Σαν Σήμερα (2/1/2016): ΑΕΚ Χαλκίδας-Απόλλων Ερέτριας 1-0 (video)

Με 1-0 κέρδισε η ΑΕΚ Χαλκίδας τον Απόλλωνα Ερέτριας, σαν σήμερα 2/1, για τη 16η αγωνιστική της Α’ ΕΠΣΕ.

Οι γηπεδούχοι και πρωτοπόροι της βαθμολογίας είχαν την υπεροχή και έφτασαν στο ‘τρίποντο’ χάρις στο εύστοχο χτύπημα πέναλτι (το κέρδισε ο Παριανός) του Πατσατζόγλου στο 36ο λεπτό. Στο πρώτο μέρος το ματς δεν είχε ιδιαίτερες συγκινήσεις -πέρα απ’ τη φάση του πέναλτι- ενώ στην επανάληψη ο ρυθμός έγινε καλύτερος, με την ομάδα της Χαλκίδας να ψάχνει το δεύτερο γκολ και τον Μητακίδη να ‘λέει όχι’ σε κεφαλιά του Σεϊνταράσι στο 54′ και σε πλασέ του Παριανού, δέκα λεπτά μετά. Το 1-0 κρατούσε ως το τέλος τον Απόλλωνα στη διεκδίκηση θετικού αποτελέσματος, το οποίο κυνήγησε στο τελευταίο δεκάλεπτο, έχοντας στο 84′ μεγάλη ευκαιρία για ισοφάριση με κοντινή κεφαλιά του Τόρα και τον Μόνο να πραγματοποιεί σωτήρια επέμβαση. Στις καθυστερήσεις η ΑΕΚ είχε ακόμη μια καλή στιγμή με κεφαλιά του Τσιβίκα, που πέρασε ελάχιστα έξω.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Βελέντζας/Πασχαλίδης-Αργύρης.

ΓΚΟΛ: 36′ Πατσατζόγλου.

ΑΕΚ ΧΑΛΚΙΔΑΣ (Δημήτρης Ερμήλιος): Μόνος, Μεταξάς, Παπαδέδες, Μπισμπικόπουλος, Παλαιολόγος, Παριανός (66′ Φτούλης λ.τ.), Σεϊνταράσι (61′ Δουρμούσογλου λ.τ.), Ξιφαράς (54′ Λαφαζάνης λ.τ.), Τσιβίκας, Πατσατζόγλου, Μπελίτσος.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΕΡΕΤΡΙΑΣ (Δημήτρης Βαλκάνος): Μητακίδης, Σμπιλήρης, Λιατύφης, Βελαέτης, Κοκκάλας (34′ Ντούρμας λ.τ.), Ντουλαβέρης, Μεμάι (88′ Ωραιόπουλος), Ευγενίου, Φραγκάκης, Τόρα, Μώρος (68′ Τρεγκάι).

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ: ΑΕΚ Χαλκίδας-Απόλλων Ερέτριας 1-0, Αρτάκη-Καστέλλα 3-0, Δροσιά-Αυλίδα 1-2, Ταμυναϊκός-Αιδηψός 1-0, Λήλας Βασιλικού-Ζάρακες 3-0, Ιστιαία-Ελλήσποντος 2-1, Μακρυκάπα-Παντριαδικός 0-2, Αυλωνάρι-Ολυμπιακός Χαλκίδας 2-1.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: ΑΕΚ Χαλκίδας 35, Αρτάκη 34, Ιστιαία 31, Ταμυναϊκός 29, Λήλας Βασιλικού 29, Απόλλων Ερέτριας 26, Καστέλλα 24, Αυλωνάρι 23, Παντριαδικός 21, Μακρυκάπα 19, Ελλήσποντος 17, Ολυμπιακός Χαλκίδας 17, Αιδηψός 16, Δροσιά 14, Αυλίδα 12, Ζάρακες 5.

Ταμυναϊκός: Ανακοίνωση για αγώνα με Μακρυκάπα

Σύνδεσμος Προπονητών: Δελτίο τύπου για την καταστροφική καταιγίδα ‘Θάλεια’

Ελλήσποντος: Επιτυχημένη επέμβαση για Στ. Μπούρικα