Α' ΕΠΣΕ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Σαν Σήμερα (29/1/2017): Λήλας Βασιλικού-Αυλωνάρι 0-0

Παρότι δεν σημειώθηκαν τέρματα στο παιχνίδι του Βασιλικού, έγινε μια πολύ ενδιαφέρουσα αναμέτρηση, αμφίρροπη και με αρκετές φάσεις μπροστά στις δυο εστίες. Άνετα θα μπορούσε μια απ΄ τις δυο ομάδες να έχει πάρει το ‘τρίποντο’, αλλά και να έχουμε ισόπαλο αποτέλεσμα, αλλά με σκορ. Για το Αυλωνάρι ο βαθμός στο Βασιλικό είναι πολύτιμος, στην προσπάθεια που κάνει η ομάδα για παραμονή και ειδικά να λάβει κανείς υπόψη του ότι αγωνίστηκε με αρκετές απουσίες και ουσιαστικά χωρίς λύσεις στον πάγκο, που είχε μόνο νεαρούς παίχτες από τις ακαδημίες. Έτσι όμως όπως εξελίχθηκε το παιχνίδι, μιας και οι ‘κιτρινόμαυροι’ έχασαν αρκετές ευκαιρίες, στις τάξεις της ομάδας υπάρχει η σκέψη πως θα μπορούσαν να πάρουν και κάτι παραπάνω απ΄ τον βαθμό. Το ίδιο πάνω-κάτω ισχύει για τους γηπεδούχους, που έφεραν πέμπτη ισοπαλία φέτος στην έδρα τους, αλλά μάλλον δεν πρέπει να είναι ευχαριστημένοι με την ισοπαλία. Ο ‘ποταμός’ μαζεύει πιο εύκολα βαθμούς μακριά απ΄ το σπίτι του (14, με 4 νίκες-2 ισοπαλίες-2 ήττες), παρά στο σπίτι του (11, 2 νίκες-5 ισοπαλίες-1 ήττα), κάτι που ουσιαστικά τον έχει απομακρύνει απ΄ την μάχη για τον τίτλο.

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν δυνατά και προσπάθησαν να αιφνιδιάσουν, φτάνοντας κοντά στο γκολ μόλις στο τρίτο λεπτό, με προσπάθεια που ξεκίνησε απ΄ τον Κενυάτη Τόμας, που στο ντεμπούτο του άφησε πολύ καλές εντυπώσεις και έδειξε πως εκτός από δρομείς στην πατρίδα του βγάζουν και ποδοσφαιριστές. Ο Αφρικανός άσος των ‘κιτρινόμαυρων’ διείσδυσε μέσα στην περιοχή και με περίτεχνες ντρίπλες απέφυγε δύο αμυντικούς των γηπεδούχων και παρότι είχε οπτικό πεδίο για να επιχειρήσει να σκοράρει, προτίμησε με κοντινή πάσα να τροφοδοτήσει τον Παπίλα, που βρισκόταν στο ύψος της μικρής περιοχής. Εκείνος άργησε να σουτάρει και έτσι η τελική του κόντραρε στα πόδια του Κικίδη, που πρόλαβε να κλείσει.

Πέντε λεπτά μετά ήταν η σειρά του Κόκκου να απειλήσει την εστία του ‘ποταμού’, με δυνατό συρτό σουτ, όμως ο Μαντάς έπεσε στην δεξιά του γωνία και απομάκρυνε. Ένας απ΄ τους βασικούς λόγους που μείναμε στην ‘λευκή’ ισοπαλία, ήταν η καλή ημέρα στην οποία βρέθηκαν και οι δύο γκολκίπερ, που και στην συνέχεια λειτούργησαν σωτήρια αρκετές φορές. Στο 19΄ ο Δήμου με ψηλοκρεμαστή μπαλιά βρήκε μέσα στην περιοχή τον Τόμας, που επιχείρησε δυνατό σουτ, η μπάλα πήρε σχεδόν παράλληλη τροχιά με το τέρμα και κατέληξε έξω, περνώντας δίπλα απ΄ την δεξιά συμβολή των δοκών του Μαντά. Απ΄ το 20΄ και μετά αρχίσε να ισορροπεί το παιχνίδι ο Λήλας. Στο 21΄ λοιπόν ο Μπρεγκανάκου έσωσε το Αυλωνάρι, αφού κόντραρε το σουτ του Καραχάλιου απ΄ τα όρια της μικρής περιοχής. Ένα λεπτό πριν το ημίωρο, ο ‘ποταμός’ είχε δεύτερη μεγάλη ευκαιρία με τον Σίμο, που επιχείρησε δυνατό σουτ απ΄ τα όρια της μικρής περιοχής, όμως ο Κότσαρης με εκπληκτική απόκρουση κράτησε ανέπαφη την εστία του. Το Αυλωνάρι ‘απάντησε’ στο 33΄, στην τελευταία αξιοσημείωτη φάση του α΄ μέρους, με συρτό μακρινό σουτ του Βασιλείου, που ανάγκασε τον ΄΄πορτιέρο΄΄ των γηπεδούχων, να πέσει στην αριστερή του γωνία και να παραχωρήσει κόρνερ.

