EVIASPORTS Α2 ΜΠΑΣΚΕΤ

Σαν Σήμερα (16/1/2016): Κύμη-Εθνικός 85-80 (video)

Ο Γυμναστικός Κύμης απέδειξε για ακόμη μια φορά, πως είναι μια ομάδα φτιαγμένη για να ανταποκρίνεται στα δύσκολα, όταν η μπάλα ‘καίει’ και μοιάζει να ζυγίζει τόνους. Έτσι και ενώ βρισκόταν συνεχώς πίσω στο σκορ για τρεις περιόδους, κατάφερε στο τελευταίο δεκάλεπτο να κάνει την ανατροπή, να περάσει μπροστά στο σκορ και κάνοντας ψύχραιμες-ορθολογικές γενικά επιλογές στις τελευταίες επιθέσεις, να κρατήσει το προβάδισμα ως το φινάλε. Οι φιλοξενούμενοι βρίσκονταν ένα δίποντο μπροστά περίπου τρία λεπτά πριν τη λήξη. Στην συνέχεια, οι Κουμιώτες με καλές άμυνες και ευστοχία απ΄ την γραμμή του φάουλ, σημείωσαν εφτά ‘αναπάντητους’ πόντους και έτσι ένα λεπτό πριν το τέλος βρέθηκαν μπροστά με 81-76. Οι Πειραιώτες στα τελευταία δευτερόλεπτα προσπάθησαν να μπουν στην διεκδίκηση της νίκης και εφτά δεύτερα πριν την εκπνοή ο Τότσιος με λέι απ μείωσε σε 83-80. Οι γηπεδούχοι έκαναν ψύχραιμα την επαναφορά, η μπάλα έφτασε στον Τουτζιαράκη που έφυγε μόνος του προς το αντίπαλο καλάθι και με εύστοχο μπάσιμο ‘έγραψε’ τον επίλογο στο παιχνίδι.

Όπως αναφέρθηκε για τρεις περιόδους, ο Εθνικός σχεδόν καθ΄ όλη την διάρκεια διατηρούσε το προβάδισμα. Με πλουραλισμό απ΄ την περιφέρεια έβρισκε πολλές λύσεις, δείχνοντας να διαθέτει μεγαλύτερο ροτέισον στο συγκεκριμένο αγώνα. Στις αρχές της δεύτερης περιόδου με καλάθι του Ράπτη οι φιλοξενούμενοι ξέφυγαν για πρώτη φορά με 6 πόντους (20-26). Με κακές άμυνες εκατέρωθεν και έλλειψη συγκέντρωσης κυρίως από πλευρά Κουμιωτών, η ομάδα του κ. Λιόγα διατηρούσε μια διαφορά 7-8 πόντων. Στο δίλεπτο για την ολοκλήρωση του ημιχρόνου με δίποντο του Ανδρόνικου Γκιζογιάννη ο Γυμναστικός βρέθηκε στο -9 (35-44). Όμως με σερί 9-2 κατάφεραν να πάνε στ΄ αποδυτήρια έχοντας σχεδόν ‘εξανεμίσει’ το προβάδισμα των Πειραιωτών. Ουσιαστικά αυτό ήταν το πρώτο αγωνιστικό δίλεπτο, που οι γηπεδούχοι έπαιξαν μυαλωμένα σε άμυνα και επίθεση και έδειξαν ότι μπορούν να κερδίσουν τους ισχυρούς αντιπάλους τους.

Στο ξεκίνημα της επανάληψης ο Καρινιάουσκας με ωραία προσπάθεια, έφερε μετά από πολύ ώρα το ματς στην ισοπαλία (46-46). Στα επόμενα λεπτά οι γηπεδούχοι έχασαν την συγκέντρωση τους και ο Εθνικός που απλά ήταν… λιγότερο κακός κατάφερε να ξαναπάρει σημαντικό προβάδισμα, το οποίο τριάμισι λεπτά πριν την ολοκλήρωση της τρίτης περιόδου έφτασε για πρώτη φορά σε διψήφιο νούμερο (στο +11: 49-60). Τα επόμενα λεπτά ήταν καθοριστικά και οι Κουμιώτες, έδειξαν για ακόμη μια φορά πως είναι φτιαγμένοι για τα δύσκολα, αφού αντί να παραδώσουν -όπως ίσως κάποιοι να πίστεψαν- τα όπλα, κατάφεραν με ένα γρήγορο 10-0 σερί, να φέρουν το παιχνίδι στον πόντο, για να ακολουθήσουν 5 πόντοι του Βασιλόπουλου και ενώ ενδιάμεσα έχασε την ευκαιρία να πάρει το προβάδισμα η Ευβοιώτικη ομάδα (για πρώτη φορά μετά την πρώτη περίοδο). Κάτι που όμως έγινε τελικά οχτώ λεπτά πριν την λήξη (66-65), με επιτυχημένο αιφνιδιασμό που είχε τελικό αποδέκτη τον Καρινιάουσκας. Στα επόμενα λεπτά το προβάδισμα άλλαξε χέρια αρκετές φορές, για να φτάσουμε στο τελευταίο τρίλεπτο του αγώνα, όπου οι γηπεδούχοι έδειξαν πως ήθελαν περισσότερο την νίκη, την οποία δίκαια κατέκτησαν, υπερέχοντας στις λεπτομέρειες που έκριναν τα πάντα στην αναμέτρηση.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-23, 44-46, 59-65, 85-80.

