Αγαπημένα ΡΟΗ Δ' ΕΘΝΙΚΗ ΙΣΤΟΡΙΚΑ-ΡΕΤΡΟ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ Στήλες

2007: Παναργειακός-Αρτάκη 5-5

Όσο φαντασία και αν έχει κανείς, δεν μπορεί να περιγράψει όλα αυτά που συνέβησαν στον αγωνιστικό χώρο του ΔΑΚ στο Άργος, το οποίο μετά τον αγώνα Παναργειακού-Αρτάκης που τέλειωσε 5-5 θύμιζε περισσότερο χώρο οικοδομικών υλικών παρά γήπεδο.

Όλα αυτά που έγιναν στο Άργος παρουσία μόνο έξι αστυνομικών, γύρισαν το ποδόσφαιρο πολλά χρόνια πίσω.

Οι πέτρες, τα τούβλα, τα ξύλα, τα σίδερα κάθε λογής με πρωταγωνιστές τους σιδερολοστούς, έκαναν περιοδεία σε όλους τους χώρους του γηπέδου και έπεφταν βροχή από την εξέδρα, στην οποία βρίσκονταν κάποια άλλα όντα που δεν έχουν σχέση φυσικά με ανθρώπους που θέλουν να λέγονται φίλαθλοι.

Ατμόσφαιρα τρομοκρατίας παντού και αυτό γιατί οι γηπεδούχοι, πρέπει πάση θυσία να κερδίσουν την παραμονή τους στην κατηγορία.

Έτσι ενώ στον α’ γύρο στο ματς της Αρτάκης καταβρόχθισαν μία ξεγυρισμένη τεσσάρα και πήραν λουλούδια, στο β’ γύρο ανταπόδωσαν τη φιλοξενία με τον καλύτερο τρόπο.

Πολεμική ατμόσφαιρα με όλα τα πολεμικά υλικά εντός αγωνιστικού χώρου, αλλά και αρκετό ξύλο στην αποστολή της φιλοξενούμενης ομάδας, από την οποία ‘τη νύφη’ πλήρωσαν πρώτα ο προπονητής Σπύρος Δημόπουλος, που όταν η ομάδα του ισοφάρισε το παιχνίδι σε 1-1, του επιτέθηκε χωρίς λόγο ο γενικός αρχηγός του Παναργειακού που ήταν στον πάγκο της ομάδας, τον χτύπησε και τον έστειλε στο νοσοκομείο του Ναυπλίου, ενώ χτυπήθηκε και ο Γιάννης Καμπάκης, ευτυχώς πιο ελαφρά και ήταν σε θέση να μιλήσει για όλα τα συμβάντα που έλαβαν χώρα στον αγωνιστικό χώρο, χωρίς να υπάρχει κανένας ιδιαίτερος λόγος.

Αίμα και άμμος

Η ομάδα της Αρτάκης στάθηκε παλικάρι στην κόλαση του Άργους και έτρωγε σίδερα σε όλη τη διάρκεια του αγώνα.

Δεν έκανε πίσω παρά τον πόλεμο που δέχθηκε με τα πάσης φύσεως οικοδομικά υλικά που έρχονταν από αέρος διά της εξέδρας, αλλά ούτε και από το τρίο των διαιτητών του αγώνα, που κυριολεκτικά ‘τα έκανε πάνω του’ και γύρισε το παιχνίδι τούμπα στο β’ ημίχρονο. Ο αγώνας τελείωσε ένα δεκαπεντάλεπτο μετά την κανονική διάρκεια του, ως καθυστέρηση όμως γι’ αυτά που έγιναν, τις διακοπές λόγω των πολεμοφοδίων, αλλά και μήπως οι γηπεδούχοι φτάσουν στη μισή ντουζίνα γκολ για να τελειώσει ήρεμα το παιχνίδι. Τίποτα απ’ όλα αυτά δεν έγινε, αφού έστω και χωρίς τον προπονητή τους Σπύρο Δημόπουλο στον πάγκο, τα παιδιά ξεπέρασαν τον εαυτό τους και πήραν μετά από πραγματική μάχη έναν πολύτιμο πόντο που ίσως να είναι ο πιο κρίσιμος για την παραμονή τους στην κατηγορία.

