Α' ΕΠΣΕ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Σαν Σήμερα (18/1/2015): Αυλωνάρι-Μακρυκάπα 3-3

Το Αυλωνάρι αναδείχτηκε ισόπαλο 3-3 με τη Μακρυκάπα, σαν σήμερα 17/1, για τη 16η αγωνιστική της Α’ ΕΠΣΕ.

Οι ‘λύκοι’ άνοιξαν το σκορ στο 18′ με εκτέλεση φάουλ του Σίδερη (στην πρώτη του εμφάνιση απ’ τον ΑΟΜ-μεταγράφηκε απ’ τον ΑΟ Χαλκίς) και στο 29′ ο ΑΟΑ πλησίασε στην ισοφάριση όταν μετά από εκτέλεση φάουλ του Ηλία ο Φρυγανάς με καρφωτή κεφαλιά έστειλε την μπάλα να τραντάξει το δεξί κάθετο δοκάρι του Κυριακόπουλου. Στο επόμενο λεπτό ο Τσιβίκας κέρδισε πέναλτι, το οποίο ανέλαβε να εκτελέσει, χωρίς όμως να καταφέρει να κάνει το 0-2, αφού το χτύπημα του κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι. Τελικά οι ‘κιτρινόμαυροι’ έφτασαν στην ισοφάριση στο 43′ με κοντινό πλασέ του Βογιατζή, ενώ στο επόμενο λεπτό ο Φραγγής με παρόμοιο τρόπο με τον συμπαίκτη του, σκόραρε και εκείνος, ‘γράφοντας’ το 2-1. Απίστευτο το φινάλε του πρώτου μέρους, αφού στο αμέσως επόμενο λεπτό ο ΑΟΑ έφτασε στο 3-1, με εύστοχο χτύπημα πέναλτι (‘χέρι’ του Λέκκα) του Βογιατζή, που σκόραρε δύο φορές μέσα ένα δίλεπτο. Οι φιλοξενούμενοι δεν το έβαλαν κάτω και τελικά κατάφεραν να φύγουν με βαθμό απ’ το Αυλωνάρι, σκοράροντας δύο φορές στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης. Αρχικά στο 88′ ο Τσώκος με πλασέ έκανε το 3-2 και έπειτα από σουτ του Τσιβίκα που σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι. Το τελικό 3-3 διαμορφώθηκε στο 90′, με τον Τσιβίκα αυτή τη φορά να ευστοχεί στην προσπάθεια που επιχείρησε.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Κασομούλης/Φραντζή-Κοντογιαννίδης.

ΓΚΟΛ: 43′ &  45′ Βογιατζής, 44′ Φραγγής-18′ Σίδερης, 88′ Τσώκος, 90′ Τσιβίκας.

ΑΥΛΩΝΑΡΙ (Βαγγέλης Τόγιας): Πετράκης, Μαρούλης (87′ Δημάς), Κόκκος, Καραμπίνης, Φρυγανάς, Βασιλείου, Πόγκας (72′ Μακρυνικόλας), Μακρής, Βογιατζής, Ηλίας, Φραγγής (72′ Τζελίλι).

ΜΑΚΡΥΚΑΠΑ (Άγγελος Βογιατζής): Κυριακόπουλος, Λέκκας (46′ Σηφάκης), Χασάνδρας, Μπισμπικόπουλος, Πουρνής, Κατσαούνης, Σίδερης, Κηρύκος (79′ Σιαράπης), Βαρτζής, Λαλανίτης (82′ Τσώκος), Τσιβίκας.

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ: ΑΟ Χαλκίς-Αυλίδα 1-0, Λουκίσια-Παντριαδικός 2-1, Λήλας Βασιλικού-Αρτάκη 0-2, Ταμυναϊκός-Δροσιά 0-0, Σκύρος-Καστέλλα 3-2, Απόλλων Ερέτριας-Δόξα Προκοπίου 4-0, Αυλωνάρι-Μακρυκάπα 3-3, Ιστιαία-Ολυμπιακός Χαλκίδας 3-1.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: ΑΟ Χαλκίς 39, Ιστιαία 32, Ολυμπιακός Χαλκίδας 31, Απόλλων Ερέτριας 31, Αρτάκη 28, Δροσιά 26, Παντριαδικός 22, Αυλωνάρι 21, Καστέλλα 20, Ταμυναϊκός 19, Μακρυκάπα 18, Λήλας Βασιλικού 16, Λουκίσια 15, Σκύρος 13, Αυλίδα 11, Δόξα Προκοπίου 4.