Σαν Σήμερα (9/1/2016): Αυλίδα-Λήλας Βασιλικού 1-1

Μάχη μέχρι… τελικού σφυρίγματος είχαμε στην Αυλίδα, με την ομώνυμη τοπική ομάδα ν΄ αναδεικνύεται ισόπαλη με τον Λήλαντα Βασιλικού. Ένα αποτέλεσμα μάλλον καλό για τους γηπεδούχους, που παραμένουν αήττητοι με τον Νίκο Ρόγκα στον πάγκο (2 νίκες-3 ισοπαλίες), παρότι δεν μπόρεσαν να γευτούν και πάλι το ‘τρίποντο’ στο ‘σπίτι’ τους για ένατο παιχνίδι στην φετινή περίοδο (4 ήττες-5 ισοπαλίες), κάτι που αντιθέτως έχει συμβεί εκτός έδρας και μάλιστα τρεις φορές στα τρία τελευταία παιχνίδια! Για τον ‘ποταμό’ η ισοπαλία δεν μπορεί να θεωρηθεί θετικό αποτέλεσμα. Ειδικά αν αύριο η ΑΕΚ Χαλκίδας επικρατήσει -όπως αναμένεται- στα Ζάρητρα, η ομάδα του Βασιλικού θα βρεθεί οχτώ βαθμούς μακριά απ΄ την κορυφή, απόσταση που θα δυσκολευτεί αρκετά να καλύψει στις 13 αγωνιστικές που απομένουν ως το φινάλε. Βέβαια δεν γίνεται τόσο εύκολα σ΄ ένα χρόνο, από ομάδα που παλεύεις για την παραμονή να γίνεις πρωταθλήτρια. Το σημαντικό για τον Λήλαντα (και αυτό αξίζει να εκτιμήσουν οι φίλοι του) είναι ότι έχει επιστρέψει στο γκρουπ των πρωταγωνιστών του Ευβοϊκού ποδοσφαίρου.

Το κυριότερο που φάνηκε να λείπει απ΄ τους φιλοξενούμενους στο σημερινό παιχνίδι, είναι ένας παίχτης που θα δημιουργήσει φάσεις και θα ‘ταΐσει’ τους ικανότατους επιθετικούς του συλλόγου. Ειδικά μέχρι το 25΄ δεν μπόρεσαν να πατήσουν καθόλου την περιοχή των αντιπάλων με καλές προϋποθέσεις. Σ΄ εκείνο το χρονικό σημείο περίπου, η κίνηση του κ. Ταυταρίδη ν΄ αλλάξει πλευρές στα δύο εξτρέμ, βελτίωσε κάπως τα πράγματα: ο Αγραφιώτης πέρασε στην δεξιά πτέρυγα και ο Κυτίνος απ΄ την αριστερή. Δεν άργησε από κει και πέρα λοιπόν ο Λήλας να αναστρέψει την κατάσταση και να κάνει αισθητή την παρουσία του (ως τότε οι γηπεδούχοι φαινόταν να έχουν καλύτερο ρυθμό και κυκλοφορία): στο 30ο λεπτό μετά από εκτέλεση κόρνερ του Μαστροκώστα ο Θανάσης Κουτσαυλής -μέσα από πλήθος συμπαιχτών και αντιπάλων- πήρε την κεφαλιά απ΄ τον άξονα και το ύψος της μικρής περιοχής, στέλνοντας την μπάλα να χτυπήσει στο αριστερό κάθετο του Αραβανή, προς ανακούφιση των γηπεδούχων. Δύο λεπτά μετά όμως και μετά από διαγώνια ψηλοκρεμαστή εκτέλεση φάουλ απ΄ τ΄ αριστερά του Μαστροκώστα και κόντρες εντός περιοχής, η μπάλα έφτασε στον Αγραφιώτη, που έβγαλε παράλληλη σέντρα και ο Καρλατήρας -βρισκόταν μόνος του εντός μικρής περιοχής- προσπαθώντας να διώξει με το κεφάλι, σημείωσε αυτογκόλ.