ΚΥΜΗ (Μπρατσιάκος): Τουτζιαράκης 18 (7ασ.), Μιλόσεβιτς 13 (1τρ., 12 ριμπ., 8 ασ.), Σιγκούνας 9 (5 κλ.), Κακιούζης, Παπαντωνίου 3, Καρινιάουσκας 17 (1/6τρ.), Κατράνας 3, Γκιζόγιαννης 19 (3), Κωνσταντακόπουλος 3, Λόλας.

ΕΘΝΙΚΟΣ (Λιόγας): Μάντζαρης 6, Τζόλος 6, Τότσιος 13, Βασιλόπουλος 11 (1/9τρ., 8 ασ.), Βουγιούκας 4, Ράπτης 4, Γκιζόγιαννης 17 (1), Λάτοβιτς 7, Μαγκουνής 12 (1), Καράβολας, Ψυλέας.

-Πρώτος σκόρερ (και ίσως ο κορυφαίος των νικητών) ήταν ο Σωκράτης Γκιζόγιαννης που ‘αθόρυβα’ έφτασε στους 19 πόντους, πετυχαίνοντας καλάθια σε στιγμές που ο Γυμναστικός δεν έβρισκε επιθετικές λύσεις. Απ΄ τους φιλοξενούμενους ο πρώτος σκόρερ ήταν και αυτός Γκιζόγιαννης, αλλά…Ανδρόνικος (αδερφός του μεγαλύτερου κατά ένα χρόνο παίχτη της Κύμης), που ήταν ο πιο σταθερός για την ομάδα του.

-Ειδικά στις δύο πρώτες περιόδους οι γηπεδούχοι εμφάνισαν ‘επιδημία’ αστοχίας απ΄ την γραμμή της ‘φιλανθρωπίας’ και αυτός ήταν ένας ακόμη παράγοντας που ο Εθνικός ήταν μπροστά στο σκορ, αφού οι Πειραιώτες αντιθέτως αξιοποιούσαν τις ελεύθερες βολές. Στο δεύτερο ημίχρονο και ειδικά στα κρίσιμα διαστήματα, οι Κουμιώτες άλλαξαν πρόσωπο, αύξησαν πάρα πολύ τα ποσοστά τους, κάτι που ίσως ήταν αυτό το ‘κάτι παραπάνω’ που τους έδωσε την νίκη.

-Συγκλονιστικό το φίλαθλο κοινό των Κουμιωτών που κατέκλυσε το ‘Νίκος Μαρίνος’, που αντικειμενικά είναι πλέον μικρό (σε χωρητικότητα) για τις ανάγκες του Γυμναστικού. Και οι φιλοξενούμενοι είχαν την συμπαράσταση περίπου 50 φίλων τους, κάποιοι απ΄ τους οποίους -κατά διαστήματα- δεν είχαν φίλαθλη συμπεριφορά, προκαλώντας -μάλλον δίχως τον παραμικρό λόγο- το φιλόξενο κόσμο της Κύμης. Κακώς τα άτομα-χούλιγκαν του Εθνικού, δεν παραδειγματίζονται απ΄ τον φίλαθλο-πρότυπο των τελευταίων 70 χρόνων, τον πασίγνωστο ‘Εθνικάρα’ Γιάννη Μαντζούρανη, που τίμησε για ακόμη μια φορά τον αθλητισμό με την παρουσία του. Κάποιες στιγμές, φαινόταν να κοιτάει αμήχανα (και μάλλον μελαγχολικά), τους νεώτερους… ‘Εθνικάρες’ να…παρεκτρέπονται.

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ (13η αγωνιστική): Περιστέρι-Φίλιππος Βέροιας 75-54, Δούκας-Δόξα Λευκάδας 88-87, Ευρώπη Πευκοχωρίου-Λιβαδειά 99-97, Ψυχικό-Μαχητές Δόξας Πευκών 87-71, Ηρακλής-Φάρος Κερατσινίου 46-69, Κύμη-Εθνικός 85-80, Πανερυθραϊκός-Παγκράτι 98-100. Ρεπό: Προμηθέας Πάτρας.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: Φάρος Κερατσινίου 24, Κύμη 23, Εθνικός 21, Προμηθέας Πάτρας 21, Δόξα Λευκάδας 19, Λιβαδειά 18, Πανερυθραϊκός 18, Μαχητές Δόξας Πευκών 18, Δούκας 17, Παγκράτι 17, Ψυχικό 17, Φίλιππος Βέροιας 16, Ηρακλής 16, Περιστέρι 14, Ευρώπη Πευκοχωρίου 14.

Γ’ ΕΠΣΕ (Β’ ΟΜΙΛΟΣ): Πισσώνας-Έραπος 3-4 (pics)

ΔΟΑΠΠΕΧ: Συνάντηση για τον ημιμαραθώνιο’Evripos Night Run 2022′

ΑΟ Πισσώνας: Πραγματοποιήθηκε ο αγιασμός για τη νέα σεζόν (photos)