Σαν Σήμερα (10/1/2016): Απόλλων Ερέτριας-Αιδηψός 4-3

Με 4-3 κέρδισε ο Απόλλων Ερέτριας την Αιδηψό, σαν σήμερα 10/1, για τη 17η αγωνιστική της μεγάλης κατηγορίας του ευβοϊκού ποδοσφαίρου.

Παιχνίδι με φοβερό ρυθμό και εξέλιξη, με ανατροπές στο σκορ και πολλά γκολ! Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 16′ με τέρμα του Ντουλαβέρη και οι βορειοευβοιώτες ‘απάντησαν’ στο 27′ ισοφαρίζοντας (1-1) με τέρμα του Αθανασίου. Στο 39′ ο Τόρα με εύστοχο χτύπημα πέναλτι έδωσε και πάλι το προβάδισμα στην ομάδα της Ερέτριας, η οποία ισοφαρίστηκε ξανά (2-2) στο 50′ με γκολ του Κ. Φώτου, ενώ πέντε λεπτά μετά η Αιδηψός ολοκλήρωσε την ανατροπή στο σκορ, με τον Χ.Ε. Φώτου να διαμορφώνει το σκορ σε 2-3. Μετά από λίγα λεπτά όμως και ο Απόλλων έβγαλε αντίδραση. Έτσι στο 63′ ο Φραγκάκης ισοφάρισε (3-3) για τους γηπεδούχους και δύο λεπτά μετά ο Τόρα -με το δεύτερο προσωπικό του γκολ- έδωσε και  πάλι το προβάδισμα στην ομάδα του, που τελικά επικράτησε με 4-3, με το παιχνίδι να είναι αγωνιώδες ως το φινάλε.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Χουλιάρας/Χατζηκαμαγιάννης-Κούκουρα.

ΓΚΟΛ: 16′ Ντουλαβέρης, 39′ & 65′ Τόρα, 63′ Φραγκάκης-27′ Αθανασίου, 50′ Κ. Φώτου, 55′ Χ.Ε. Φώτου.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΕΡΕΤΡΙΑΣ (Δημήτρης Βαλκάνος): Μητακίδης, Σμπιλήρης, Λιατύφης, Βελαέτης, Κούτρας, Ντουλαβέρης, Ρούσσος (61′ Μαυρίδης), Ευγενίου, Φραγκάκης (82′ Ωραιόπουλος), Τόρα, Τρεγκάι (59′ Ντούρμας).

ΑΙΔΗΨΟΣ (Λάζαρος Κυρπισλίδης): Μυλωνάς, Ζαχαράκης, Σαμπάι, Δημητρίου, Ψύλλος (57′ Α. Μπιμπάι, Χ.Γ. Φώτου, Φατσής, Μ. Αναγνώστου (80′ Καπλανάι), Χ.Ε. Φώτου, Αθανασίου, Κ. Φώτου.

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ: Αυλίδα-Λήλας Βασιλικού 1-1, Ελλήσποντος-Αρτάκη 4-1, Παντριαδικός-Δροσιά 1-0, Ολυμπιακός Χαλκίδας-Μακρυκάπα 0-2, Απόλλων Ερέτριας-Αιδηψός 4-3, Ζάρακες-ΑΕΚ Χαλκίδας 1-4, Καστέλλα-Ταμυναϊκός 2-2, Αυλωνάρι-Ιστιαία 3-1.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: ΑΕΚ Χαλκίδας 38, Αρτάκη 34, Ιστιαία 31, Ταμυναϊκός 30, Λήλας Βασιλικού 30, Απόλλων Ερέτριας 29, Καστέλλα 25, Παντριαδικός 24, Αυλωνάρι 23, Μακρυκάπα 22, Ελλήσποντος 20, Ολυμπιακός Χαλκίδας 17, Αιδηψός 16, Δροσιά 14, Αυλίδα 13, Ζάρακες 5.