EVIASPORTS Β' ΕΘΝΙΚΗ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Σαν Σήμερα (26/1/2014): Ηρακλής Ψαχνών-Αχαρναϊκός 0-0 (video)

Στον λασπωμένο -λόγω βροχόπτωσης- αγωνιστικό χώρο του γηπέδου των Ψαχνών, ο Ηρακλής -παρά τις αρκετές ευκαιρίες που είχε- δεν μπόρεσε να ‘λυγίσει’, την καλά στημένη άμυνα του Αχαρναϊκού. Εξαρχής, το έργο των Ευβοιωτών ήταν δύσκολο, λόγω αντιπάλου (η ομάδα του Μενιδίου, είχε άκρως αμυντικό προσανατολισμό, με αποκλειστικό στόχο, να πάρει τον βαθμό της ισοπαλίας) και καιρικών συνθηκών (δεν ευνοούσαν το τεχνικό παιχνίδι ανάπτυξης και πρωτοβουλίας).

Απ’ τα πρώτα λεπτά του αγώνα, οι ομάδες προσπάθησαν να βρουν τα ‘πατήματα’ τους και να προσαρμόσουν το παιχνίδι τους στο ‘βαρύ’ τερέν, με τους φιλοξενούμενους -απ’ το πρώτο δεκάλεπτο και μετά- να ‘οχυρώνονται’ στα καρέ τους (αρκέστηκαν, στο να προσπαθούν να κάνουν αντεπιθέσεις, χωρίς επιτυχία) και τον Ηρακλή να στοχεύει-από νωρίς-να πετύχει ένα γκολ που θα του ”έδιωχνε” το άγχος. Οι Ψαχνιώτες λοιπόν ήταν αυτοί, που είχαν τα σουτ αξιώσεων στο πρώτο μέρος του αγώνα, συγκεκριμένα : του Πατσατζόγλου έξω απ’ την περιοχή στο 10′, που πέρασε ‘λίγο άουτ’, στο 26′ του Ντελέκου, που έδιωξε με υπερπροσπάθεια ο Παγούδης και στο 34′ του Μπουμάλ, με τον ”πορτιέρο” των Μενιδιωτών να πραγματοποιεί άλλη μια εξαιρετική απόκρουση.

Στο δεύτερο ημίχρονο -όπως ήταν φυσιολογικό- ‘έπεσε’ ο ρυθμός (κάτι που ‘βόλευε’ την ομάδα του Μενιδίου), αποτέλεσμα της κούρασης των γηπεδούχων και της επιπλέον επιβάρυνσης του τερέν, γεγονός που δυσκόλεψε ακόμη περισσότερο την κυκλοφορία της μπάλας. Ο Ηρακλής, δεν δημιούργησε την πολύ μεγάλη ευκαιρία σ’ αυτό το διάστημα, παρά τις αλλαγές του Θωμά Γράφα, που έκαναν το σχήμα της ομάδας, ακόμη πιο επιθετικό. Διαμαρτύρεται όμως, για το μη καταλογισμό πέναλτι σε μια-δυο περιπτώσεις, όπως και για την αποβολή του Μπακομήτρου στο 79′.

Με την λήξη του αγώνα σημειώθηκε διαπληκτισμός, μεταξύ του Ντος Σάντος και 4-5 οπαδών των γηπεδούχων, με αποτέλεσμα να ‘δυναμιτιστεί’ το κλίμα στις κερκίδες και να οξυνθούν τα πνεύματα στις τάξεις των οργανωμένων οπαδών του Αχαρναϊκού, χωρίς -ευτυχώς- να υπάρξει συνέχεια.

Στις δηλώσεις του ο προπονητής των γηπεδούχων, στάθηκε στην μη εκμετάλλευση των κλασσικών ευκαιριών που είχε η ομάδα του (‘θα μπορούσαμε απ’ το πρώτο ημίχρονο να ‘καθαρίσουμε’ το παιχνίδι’), δηλώνοντας ικανοποιημένος απ’ την απόδοση των παιχτών του, ενώ δεν θέλησε να σχολιάσει την διαιτησία. Απ’ την πλευρά του ο Γιώργος Βαζάκας, έμεινε ευχαριστημένος απ’ το τελικό αποτέλεσμα και τον πολύτιμο βαθμό της ισοπαλίας, στην προσπάθεια της ομάδας του για παραμονή, απέναντι σ’ έναν αντίπαλο που -όπως είπε- ‘σίγουρα θα πάρει μια θέση στην πρώτη τετράδα’ και ‘είναι στην καρδιά μου’.

ΗΡΑΚΛΗΣ ΨΑΧΝΩΝ (Θωμάς Γράφας): Αθανασόπουλος, Τζανής, Παλαιολόγος, Καλαϊτζίδης, Πατσατζόγλου, Μπουμάλ, Ντελέκος (62′ Σταματής), Παληγεώργος (65′ Τσιμότζι), Τσούτσης (77′ Κρητικός), Οχάντζα, Μπακομήτρος.

ΑΧΑΡΝΑΪΚΟΣ (Γιώργος Βαζάκας): Παγούδης, Λιαπάκης, Νιάρος, Παραράς, Γουέλκαμ, Ιορδανίδης, Ντε Πάουλα (54′ Σκούφαλης), Νεόφυτος (62′ Ντος Σάντος), Ντάλας (85′ Αθανασίου), Προβατίδης, Μωυσιάδης.

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ (16η αγωνιστική-νότιος όμιλος Β’ Εθνικής): Γλυφάδα-Φωστήρας 0-0, Βύζας-Επισκοπή 0-3, Αστέρας Μαγούλας-Παναιγιάλειος 1-2, Ηρακλής Ψαχνών-Αχαρναϊκός 0-0, Πανηλειακός-Καλλιθέα 1-0, Ολυμπιακός Βόλου-Χανιά 2-1, Παναχαϊκή-Φωκικός 3-0.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: Ολυμπιακός Βόλου 44, Χανιά 30, Ηρακλής Ψαχνών 28, Επισκοπή 27, Παναχαϊκή 27, Παναιγιάλειος 27, Καλλιθέα 26, Φωκικός 26, Φωστήρας 23, Πανηλειακός 22, Αχαρναϊκός 17, Αστέρας Μαγούλας 14, Βύζας 8, Γλυφάδα 6.

Β’ ΕΠΣΕ (Α’ ΟΜΙΛΟΣ): Αλάτσατα-Ερμήλιος 0-0 (video)

Κύπελλο ΕΠΣΕ (Α’ Φάση): Αποτελέσματα & βαθμολογίες (29/9)

ΝΙΚΟΣ ΚΛΕΙΔΑΣ: ‘Πρόσωπο κατατεθέν’ στη θέση του ‘λίμπερο’