EVIASPORTS Β΄ ΕΠΣΕ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Σαν Σήμερα (12/1/2013): Ακαδημία Ιστιαίας-ΑΕΚ Νέου Πύργου 2-1

Η Ακαδημία Ιστιαίας επικράτησε 2-1 της ΑΕΚ Νέου Πύργου, σαν σήμερα 12/1, για τη 14η αγωνιστική του βορείου ομίλου της Α2 ΕΠΣΕ.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 7ο λεπτό με σουτ του Κούκουρα μέσα απ’ την περιοχή και στο 66′ διπλασίασαν τα τέρματα τους, όταν ο Μισιρλής τροφοδότησε τον Χριστόπουλο, ο οποίος με πλασέ στην κίνηση έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Η ΑΕΚ Νέου Πύργου, που γενικά δεν αξιοποίησε την επιθετικότητα που έδειξε με τον Δαμάσκο να εξουδετερώνει αρκετές φορές προσπάθειες παιχτών των φιλοξενούμενων, τελικά έφτασε στην μείωση του σκορ στις καθυστερήσεις, με κεφαλιά του Κυρπισλίδη και έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Γοργομάτη.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Κασομούλης/Φίλος-Αργύρης.

ΓΚΟΛ: 7′ Κούκουρας, 66′ Χριστόπουλος-90’+ Κυρπισλίδης.

ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΙΣΤΙΑΙΑΣ: Δαμάσκος, Τζαφεράι, Μαργιέτης (84′ Συμεωνίδης), Παπανδρέου, Γλύκος, Μισιρλής, Λιαποδημήτρης (39′ Χριστόπουλος), Σιάνος, Μπερμπεράι, Κούκουρας (29′ Διαβάτης), Αφένδρας.

ΑΕΚ ΝΕΟΥ ΠΥΡΓΟΥ: Μπαρμπούνης, Ντέντης, Φικάι (90’+ Χαλαστάρας), Γιουκάι, Λάντζος, Κυρπισλίδης, Καρακάξης, Μαυρίδης, Καπάνταης, Γοργομάτης, Καραβάς (82′ Κορομανίδης).

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ: Αστέρας Βατώντα-ΑΕ Χαλκίδας 1-4, Ακαδημία Ιστιαίας-ΑΕΚ Νέου Πύργου 2-1, Σκεπαστή-Φοίνικας Ψαχνών 3-1, Κήρινθος-Ατρόμητος Βασιλικών 0-1, Πισσώνας-Δόξα Προκοπίου 1-2, Καθενοί-Ακράτητος Κεχριών 1-3, Αιδηψός-Άτταλη 2-2.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: Ακαδημία Ιστιαίας 33, ΑΕ Χαλκίδας 28, ΑΕΚ Νέου Πύργου 28, Σκεπαστή 23, Ατρόμητος Βασιλικών 20, Αιδηψός 18, Κήρινθος 18,, Δόξα Προκοπίου 18, Άτταλη 17, Φοίνικας Ψαχνών 17, Πισσώνας 16, Ακράτητος Κεχριών 14, Καθενοί 14, Αστέρας Βατώντα 4.

Οι αγώνες στα πρωταθλήματα της ΕΣΚΑΣΕ (12-13/10)

ΝΕΩΝ ΕΠΣΕ (Γ’ ΟΜΙΛΟΣ): Ερμήλιος-Ληλάντιο 1-4

Αλ. Σταματίου: ‘Τα πράγματα ήρθανε έτσι όπως τα θέλαμε’