Σαν Σήμερα (6/1/2018): Ελλήσποντος-Απόλλων Ερέτριας 0-2

Ο Απόλλων Ερέτριας επικράτησε του Ελλήσποντου με 2-0, σαν σήμερα 6/1, για τη 13η αγωνιστική της Α’ ΕΠΣΕ.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι ψάχνοντας το γρήγορο γκολ, που τελικά ήρθε στο ένατο λεπτό με εκτέλεση φάουλ του Μώρου. Στη συνέχεια η ομάδα της Λαμψάκου προσπάθησε να αντιδράσει, με την άμυνα όμως του Απόλλωνα να μην επιτρέπει να δημιουργηθούν κίνδυνοι στα καρέ του και ουσιαστικά ‘κλείδωσε’ τη νίκη στο 61ο λεπτό, με διαγώνιο σουτ του Τόρα στην επαναφορά και έπειτα από αρχική προσπάθεια του Μώρου και απόκρουση του Αγριόδημου.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Κασομούλης/Χατζηκαμαγιάννης-Κούκουρα.

ΓΚΟΛ: 9′ Μώρος, 61′ Τόρα.

ΕΛΛΗΣΠΟΝΤΟΣ (Γιάννης Καρβέλης): Αγριόδημος, Νικολάου, Κοντάκης, Κουσερής, Κουτσαυλής, Νόνας (79′ Λάμπρου), Φτούλης (73′ Μούτσος), Σπυράκης, Κούτρας, Λάζρι, Νάτσης (88′ Πσεπιούρα).

ΑΠΟΛΛΩΝ ΕΡΕΤΡΙΑΣ (Δημήτρης Βαλκάνος): Βασιλείου, Μετσανάι, Καρβελάς, Βελαέτης, Σμπιλήρης, Καλοχωρίδης, Μπαλόζι, Ντουλαβέρης, Πολυχρόνης (59′ Αγραφιώτης), Γ.Τόρα, Μώρος (84′ Ξυλάς).

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ: Ελλήσποντος-Απόλλων Ερέτριας 0-2, ΑΕΚ Χαλκίδας-Αρτάκη 0-2, Αστέρας Βατώντα-Ηρακλής Ψαχνών 2-2, Παντριαδικός-Ολυμπιακός Χαλκίδας 2-1, Αυλωνάρι-Καστέλλα 0-1, Όλυμπος Γυμνού-Αιδηψός 1-1, Λήλας Βασιλικού-Σκεπαστή 2-1, Μακρυκάπα-Κόσκινα 3-2.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: Απόλλων Ερέτριας 36, Λήλας Βασιλικού 28, Μακρυκάπα 23, Αυλωνάρι 23, Αστέρας Βατώντα 21, Αρτάκη 20, Ελλήσποντος 18, Ηρακλής Ψαχνών 18, Όλυμπος Γυμνού 17, Αιδηψός 17, Καστέλλα 16, Παντριαδικός 15, Κόσκινα 13, Σκεπαστή 9, Ολυμπιακός Χαλκίδας 7, ΑΕΚ Χαλκίδας 4.

1971: ΑΟ Χαλκίς-Ολυμπιακός 1-1

Τ. Αυλωνίτης: Θετική πρεμιέρα με Άσκολι, κόντρα στην Μπρέσια

2004: Μαρκό-ΑΟ Χαλκίς 1-2