BASKET LEAGUE EVIASPORTS ΜΠΑΣΚΕΤ

Σαν Σήμερα (27/1/2018): Κύμη-Λαύριο 94-81

Επιβλητική εμφάνιση και νίκη για την Κύμη απέναντι στην φετινή έκπληξη του φετινού πρωταθλήματος, το Λαύριο. Η ομάδα της Εύβοιας κατάφερε να κυριαρχήσει στα ριμπάουντ στο δεύτερο ημίχρονο και να πάρει πολλές ‘δεύτερες επιθέσεις’, κάτι που της επέτρεψε να φτάσει σε άνετη επικράτηση, προσφέροντας θέαμα στο φίλαθλο κοινό που σχεδόν γέμισε το κλειστό της Κανήθου. Συνολικά στα 40 αγωνιστικά λεπτά σημειώθηκαν 175 πόντοι, που είναι ένα μεγάλο και ‘χορταστικό’ ‘over’, που ήταν αποτέλεσμα κυρίως του επιθετικού ταλέντου των δύο ομάδων και όχι κάποιας ιδιαίτερης αμυντικής αδυναμίας. Αξίζει ακόμη να σημειωθεί, ότι οι Κουμιώτες μ΄ αυτήν την νίκη ‘έσπασαν’ την μίνι-κακή παράδοση απέναντι στο Λαύριο, το οποίο κέρδισαν για πρώτη φορά στην Α1, απ΄ τ΄ οποίο είχαν χάσει τρεις φορές ως τώρα, σε ισάριθμές αναμετρήσεις των δύο ομάδων. Το συγκεκριμένο ροζ φύλλο αγώνα παίρνει ακόμη μεγαλύτερη αξία, αν σκεφτεί κανείς πως ο Γυμναστικός επιβλήθηκε άνετα, απέναντι στην ομάδα που πριν λίγες μέρες ‘ζόρισε’ τον Παναθηναϊκό, ο οποίος χρειάστηκε δύο παρατάσεις για να φτάσει στην νίκη με ένα καλάθι διαφορά.

Οι φιλοξενούμενοι βέβαια ξεκίνησαν πιο δυνατά και προηγήθηκαν με 10-17 στο 6΄ κάτι που ανάγκασε τον κόουτς Καστρίτη να ζητήσει νωρίς τάιμ άουτ, που είχε αποτέλεσμα, αφού η Κύμη μείωσε στο ‘μισό’ καλάθι λίγο πριν την ολοκλήρωση της πρώτης περιόδου. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό στο επόμενο δεκάλεπτο και με τρίποντο του Σμιθ πέρασαν μπροστά στο σκορ (29-28) στο 13΄. Μέχρι την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου, η Κύμη διατηρούσε μικρό προβάδισμα, σ΄ ένα παιχνίδι με πολύ καλό ρυθμό και υψηλό ανταγωνισμό. Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν δυνατά το τρίτο δεκάλεπτο και κατάφεραν να ‘χτίσουν’ διψήφια διαφορά στο πρώτο τετράλεπτο (59-48), την οποία διατήρησαν στα ίδια επίπεδα μέχρι το τέλος της περιόδου. Το τελευταίο δεκάλεπτο ξεκίνησε με ένα γρήγορο 5-0 απ΄ τους γηπεδούχους που τους έφερε στο +17 (75-58), εξασφαλίζοντας ουσιαστικά την νίκη από νωρίς. Η Κύμη δεν απειλήθηκε στην συνέχεια απ΄ το Λαύριο, που παρά τις προσπάθειες του για ανατροπή, το μόνο που κατόρθωσε ήταν να μειώσει στους 11 (77-66) στο 34΄, αλλά η αντίδραση των γηπεδούχων ήταν άμεση αφού με σερί 10-0 στο επόμενο δίλεπτο έφτασαν την διαφορά στους 21 (87-66) και τελικά έφτασαν με άνεση σε μια σπουδαία νίκη!

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-23, 47-44, 70-58, 94-81.

Κύμη (Καστρίτης): Μανωλόπουλος 9 (1), Οκερεαφόρ 10 (2), Μακ Γκι 19, Μακ Φάντεν 18(1), Σμιθ 13(2), Τσαγκαράκης 3(1), Τζόουνς 3,Κάιζερ 8, Μπάρλος 11(2).

Λαύριο (Σερέλης): Βεργίνης 4, Κουζέλογλου 7 (1), Μέιερ 15 (3), Γκρέι 6 (2), Ουίγκινς 11, Λεγκίκας, Νίξον 16 (2), Περράκης 3 (1), Κακλαμανάκης 4, Λαμπ 7, Μουρ 8 (5 ριμπάουντ, 8 ασίστ).

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ (14η αγωνιστική): Κύμη-Λαύριο 94-81, Ρέθυμνο Cretan Kings-Κολοσσός Ρόδου 89-61, Πανιώνιος-Φάρος Λάρισας 74-66, Τρίκαλα-ΑΕΚ 71-82, Προμηθέας Πάτρας-ΠΑΟΚ 81-68, Άρης-Κόροιβος Αμαλιάδας 66-68, Παναθηναϊκός-Ολυμπιακός 68-61

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: Παναθηναϊκός 28, Ολυμπιακός 24, Λαύριο 23, ΑΕΚ 22, ΠΑΟΚ 22, Προμηθέας Πάτρας 22, Ρέθυμνο Cretan Kings 21, Κολοσσός Ρόδου 21, Κύμη 20, Φάρος Λάρισας 19, Κόροιβος Αμαλιάδας 19, Άρης 19, Τρίκαλα 17, Πανιώνιος 17.

ΝΕΩΝ ΕΠΣΕ (Β’ ΟΜΙΛΟΣ): Απόλλων Ερέτριας-Κύζικος/ΑΟΝΑ 0-2

Δυνατό φιλικό! (ΓΑΣ Βασιλικού-Αίαντας Αυλίδας 84-88)

Α’ ΕΣΚΑΣΕ: Βαθμολογία & σκόρερς (9η αγωνιστική-7/1)