Α' ΕΠΣΕ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Σαν Σήμερα (2/1/2016): Αρτάκη-Καστέλλα 3-0

Άνετα επικράτησε η Αρτάκη, ξεκινώντας νικηφόρα την νέα χρονιά και αποδίδοντας ωραίο ποδόσφαιρο Έτσι παρέμεινε σε απόσταση ‘αναπνοής’ ενός πόντου απ΄ την πρωτοπόρο ΑΕΚ Χαλκίδας, που την ίδια ώρα έπαιρνε το ‘τρίποντο’ απέναντι στον Απόλλωνα Ερέτριας. Οι γηπεδούχοι έχασαν πολλές ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο και τελικά κατάφεραν ν΄ ανοίξουν το σκορ, λίγο πριν την ανάπαυλα. Στην επανάληψη ήταν πολύ πιο αποτελεσματικοί και εύστοχοι, έτσι ‘καθάρισαν’ το ματς, πριν το 70΄. Ο ΑΠΟΚ, μετά το πρώτο 20λεπτο, δεν μπόρεσε ν΄ ακολουθήσει τον ρυθμό του ΑΟΝΑ και ουσιαστικά δεν μπόρεσε να διεκδικήσει κάτι απ΄ το παιχνίδι. Αξίζει ν΄ αναφερθεί πως ο Γιάννης Λεζγής έκανε ντεμπούτο στο πρωτάθλημα -προηγήθηκε βέβαια ο αγώνας κυπέλλου με τον ΑΟ Χαλκίς την περασμένη Κυριακή- στον πάγκο του ΑΟΝΑ (την φανέλα του οποίου είχε τιμήσει για αρκετές περιόδους ως ποδοσφαιριστής), με τον καλύτερο τρόπο. Ουσιαστικά ο νεαρός κόουτς ‘πέφτει’ για πρώτη φορά στα ‘βαθιά’ του Ευβοιώτικου ποδοσφαίρου, αφού για πρώτη φορά αναλαμβάνει ομάδα Α΄ ΕΠΣΕ. Ήταν βοηθός του Αντώνη Αυλωνίτη και πήρε την θέση του, μετά την αποχώρηση του έμπειρου τεχνικού, λίγες μέρες πριν τα Χριστούγεννα.

Η μεσαία γραμμή των Αρτακιανών έψαχνε κυρίως με ψηλοκρεμαστές μπαλιές τον πολύ δραστήριο Ζήση και σχετικά γρήγορα κατάφερε να τον βγάλει σε θέση βολής. Στο 16΄ λοιπόν με πλασέ με την μία από το ύψος της μικρής περιοχής έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι και άουτ, ενώ στην φάση που προηγήθηκε με δυνατό συρτό σουτ απ΄ τον άξονα έστειλε την μπάλα να περάσει δίπλα απ΄ το αριστερό κάθετο. Στο 29΄ η ψηλοκρεμαστή διαγώνια απ΄ τον χώρο του κέντρου είχε και πάλι αποδέκτη τον ‘αειθαλή’ επιθετικό του ΑΟΝΑ, που επιχείρησε να ‘κρεμάσει’ τον Κηρόπουλο σε φάση τετ-α-τετ, όμως η μπάλα πέρασε πάνω απ΄ την εστία. Έξι λεπτά μετά το δυνατό σουτ του Λούκα απ΄ το ημικύκλιο της περιοχής κόντραρε σε σώματα αμυνομένων και η μπάλα στην συνέχεια έφτασε στον Ζήση, το δυνατό σουτ του οποίου και πάλι πέρασε πάνω απ΄ τα δοκάρια. Με τα πόδια εξουδετέρωσε ο γκολκίπερ της Καστέλλας την παράλληλη του ίδιου παίχτη του ΑΟΝΑ, πριν η μπάλα φτάσει στον Καραχάλιο, που δύσκολα θα αστοχούσε εξ επαφής με το τέρμα.

