Αγαπημένα ΡΟΗ Β΄ ΕΠΣΕ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Σαν Σήμερα (1/2/2014): Ωρεοί-ΑΕΚ Νέου Πύργου 1-4

Η ΑΕΚ Νέου Πύργου επικράτησε 4-1 των Ωρεών, σαν σήμερα 1/2, για τη 19η αγωνιστική του βορείου ομίλου της Α2 ΕΠΣΕ.

Οι Ωρεοί ευτύχησαν να ανοίξουν το σκορ μόλις στο τρίτο λεπτό με κεφαλιά του Συμεωνίδη, ύστερα από εκτέλεση κόρνερ του Μούστου. Στην επανάληψη όμως η ΑΕΚ πήρε τα ‘ηνία’ του αγώνα, φτάνοντας όχι απλά σε ανατροπή του σκορ αλλά και σε άνετη επικράτηση. Αρχικά στο 57′ ο Γοργομάτης με σουτ απ’ το ύψος της περιοχής ισοφάρισε και δέκα λεπτά μετά έχασε την ευκαιρία να δώσει το προβάδισμα στην ομάδα, χάνοντας πέναλτι που κέρδισε ο ίδιος. Αυτό όμως έγινε δύο λεπτά μετά, με κοντινό σουτ του Καραβά και έπειτα από σέντρα του Γοργομάτη. Στο 89′ οι -τυπικά φιλοξενούμενοι (το ματς έγινε στην έδρα τους)- με δυνατό πλασέ του Γοργομάτη που σκόραρε για δεύτερη φορά ‘σφράγισαν’ τη νίκη τους και στις καθυστερήσεις ο Καραβάς (τροφοδοτήθηκε απ’ τον Ντέντη), βρίσκοντας και αυτός ξανά τον δρόμο προς τα δίχτυα, διαμόρφωσε το τελικό 1-4.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Τσάκος/Μασλαντζίδης-Νικολάου.

ΓΚΟΛ: 3′ Συμεωνίδης-57′ & 89′ Γοργομάτης, 69′ & 90’+ Καραβάς.

ΩΡΕΟΙ (Θανάσης Γουρνάς): Μαυρούτσικος, Παυλάκης, Καραπάνος (56’ Μπλέτσας), Γιουκάι, Ψιλούδης, Μαυρούτσικος, Μούστος, Ζαχαράκης, Συμεωνίδης, Στεργίου, Ρεσούλη.

ΑΕΚ ΝΕΟΥ ΠΥΡΓΟΥ (Βαγγέλης Μπεκάκος): Μπαρμπούνης, Ντέντης, Στεφανής, Γιουκάι, Τριανταφύλλου (73’ Γάτσης), Μακαντάσης, Γκογκομήτρος, Λυσσέας (65’ Κορομανίδης), Καραβάς, Γοργομάτης, Στραφιώτης (80’ Ξυράφης).

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ: Σκεπαστή-Κήρινθος 4-2, Ωρεοί-ΑΕΚ Νέου Πύργου 1-4, Φοίνικας Ψαχνών-Μακρυκάπα 1-8, Ατρόμητος Βασιλικών-Αφράτι 3-2, Άτταλη-Δόξα Προκοπίου 0-0, Αιδηψός-ΑΕ Χαλκίδας 4-0, Ερμής Πηλίου-Ακράτητος Κεχριών 1-1.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: Δόξα Προκοπίου 49, Μακρυκάπα 45, Άτταλη 36, Ατρόμητος Βασιλικών 33, Αιδηψός 33, ΑΕΚ Νέου Πύργου 31, Σκεπαστή 30, Ερμής Πηλίου 29, ΑΕ Χαλκίδας 28, Ωρεοί 24, Αφράτι 16, Ακράτητος Κεχριών 13, Κήρινθος 9, Φοίνικας Ψαχνών 0.

Ντεμπούτο Περσίδη με τον Παναθηναϊκό στη Basketleague απέναντι στον ΠΑΟΚ!

‘Η ΜΝΗΜΗ ΔΑΚΡΥΖΕΙ’: ΔΕΚΑΕΤΙΑ ’80 (Το αγωνιστικό προσκήνιο και παρασκήνιο, μέρος Α)