Αγαπημένα ΡΟΗ Γ΄ ΕΘΝΙΚΗ ΜΠΑΣΚΕΤ

Σαν Σήμερα (12/1/2014): Κύμη-Παπάδος Γέρας 104-44 (video)

Εύκολη ήταν η νίκη της Κύμης επί του Παπάδου Γέρας, που δεν μπόρεσε να ανταποκριθεί στις απαιτήσεις του αγώνα και έχασε από τον αντίπαλο της. Βέβαια θα πρέπει να σημειωθεί ότι στην ήττα αυτή συνηγόρησαν πολλοί παράγοντες, όπως η απουσία προπονητή αλλά και το γεγονός ότι μόλις έξι παίκτες πήγαν στην Εύβοια για τις ανάγκες του παιχνιδιού. Ο πρόεδρος της ομάδας, Βασίλης Ανδριώτης, αφήνει πάντως ανοιχτό το ενδεχόμενο να αλλάξει τη σύνθεση της μετά από τα ανεπιτυχή αποτελέσματα.

Από το πρώτο κιόλας δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι φάνηκε να υπερέχουν των φιλοξενούμενων, αφού προηγούνταν με 14 πόντους διαφορά. Διαφορά που ήρθε να σφραγιστεί στο πρώτο ημίχρονο με τους παίκτες της Κύμης να έχουν ξεφύγει μπροστά κάνοντας τους Γεραγώτες να έχουν ρόλο κομπάρσου. Έτσι η δεύτερη περίοδος έληξε με 45- 27, με τους γηπεδούχους να έχουν το πάνω χέρι, κατάσταση που δεν άλλαξε ούτε στο δεύτερο ημίχρονο, όπου η αδυναμία των φιλοξενουμένων έγινε ακόμη πιο αισθητή, δεδομένου ότι η διαφορά πόντων είχε διπλασιαστεί (72-34) σε βάρος των Γεραγωτών. Η λήξη του τρίτου δεκάλεπτου βρήκε την ομάδα της Λέσβου να βρίσκεται πίσω από εκείνη της Κύμης με 38 πόντους. Δεδομένου τούτου ήταν ξεκάθαρο πλέον ποιος θα ήταν εκείνος που θα έπαιρνε το ροζ φύλλο αγώνα.

Το σφύριγμα του διαιτητή ήθελε τους γηπεδούχους να έχουν πετύχει 104 πόντους, ενώ η ομάδα της Γέρας είχε σκοράρει μόλις 44 και είχε υποστεί μία μεγάλη ήττα.

Βέβαια τα προβλήματα που είχε η ομάδα και τα οποία απεικονίστηκαν σε αυτό τον αγώνα, είχαν να κάνουν με την σύνθεση αυτής, αφού μόλις έξι παίκτες πήγαν στην Εύβοια προκειμένου να συμμετάσχει η ομάδα στην 10η αγωνιστική. Από την σύνθεση έλειπαν τα αδέρφια Γιάννης και Γρηγόρης Ζεστός, ο Οτουντζίδης και ο Παρδακάς. Αυτό το πρόβλημα μπόρεσαν και εκμεταλλεύτηκαν οι γηπεδούχοι που σε αντίθεση με τους παίκτες της ΚΤΕΟ Ασβεστάς Γέρας, μπορούσαν να παίρνουν περισσότερες ανάσες με αλλαγές.

Σε αυτό το σημείο θα πρέπει να πούμε ότι ο Πάντσιος έβαλε τους περισσότερους πόντους για την ομάδα της Γέρας (16), ακολούθησαν οι Σταμούλης με 12 πόντους, Αγγελόπουλος με 9 και Γκιζέλης με 7, ενώ στο παιχνίδι συμμετείχαν ακόμη οι Τζανής και Μπουμπουλέντας. Από τους αντιπάλους πρώτος σκόρερ αναδείχθηκαν οι Γεωργιάδης και Σιαμανδούρας με 16 πόντους.

Στην Εύβοια δεν πήγε ούτε ο προπονητής της ομάδας, Στρατής Αλμπάνης, καθώς σύμφωνα με πληροφορίες, δεν ήθελε να συμμετέχει σε ένα παιχνίδι όπου τα αποτελέσματα θα ήταν αναμενόμενα.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-7, 45-27, 72-34, 104-44

Διαιτητές: Καλαϊτζάκης-Αργυρούδης

ΚΥΜΗ (Μπρατσιάκος): Παπαντωνίου 3 (1), Γκρινιάρης 8, Καραμπάτσος 11 (1), Τσιριμώκος 6 (2), Ιωάννου 3 (1), Ράπτης 3 (1), Μπίρμπας 2, Αγγελής 9 (1), Μπολάνος 19, Γυφτονικολός 8, Γεωργιάδης 16, Σιαμανδούρας 16.

ΠΑΠΑΔΟΣ ΓΕΡΑΣ (Αλμπάνης): Σταμούλης 12 (1), Γκιζέλης 7 (1), Πάντσιος 16 (1), Αγγελόπουλος 9 (3), Τζανής, Μπουμπουλέντης.

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ: Χαλάνδρι-Φάρος 63-71, Εργοτέλης-Βούρειος Χίου 98-66, Κύμη-Παπάδος Γέρας 104-44, Ερμής Περάματος-Ίκαρος Νέας Σμύρνης 48-82, Πεύκη-Ηρόδοτος 73-72.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: Κύμη 20, Φάρος 17, Κρόνος 16, Ίκαρος Νέας Σμύρνης 15, Ερμής Περάματος 13, Εργοτέλης 13, Πεύκη 13, Ηρόδοτος 12, Χαλάνδρι 12, Παπάδος Γεράς 10, Βούρειος Χίου 9.

Πηγή: emprosnet.gr