Και ενώ όλα έδειχναν πως παρά το ‘σφυροκόπημα’ των Αρτακιανών, οι φιλοξενούμενοι θα κράταγαν το πολύ… κολακευτικό γι΄ αυτούς 0-0, ήρθε η ποδοσφαιρική δικαίωση μετά από πολύ ωραία συνεργασία στο 43′: ο Ζήσης απ΄ τ΄ αριστερά έδωσε στον Λειβαδίτη, που βλέποντας τον Μούντριχα να κάνει κίνηση απ΄ τ΄ άκρα τον τροφοδότησε με την μία. Ο τελευταίος αφού προχώρησε λίγο επιχείρησε δυνατό συρτό σουτ μέσα απ΄ την περιοχή, όμως ο Κηρόπουλος είπε ‘όχι’ με τα πόδια. Στην επαναφορά, η μπάλα έφτασε στον Λούκα, ο οποίος απ΄ το ύψος του πέναλτι, με δυνατό σουτ έστειλε την μπάλα στο δεξί ‘παραθυράκι’, του αντίπαλου ‘πορτιέρο’ που δεν πρόλαβε ν΄ αντιδράσει ξανά (οι φιλοξενούμενοι διαμαρτυρήθηκαν γιατί υποστήριξαν πως ο Μούντριχας βρέθηκε σε θέση οφσάιντ). Οι παίχτες του Νίκου Κιαπέκου, είχαν μόνο την πρώτη καλή ευκαιρία του αγώνα στο πρώτο 45λεπτο, στο 13΄ όταν ο Σπανός απ΄ το ημικύκλιο της περιοχής έδωσε δίπλα του στον ακάλυπτο Σπανό, το σουτ του οποίου πέρασε λίγο πάνω απ΄ τα γκολπόστ.

Δεν άλλαξε κάτι στην επανάληψη, δηλαδή οι γηπεδούχοι φανερά ‘πάταγαν’ καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και τελικά κατάφεραν να ‘κλειδώσουν’ το ‘τρίποντο’, στο δεκάλεπτο 60΄-70΄. Αρχικά στο 62΄ με εξαιρετική μπαλιά ο Λούκας, έβγαλε τον Καραχάλιο ‘φάτσα’ με τον Κηρόπουλο και η φάση τελείωσε με άψογο πλασέ στην αριστερή γωνία του επιθετικού του ΑΟΝΑ, ενώ στο 68΄ ο Λούκας με δεύτερο προσωπικό γκολ με σουτ απ΄ την ‘καρδιά’ της άμυνας διαμόρφωσε το τελικό σκορ, αξιοποιώντας έτσι την κούρσα του Μούντριχα απ΄ τα δεξιά ως τα όρια του άουτ, που αφού κατάφερε να μπει στην αντίπαλη περιοχή, με διαγώνια μπαλιά έβγαλε τον συμπαίκτη του σε θέση βολής. Η Καστέλλα έχασε στο 90΄ την ευκαιρία να πετύχει το γκολ της τιμής, όταν μετά από παράλληλη σέντρα του Ρούσσου, ο Τσούτσης σχεδόν πάνω στην γραμμή του τέρματος…κατάφερε με κεφαλιά να στείλει την μπάλα άουτ.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Βρακάς/Καμπούρης-Τσιφλάκος.

ΓΚΟΛ: 43′ & 68′ Λούκας, 62′ Καραχάλιος.

Αρτάκη (Γιάννης Λεζγής): Ευαγγελινός, Μούντριχας, Μαστροκώστας, Μάλλιαρης, Μπαλαμπάνης, Κηρύκος (85΄ Ματράκας), Λούκας, Καραχάλιος, Λειβαδίτης (71΄ Βουγιούκας), Τουρκοχωρίτης, Ζήσης (78΄ Κόνομι).

Καστέλλα (Νίκος Κιαπέκος): Κηρόπουλος, Ταψής (61΄ Τσούτσης), Ρούσσος, Μάκρης, Ράζος, Μπασίνας, Σπανός, Σέγκος (64΄ Γιούλης), Λαφαζάνης, Μαντάς, Μήτρου (82΄ Χασάνδρας).

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ: ΑΕΚ Χαλκίδας-Απόλλων Ερέτριας 1-0, Αρτάκη-Καστέλλα 3-0, Δροσιά-Αυλίδα 1-2, Ταμυναϊκός-Αιδηψός 1-0, Λήλας Βασιλικού-Ζάρακες 3-0, Ιστιαία-Ελλήσποντος 2-1, Μακρυκάπα-Παντριαδικός 0-2, Αυλωνάρι-Ολυμπιακός Χαλκίδας 2-1.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: ΑΕΚ Χαλκίδας 35, Αρτάκη 34, Ιστιαία 31, Ταμυναϊκός 29, Λήλας Βασιλικού 29, Απόλλων Ερέτριας 26, Καστέλλα 24, Αυλωνάρι 23, Παντριαδικός 21, Μακρυκάπα 19, Ελλήσποντος 17, Ολυμπιακός Χαλκίδας 17, Αιδηψός 16, Δροσιά 14, Αυλίδα 12, Ζάρακες 5.

Γ’ ΕΠΣΕ (Β’ ΟΜΙΛΟΣ): Αφράτι-Πισσώνας 0-1

Απόλλων Ερέτριας: Απέκτησε τον Γ. Σταματάκο

Κ. Παπαρίδης: ‘Αυτό το ‘διπλό’ ήταν η μισή χρονιά’