Σαν Σήμερα (4/2/2018): Αιδηψός-Καστέλλα 4-2

Η Αιδηψός επικράτησε 4-2 της Καστέλλας, σαν σήμερα 4/2, για τη 17η αγωνιστική της μεγάλης κατηγορίας του ευβοϊκού ποδοσφαίρου.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 14′ με πέναλτι που κέρδισε ο Μάρκου και εκτέλεσε επιτυχημένα ο Ι. Μπιμπάι και επτά λεπτά μετά διπλασίασαν τα γκολ τους με σουτ του Στεργίου. Στη συνέχεια η Καστέλλα αντέδρασε και στο 32′ μείωσε 2-1 με κεφαλιά του Κανάνι και έπειτα από σέντρα του Αρχοντούλη, όμως οκτώ λεπτά μετά η Αιδηψός πήρε και πάλι ‘κεφάλι’ δύο τερμάτων με το δεύτερο προσωπικό γκολ του Στεργίου, ο οποίος μετά από εκτέλεση φάουλ του Ι. Μπιμπάι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα με κεφαλιά. Άμεση νέα ‘απάντηση’ είχε η Καστέλλα, μειώνοντας 3-2 στο 43′ με ατομική προσπάθεια του Αρχοντούλη, στον επίλογο ενός ‘χορταστικού’ σε θέαμα και γκολ ημιχρόνου. Τα πράγματα ήταν διαφορετικά στην επανάληψη, με τους γηπεδούχους να ‘σφίγγουν’ την άμυνα τους και τελικά ‘σφραγίζουν’ τη νίκη τους στο 88′, οπότε και ο Φώτου με σουτ διαμόρφωσε το τελικό 4-2.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Παπαποστόλου/Αργύρης-Τσιφλάκος.

ΓΚΟΛ: 14′ Ι. Μπιμπάι, 21′ & 40′ Στεργίου, 88′ Φώτου-32′ Κανάνι, 43′ Αρχοντούλης.

ΑΙΔΗΨΟΣ (Γιώργος Δημητρίου): Ψαρράς, Στέκας (52′ Φώτου), Βασιλείου, Γλύκος, Μ. Αναγνώστου, Σαμπάι, Καπλανάι, Μάρκου (68′ Αθανασίου), Παπατζίκος (59′ Γοργομάτης), Ι. Μπιμπάι, Στεργίου (88′ Ν. Αναγνώστου).

ΚΑΣΤΕΛΛΑ (Γιάννης Παπαθεοδώρου): Κηρόπουλος, Τσούτσης (88′ Χρυσικός), Κεχαγιάς (21′ Τσιούνης), Χ. Βότσης, Μακρής, Μπασινάς, Κανάνι, Γκίκας, Αρχοντούλης, Νικούλης, Α. Βότσης (66′ Ζήσης).

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ: Λήλας Βασιλικού-Όλυμπος Γυμνού 3-1, Παντριαδικός-ΑΕΚ Χαλκίδας 2-0, Ολυμπιακός Χαλκίδας-Απόλλων Ερέτριας 0-0, Ηρακλής Ψαχνών-Αρτάκη 2-2, Αστέρας Βατώντα-Αυλωνάρι 0-1, Μακρυκάπα-Ελλήσποντος 1-0, Κόσκινα-Σκεπαστή 0-2, Αιδηψός-Καστέλλα 4-2.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: Απόλλων Ερέτριας 46, Λήλας Βασιλικού 40, Αρτάκη 30, Μακρυκάπα 28, Αυλωνάρι 26, Ηρακλής Ψαχνών 24, Αστέρας Βατώντα 24, Αιδηψός 23, Όλυμπος Γυμνού 23, Καστέλλα 21, Ελλήσποντος 21, Σκεπαστή 18, Παντριαδικός 18, Κόσκινα 17, Ολυμπιακός Χαλκίδας 11, ΑΕΚ Χαλκίδας 4.

Με Αχαΐα και Βοιωτία οι μικτές της ΕΠΣΕ!

ΠΡΟΠΑΙΔΩΝ ΕΠΣΕ: Αναβολή αγώνα πρώτης αγωνιστικής

Κύπελλο ΕΠΣΕ (Α’ Φάση): Αυλίδα-Ευβοϊκός Αγίου Νικολάου 2-3