Α' ΕΠΣΕ Αγαπημένα ΡΟΗ ΙΣΤΟΡΙΚΑ-ΡΕΤΡΟ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ Στήλες

Σαν Σήμερα (9/1/2011): Αυλωνάρι-Ταμυναϊκός 1-0

Το Αυλωνάρι επικράτησε του Ταμυναϊκού με 1-0, σαν σήμερα 9/1, για τη 14η αγωνιστική της μεγάλης κατηγορίας του ευβοϊκού ποδοσφαίρου.

Οι Αλιβεριώτες ξεκίνησαν πιο δυνατά στο τοπικό ντέρμπι, χάνοντας δύο ευκαιρίες με σουτ του Μανδράκα στο 21′ (μπλόκαρε ο Κότσαρης) και στο 25′ με τον Τσάγκο (έφυγε λίγο άουτ η προσπάθεια του), με τον ΑΟΑ, που είχε για πρώτη φορά στον πάγκο του τον Γιώργο Ποδαρά, τελικά να ανοίγει το σκορ στο 34′ με ‘ανάποδο ψαλίδι’ του Βογιατζή. Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι πίεσαν για την ισοφάριση, έχοντας καλές στιγμές με Σταμέλο στο 55′ (κεφαλιά που πέρασε λίγο πάνω απ’ το οριζόντιο δοκάρι) και στο 88′ με τον Λάμπρου (σουτ που απέκρουσε ο Κότσαρης-στην επαναφορά σούταρε και πάλι ο παίκτης του Ταμυναϊκού και έδιωξε ο Φρυγανάς), ενώ οι γηπεδούχοι στις καθυστερήσεις είχαν ευκαιρία για να διπλασιάσουν τα τέρματα τους με τον Τσαλιαγκό, που σε φάση τετ-α-τετ με τον Πετράκη πλάσαρε άουτ. Πριν την έναρξη του αγώνα το Αυλωνάρι τίμησε τον προπονητή του Ταμυναϊκού Σπύρο Κατσινή για την επιτυχημένη πενταετή παρουσία του στον πάγκο του ΑΟΑ. Ήταν εκείνος που ανέβασε την περίοδο 2005-06 τους ‘κιτρινόμαυρους’ στη μεγάλη κατηγορία του ευβοϊκού ποδοσφαίρου και τους καθοδήγησε σ’ αυτήν ως το καλοκαίρι του 2010, οπότε και αποχώρησε για να αναλάβει τον Ταμυναϊκό.

Ο ΑΟΑ τίμησε τον Σπύρο Κατσινή (στη φωτογραφία με το μέλος του ΔΣ του Αυλωναρίου Ευαγγελία Αϊδίνη)

Με τους νικητές αγωνίστηκαν οι Κότσαρης, Σούτι, Μαραγκός, Γ. Μουρίκης, Φρυγανάς, Αντώνενας, Δ. Αναστασίου (54′ Α. Μουρίκης, 81′ Παππάς), Κωνστάντιος, Βογιατζής, Ρέτσας (68′ Τσαλιαγκός), Βασιλείου.

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ: Κριεζά-ΑΕ Χαλκίδας 2-1, Απόλλων Ερέτριας-Δόξα Προκοπίου 3-2, Αυλωνάρι-Ταμυναϊκός 1-0, Δροσιά-Προποντίδα 2-0, Ωρεοί-Λήλας Βασιλικού 0-0, Ολυμπιακός Χαλκίδας-Κύμη 0-2, Αρτάκη-Όλυμπος Γυμνού 2-2, Αμαρυνθιακός-Ευβοϊκός Αγίου Νικολάου 1-1.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: Κύμη 37, Δροσιά 37, Κριεζά 27, Ταμυναϊκός 24, Απόλλων Ερέτριας 24, Αρτάκη 22, Όλυμπος Γυμνού 22, Λήλας Βασιλικού 21, Ολυμπιακός Χαλκίδας 15, Ευβοϊκός Αγίου Νικολάου 15, Αυλωνάρι 13, Προποντίδα 13, Αμαρυνθιακός 11, Ωρεοί 9, ΑΕ Χαλκίδας 7, Δόξα Προκοπίου 7.

Θετική παρουσία Καζάνα απέναντι σε Προμηθέα και Περιστέρι!

2006: Αφράτι-Ακαδημία Ερέτριας 0-1

Α’ ΕΣΚΑΣΕ: Αστέρας Αλιβερίου-Προοδευτική Λάρυμνας 70-60