Στην επανάληψη η ομάδα του Βασιλικού ξεκίνησε με διάθεση να πέσει πιο ψηλά, κάτι που μπορεί να άφηνε περισσότερους χώρους στην άμυνα, αλλά βοήθησε ώστε να έχει τον έλεγχο στον χώρο του κέντρου. Παρ΄ όλα αυτά η καλοστημένη άμυνα των φιλοξενούμενων σχεδόν σε κάθε περίπτωση λειτουργούσε αποτελεσματικά, έτσι ο ‘ποταμός’ προσπάθησε να σκοράρει κυρίως με στημένες φάσεις. Είχε λοιπόν δύο καλές στιγμές στο 56΄ και 66΄, με εκτελέσεις φάουλ απ΄ τον Μαστροκώστα. Στην πρώτη περίπτωση, η μπάλα πέρασε λίγο δίπλα απ΄ την δεξιά συμβολή των δοκών των ‘κιτρινόμαυρων’ και ενώ δεν μπόρεσε κάποιος απ΄ τους παίχτες των γηπεδούχων να ‘τσιμπήσει’ την μπάλα με το κεφάλι. Στην επόμενη φάση, ο Κότσαρης για ακόμη μια περίπτωση λειτούργησε σωτήρια, αφού εκτινασσόμενος στο δεξί του ‘παραθυράκι’ εξουδετέρωσε την εξαιρετική προσπάθεια του επιθετικού του Λήλαντα. Ενδιάμεσα, στο 61΄, το Αυλωνάρι παραλίγο να ‘χτυπήσει’ στην κόντρα, όταν ο Τόμας έκανε κούρσα αρκετών μέτρων και πάσαρε στον άξονα στον Τσαλιαγκό, ο οποίος παρότι ήταν σε θέση βολής (στα όρια της μεγάλης περιοχής), προτίμησε να προχωρήσει λίγο και εν συνεχεία να δώσει την μπάλα στον επερχόμενο Δήμου, του οποίου η τελική δεν βρήκε στόχο.

Στο τελευταίο 20λεπτο, οι φιλοξενούμενοι είχαν στο νου τους κυρίως να κρατήσουν το πολύτιμο ‘Χ’, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι κλείστηκαν πίσω. Είχαν εξάλλου μια καλή στιγμή με τον Φραγγή, στο 82΄, που πήρε την μπάλα μέσα στην μεγάλη περιοχή, όμως το τελείωμα του ήταν και αδύναμο και προς την κλειστή γωνία, που είχε καλά φυλαγμένη ο αντίπαλος γκολκίπερ. Ο Λήλας έψαξε το γκολ της νίκης και είχε αρχικά στο 79΄ μια μεγάλη ευκαιρία, με καταπληκτική προσπάθεια του Βραζιλιάνου Ροντρίγκο, που ταχύτατα κατάφερε να μπει στην μεγάλη περιοχή και με περίτεχνες ντρίπλες να απελευθερωθεί, όμως το συρτό διαγώνιο πλασέ, πέρασε ελάχιστα έξω. Τέλος, οι γηπεδούχοι απείλησαν και πάλι με εκτέλεση φάουλ απ΄ τον Μαστροκώστα, στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων. Για ακόμη μια φορά ο Κότσαρης αντέδρασε σωστά και έσωσε την εστία του, πέφτοντας στην δεξιά του γωνία και μπλοκάροντας με δεύτερη προσπάθεια.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Χουλιάρας/Πριόνας-Ρουμπής.

ΛΗΛΑΣ ΒΑΣΙΛΙΚΟΥ (Νίκος Ρόγκας): Μαντάς, Κικίδης, Μπούρικας, Αυλωνίτης, Ντούνας (72΄ Κίσσας), Σίμος, Νάνος, Καραχάλιος, Ροντρίγκο, Μαστροκώστας, Χρηστίδης.

ΑΥΛΩΝΑΡΙ (Γιάννης Μπασούκος): Κότσαρης, Κόκκος, Μπρεγκανάκου, Καραμπίνης, Παπίλας, Λύκος, Φραγγής, Βασιλείου Δ., Τσαλιαγκός, Δήμου, Τόμας.

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ: Αρτάκη-Ελλήσποντος 2-1, Παντριαδικός-Δροσιά 1-0, Ηρακλής Ψαχνών-Απόλλων Ερέτριας 2-2, Αυλίδα-Μακρυκάπα 1-0, Όλυμπος Γυμνού-ΑΕΚ Χαλκίδας 2-3, Λήλας Βασιλικού-Αυλωνάρι 0-0, Καστέλλα-Αστέρας Βατώντα 0-1, Ταμυναϊκός-Ακαδημία Ιστιαίας 3-0 α.α.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: Ταμυναϊκός 37, Αρτάκη 33, Απόλλων Ερέτριας 30, ΑΕΚ Χαλκίδας 28, Παντριαδικός 28, Λήλας Βασιλικού 25, Καστέλλα 23, Μακρυκάπα 22, Ηρακλής Ψαχνών 22, Αυλίδα 20, Αστέρας Βατώντα 19, Ελλήσποντος 17, Αυλωνάρι 16, Δροσιά 15, Όλυμπος Γυμνού 12, Ακαδημία Ιστιαίας -6.

Ελλήσποντος: Λύση συνεργασίας με Γ. Πολύδωρο

Π. Ελευθερίου: ‘Ταύτιση απόψεων με Απόλλωνα Παραλίας’

Σαν Σήμερα (25/2/2015): Ηρακλής Ψαχνών-Ερμιονίδα 0-2 (video)