Στα επόμενα λεπτά οι φιλοξενούμενοι έχοντας και την ψυχολογία υπέρ τους και με αύξηση της πίεσης στο χώρο του κέντρου έδειξαν ότι είχαν την δυνατότητα να επιβάλλουν ολοκληρωτικά το παιχνίδι τους. Παρ΄ όλα αυτά στο 43΄ η Αυλίδα κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσα εκμεταλλευόμενη αμυντική ασυνεννοησία: με κεφαλιά-πάσα ο Προβής τροφοδότησε εντός περιοχής τον Ελευθερίου, ο οποίος με ψύχραιμο συρτό τέλειωμα -δίχως να ‘ενοχληθεί’ απ΄ τους αντιπάλους- έστειλε την μπάλα στην αριστερή γωνία του Αραβανή, που μάλλον ήταν αδύνατο ν΄ αντιδράσει. Η συγκεκριμένη φάση ήταν και η μοναδική που νικήθηκε ο γκολκίπερ των γηπεδούχων, που στο δεύτερο μέρος με εκπληκτικές επεμβάσεις εξασφάλισε τουλάχιστον τον βαθμό για την ομάδα του. Είπε διαδοχικά ‘όχι’ στους Μαστροκώστα στο 75΄, Θ. Κουτσαυλή στο 80΄ και Μπράχο στο 83΄, που επιχείρησαν δυνατά μακρινά σουτ. Ειδικά με την αστραπιαία εκτίναξη του στην ΄΄βολίδα΄΄ του Μαστροκώστα και την απόκρουση με το ένα χέρι, έδειξε πως διαθέτει αρετές τερματοφύλακα κλάσης.

Κατά τ΄ άλλα, στο δεύτερο μέρος η υπεροχή μοιράστηκε στις δύο ομάδες, που ήταν φανερό πως δεν ήθελαν ν΄ αρκεστούν στην ισοπαλία και έψαξαν το ΄΄τρίποντο΄΄, κάτι που συντέλεσε στο να προσφέρουν ωραίο θέαμα στους φιλάθλους. Καθεμία τους είχε τα δικά της διαστήματα που υπερείχε και πίεσε τον αντίπαλο. Κυρίως μέχρι το 65΄ η ομάδα του κ. Ρόγκα, έκανε τις περισσότερες επισκέψεις με αξιώσεις στα αντίπαλα καρέ και ο ΄΄ποταμός΄΄ στο τελευταίο 20λεπτο. Στο 56΄ λοιπόν είχαμε ένα δυνατό διαγώνιο σουτ απ΄ τον Λεονάρντο που εξουδετέρωσε -πέφτοντας- με τα δύο χέρια ο Αγριόδημος και δύο λεπτά μετά με διείσδυση ο Παναγιώτης Κουτσαυλής και λίγο πριν η μπάλα βγει έξω, γύρισε προς τον Βαρσαμά που απ΄ το ύψος του πέναλτι και παρότι ήταν σχεδόν αμαρκάριστος, δεν ήταν συγκεντρωμένος και έτσι δεν μπόρεσε να κοντρολάρει και να επιχειρήσει προσπάθεια.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Παπακωνσταντίνου/Χατζηκαμαγιάννης-Αντωνίου Χ.

ΓΚΟΛ: 43′ Χ. Ελευθερίου-32′ Καρλατήρας (αυτογκόλ).

ΑΥΛΙΔΑ (Νίκος Ρόγκας): Αραβανής, Τζαφέρος, Βισβίνης, Καρλατήρας, Ζαζάς, Χιούσκα, Λεονάρντο (67΄ Αντωνόπουλος), Κάκιος, Ελευθερίου, Βαρσαμάς, Προβής (54΄ Κουτσαυλής Π.).

ΛΗΛΑΣ ΒΑΣΙΛΙΚΟΥ (Τάσος Ταυταρίδης): Αγριόδημος, Ντούνας, Παππάς, Μακρής, Αυλωνίτης, Χαλιώτης, Κυτίνος (69΄ Μπράχο), Κουτσαυλής Θ., Αγραφιώτης, Μαστροκώστας, Αλεξίου (89΄ Χρηστίδης).

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ: Αυλίδα-Λήλας Βασιλικού 1-1, Ελλήσποντος-Αρτάκη 4-1, Παντριαδικός-Δροσιά 1-0, Ολυμπιακός Χαλκίδας-Μακρυκάπα 0-2, Απόλλων Ερέτριας-Αιδηψός 4-3, Ζάρακες-ΑΕΚ Χαλκίδας 1-4, Καστέλλα-Ταμυναϊκός 2-2, Αυλωνάρι-Ιστιαία 3-1.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: ΑΕΚ Χαλκίδας 38, Αρτάκη 34, Ιστιαία 31, Ταμυναϊκός 30, Λήλας Βασιλικού 30, Απόλλων Ερέτριας 29, Καστέλλα 25, Παντριαδικός 24, Αυλωνάρι 23, Μακρυκάπα 22, Ελλήσποντος 20, Ολυμπιακός Χαλκίδας 17, Αιδηψός 16, Δροσιά 14, Αυλίδα 13, Ζάρακες 5.