαστροκώστα (στο 33′-ελάχιστα άουτ) και Γκούρλα (στο 43′-αστόχησε σε σχεδόν κενή εστία), ενώ απ’ τη μεριά τους οι φιλοξενούμενοι είχαν μια εκτέλεση φάουλ με τον Δ. Δαρζέντα, που δεν προβλημάτισε όμως τον Γκόγκο, ο οποίος μπλόκαρε την μπάλα. Ίδια η εικόνα του ματς στην επανάληψη, με την Ιστιαία να μην μπορεί να διεκδικήσει με ιδιαίτερες αξιώσεις το γκολ (δύο καλές στιγμές στην επανάληψη: 65′-σουτ με Πολίτη απέκρουσε ο Γκόγκος, 73′-σουτ του Βασιλείου που πέρασε ελάχιστα άουτ) που θα την έβαζε στο ‘κόλπο’ της πρόκρισης και τον ΑΟΝΑ να συνεχίζει να είναι πιο επικίνδυνος (52′-χαμένη ευκαιρία με Γκούρλα σε θέση τετ α τετ με Καρατσόλια ο οποίος έδιωξε με τα πόδια, 75′ & 87′-ευκαιρίες με Φωτιάδη σουτ και κεφαλιά αντίστοιχα, με τον Καρατσόλια να αντιδρά αποτελεσματικά και στις δύο περιπτώσεις), χωρίς όμως τελικά να σκοράρει.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Παπακυριάκος/Ρουμπής-Φίλος.

ΑΡΤΑΚΗ (Δημήτρης Παναγιώτου): Γκόγκος, Βλάχος, Φωτιάδης, Ζαχαριάς (66’ Ευσταθίου), Καμάρας, Κάραλης, Παπαδόπουλος, Καραχάλιος (80’ Ρούσσος), Γκούρλας, Μαστροκώστας, Γκάβαλης.

ΙΣΤΙΑΙΑ (Λάμπρος Σπίντζος): Καρατσόλιας, Ν. Περήφανος, Βασιλείου, Α. Δαρζέντας (63’ Τούσερτ), Αντωνίου (54’ Γ. Περήφανος), Στεργίου, Πολίτης, Δ. Δαρζέντας, Ανέστης, Χ. Δέσπους, Γοργομάτης.

Σαν Σήμερα (29/12/2013): Ιστιαία-Αρτάκη 1-2

Α’ ΕΠΣΕ: Σκεπαστή-Ελλήσποντος 3-1

Κύπελλο Ελλάδας: Στις 29/10 η κλήρωση της 2ης φάσης

Από τον Σύλλα στον Τελεθριακό ο Κ. Μαυροζούμης!