Σαν Σήμερα (12/1/2014): Αυλωνάρι-Αρτάκη 0-2 (video)

Η Αρτάκη κέρδισε στο Αυλωνάρι την τοπική ομάδα 2-0, σαν σήμερα 12/1, για τη 17η αγωνιστική της Α1 ΕΠΣΕ.

Ο ΑΟΝΑ, που είχε στον πάγκο του ως υπηρεσιακό προπονητή τον Θανάση Μεθενίτη (στη θέση του Ντράγκαν Κνέζεβιτς), είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων και στο 5′ απείλησε με σουτ του Μαστροκώστα έξω απ’ την περιοχή, το οποίο μπλόκαρε ο Κεφάλας. Δύο λεπτά μετά ‘απάντησε’ ο ΑΟΑ με τον Σεϊντόπουλο να δοκιμάζει το πόδι του από μακριά, στέλνοντας την μπάλα να τραντάξει το οριζόντιο δοκάρι (οι γηπεδούχοι υποστήριξαν ότι στη συνέχεια η μπάλα χτύπησε στο απ’ το μέσα μέρος της γραμμής του τέρματος). Ως το τέλος του ημιχρόνου οι φιλοξενούμενοι είχαν ακόμη ένα καλό σουτ του Κάραλη, που πέρασε άουτ, όπως και ακόμη ένα του Μαστροκώστα, που επίσης δεν βρήκε στόχο, ενώ ο επιθετικός της Αρτάκης, είδε ακόμη μια προσπάθεια του να εξουδετερώνεται και πάλι απ’ τον πορτιέρο των γηπεδούχων. Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι μπήκαν ακόμη πιο δυνατά στο ματς και στο 52′ άνοιξε το σκορ με δυνατό σουτ του Μακαντάση. Εννιά λεπτά μετά ο ΑΟΑ έφτασε κοντά στην ισοφάριση, με προβολή του Κοτρόζου από κοντά, με τους αμυνόμενους να διώχνουν πριν η μπάλα περάσει τη γραμμή του τέρματος. Τελικά η ομάδα της Αρτάκης ‘σφράγισε’ την επικράτηση της στο 72′, οπότε και ο Μακαντάσης σκόραρε ξανά, διαμορφώνοντας το τελικό σκορ. Στη συνέχεια οι ‘κιτρινόμαυροι’ έκαναν προσπάθειες για να μειώσουν και να δώσουν νέο ενδιαφέρον στην αναμέτρηση, οι οποίες όμως δεν είχαν ευτυχή κατάληξη.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Κασομούλης/Φίλος-Πριόνας.

ΓΚΟΛ: 52′ & 72′ Μακαντάσης.

ΑΥΛΩΝΑΡΙ (Βαγγέλης Τόγιας): Κεφάλας, Γ.Σ. Τσαλιαγκός (87′ Γιαννακός), Φραγγής, Κοτρόζος (83′ Αϊδίνης), Φρυγανάς, Βασιλείου, Σεϊντόπουλος, Μακρής (59′ Βογιατζής), Β. Τσαλιαγκός, Γ.Ν. Τσαλιαγκός, Κηρύκος.

ΑΡΤΑΚΗ (Θανάσης Μεθενίτης): Μπόλμπασης, Βλάχος, Φωτιάδης, Τσολάκος, Γκούρλας (59′ Τζαφέρος), Κάραλης (61′ Τσούτης), Παπαδόπουλος, Καραχάλιος, Ευσταθίου, Μαστροκώστας, Μακαντάσης (89′ Σακκής).

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ: Δύστος-Σκύρος 1-2, Δροσιά-Απόλλων Ερέτριας 0-4, Ταμυναϊκός-Λήλας Βασιλικού 1-1, Όλυμπος Γυμνού-Καστέλλα 3-4, Λουκίσια-Παντριαδικός 0-0, Αυλωνάρι-Αρτάκη 0-2, Ευβοϊκός Αγίου Νικολάου-Ιστιαία 1-0, Ακαδημία Ιστιαίας-Ολυμπιακός Χαλκίδας 0-3.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: Απόλλων Ερέτριας 37, Ολυμπιακός Χαλκίδας 37, Λουκίσια 37, Ιστιαία 35, Αρτάκη 33, Καστέλλα 27, Ταμυναϊκός 26, Λήλας Βασιλικού 25, Δροσιά 23, Σκύρος 22, Αυλωνάρι 20, Ευβοϊκός Αγίου Νικολάου 19, Δύστος 15, Παντριαδικός 12, Ακαδημία Ιστιαίας 9, Όλυμπος Γυμνού 7.

Πανηλιακός: ‘Θα επιστρέψουμε!’

ΑΟ Αλατσάτων: Κοπή πίτας μετά την προπόνηση

Α’ ΕΠΣΕ: Απόλλων Ερέτριας-Δροσιά 0-1 (video)