Αγαπημένα ΡΟΗ Γ' ΕΘΝΙΚΗ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Σαν Σήμερα (2/2/2014): ΑΟ Χαλκίς-Μαχητής Τερψιθέας 1-0 (videos)

Σε παιχνίδι καθοριστικής σημασίας, για την προσπάθεια της Χαλκίδας να παραμείνει στην Γ’ Εθνική, οι Ευβοιώτες ‘λύγισαν’ τους ‘μαχητές’ της Τερψιθέας στις καθυστερήσεις του 2ου ημιχρόνου, δίνοντας χαρά-έστω και στο τέλος-στους φιλάθλους των γηπεδούχων, που- έως τότε-έβλεπαν την ομάδα τους, να βρίσκεται κοντά σε ακόμη μια-εντός έδρας-απώλεια.

Ο Α.Ο.Χ. είχε -απ’ το ξεκίνημα- την πρωτοβουλία, χωρίς όμως να καταφέρνει να φτάνει με αξιώσεις στην μεγάλη περιοχή των φιλοξενούμενων, πέρα από κάποια σποραδικά σουτ, που δεν ‘ανησύχησαν’ τον τερματοφύλακα του Μαχητή. Εξαίρεση το οριζόντιο δοκάρι -μετά από κεφαλιά- του Γκιόκα στο 48’ (προηγήθηκε αποτυχημένη επέμβαση του Μπρέλλα), σε μια φάση που αρχικά δεν ‘μύριζε’ γκολ και που θα μπορούσε -απροσδόκητα- να δώσει το προβάδισμα στους γηπεδούχους.

Η ομάδα της Λάρισας, ‘κατέβηκε’ στον αγωνιστικό χώρο έχοντας στα πλάνα της, να πάρει τον βαθμό της ισοπαλίας (που θα αποδεικνυόταν πολύτιμος) και -ίσως- σε κάποια αντεπίθεση να καταφέρει να ‘κλέψει’ το ‘τρίποντο’. Μοναδικές -άξιες αναφοράς- επιθετικές προσπάθειες, κάποια σουτ -κυρίως- των Σαββίδη και Κρίτσα (καλύτερη στιγμή του, το πλασέ στο 56′ που έδιωξε με τα πόδια ο τερματοφύλακας της Χαλκίδας). Στο 38’ τραυματίστηκε ο Κρεβατάς (μεταφέρθηκε στο νοσοκομείο της Χαλκίδας, όπου του έγιναν 15 ράμματα), στο κεφάλι, όταν σε προσπάθεια του να πάρει την κεφαλιά, συγκρούστηκε με τον Καραμπά (χρειάστηκε να του δοθούν οι πρώτες βοήθειες… τελικά συνέχισε τον αγώνα, με μπαταρισμένο το κεφάλι).

Όλα αυτά μέχρι το δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, όταν οι γηπεδούχοι κέρδισαν ένα κόρνερ, το οποίο εκτέλεσε ψηλοκρεμαστά ο Τσαλμάς -στην ‘καρδιά’ της άμυνας του Μαχητή- που έδωσε την ευκαιρία στον Κωνσταντάγκα -ανενόχλητος- λίγο έξω απ’ την μικρή περιοχή να κάνει πλασέ, που δεν έδωσε περιθώρια αντίδρασης στον Μπρέλλα, με την μπάλα -‘αστραπιαία’- να καταλήγει στα δίχτυα.

Το σφύριγμα της λήξης, βρήκε την Χαλκίδα να ‘πλησιάζει’ στους τρεις βαθμούς την προνομιούχο 8η θέση, συνεχίζοντας την βαθμολογική ανέλιξη της, στα τελευταία παιχνίδια. ‘Συνεχίζουμε την προσπάθεια για παραμονή, αυτός είναι ο στόχος για φέτος… πρέπει όμως να τεθούν οι βάσεις, για ν’ ανέβει κατηγορία ο Α.Ο.Χ., μέσα στα επόμενα χρόνια, το ‘χρωστάει’ στην ιστορία και στον κόσμο της’, δήλωσε ο προπονητής της Χαλκίδας, Παναγιώτης Τοκπασίδης.

ΑΟ ΧΑΛΚΙΣ (Παναγιώτης Τοκπασίδης): Ντουμάνης, Αυλωνίτης (61′ Κωνσταντάγκας), Τσατσαρώνης (70′ Μπαλαμπάνης), Καραμπάς, Ναουμίδης, Ευσταθίου, Ταυταρίδης, Βαλκάνος, Γκιόκας, Τσαλμάς (90’+6′ Κηρύκος), Πέτσης.

ΜΑΧΗΤΗΣ ΤΕΡΨΙΘΕΑΣ (Νίκος Σταυροθόδωρος): Μπρέλλας, Κρίτσας (89′ Παυλόπουλος), Παγκαρλιώτας, Αθανασίου, Μπουροζίκας, Φλώρος, Σαββίδης (57′ Μαντζαφούλης), Μολάς, Κρεβατάς (43′ Πατσιαβούρας), Νικούλης, Μαλάκος.

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ (16η αγωνιστική-3ος όμιλος Γ’ Εθνικής): Νάουσα-Τρίκαλα 0-0, ΑΟ Χαλκίς-Μαχητής Τερψιθέας 1-0, Δωτιέας Αγιάς-Αχιλλέας Δομοκού 7-2, Λαμία-Αχιλλέας Νεοκαισάρειας 1-0, Καρδίτσα-Ρήγας Φεραίος 1-2, Κύμη-Λευκάδια Νάουσας 1-0, Ένωση Αποστόλου Παύλου-Πυργετός Λάρισας 3-0 α.α. Ρεπό: Αμπελωνιακός.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: Λαμία 37, Κύμη 32, Λευκάδια Νάουσας 28, Ένωση Αποστόλου Παύλου 28, Αχιλλέας Νεοκαισάρειας 27, Τρίκαλα 24, Δωτιέας Αγιάς 23, Νάουσα 19, Μαχητής Τερψιθέας 18, Ρήγας Φεραίος 18, ΑΟ Χαλκίς 16, Αχιλλέας Δομοκού 14, Καρδίτσα 13, Αμπελωνιακός 10, Πυργετός Λάρισας -3.

‘Η ΜΝΗΜΗ ΔΑΚΡΥΖΕΙ’: Οι αναμετρήσεις ‘Ευρίπου’ και Ολυμπιακού