Γιατί τώρα, ακόμα και αν ισοβαθμίσουν με τον αντίπαλο τους στο τέλος του πρωταθλήματος, η ομάδα του Άργους χάνει στη μεταξύ τους διαφορά και θα είναι από κάτω.

Το πούλμαν αρχικά πήγε την αποστολή στο Άργος και στο γήπεδο για τον αγώνα, έφυγε αρκετά χιλιόμετρα έξω από την πόλη, αφού αν έμενε εκεί σίγουρα θα επέστρεφε καλοκαιρινό και στις 19:00 που επέστρεψε για να πάρει την ομάδα, ήρθε με συνοδεία ισχυρής αστυνομικής δύναμης, η οποία συνόδευσε την αποστολή εκτός πόλης.

Μάλιστα την συνόδεψε αρκετά μακριά, ως το Ναύπλιο, για να δουν σε τι κατάσταση ήταν ο προπονητής τους.

Τελικά ο Σπύρος Δημόπουλος που είναι χτυπημένος στο κεφάλι δεν βγήκε από το νοσοκομείο του Ναυπλίου, αλλά παρέμεινε μέσα γιατί αυτό ζήτησαν οι αρμόδιοι γιατροί.

Φάσεις και γκολ

• 10′ Ο Παναργειακός προηγήθηκε 1-0 με ανύπαρκτο πέναλτι που έδωσε ο διαιτητής και χτύπησε εύστοχα ο Παναγιωτόπουλος
  • 17′ Ο Σεϊντόπουλος βρήκε θαυμάσια στην περιοχή τον Αϊβαλιώτη, ο οποίος με ξερό σουτ ισοφάρισε σε 1-1.
  • 23′ Με βολέ του Μυλωνά από την περιοχή έγινε το 1-2.
  • 37′ Από κόρνερ του Μυλωνά ο Στύλος με δυνατή κεφαλιά έκανε το 1-3.
  • 47′ Με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Πήλιουρα έγινε το 2-3.
  • 52′ Η ισοφάριση σε 3-3 για τον Παναργειακό έπειτα από κεφαλιά του Φίλη.
  • 60′ Φοβερή κεφαλιά του Στύλου από την περιοχή και η Αρτάκη μπροστά με 3-4.
  • 62′ Ισοφάριση για τον Παναργειακό σε 4-4 με σουτ-πλασέ του Γκολέμη.
  • 75′ Νέο πέναλτι από το πουθενά για τους γηπεδούχους και ο Φεστερίδης έκανε το 5-4.
  • 86′ Ο Κάραλης, ενώ βρέθηκε μόνος απέναντι στον αντίπαλο τερματοφύλακα έγινε σάντουιτς από τους αντιπάλους του και η μπάλα στην άσπρη βούλα. Το τρίτο γκολ του Στύλου ήταν γεγονός και το 5-5 ήταν γεγονός για τη φιλοξενούμενη ομάδα, που είδε τους κόπους της να παίρνουν ανταμοιβή.

Η διαιτησία

Ο κ. Ζαρακοβίτης και οι βοηθοί του Τσίρμπας και Ψηλοπαναγιώτης Κ. από τον Σ.Δ. Μεσσηνίας έδειξαν ότι φοβήθηκαν από την ατμόσφαιρα του αγώνα και υπέπεσαν σε σοβαρά για τους φιλοξενούμενους λάθη.

Οι διακριθέντες

Από τον Παναργειακό ξεχώρισαν οι Γκολέμης, Φεστερίδης, Μπίλης, Πήλιουρας.

Από την ομάδα της Αρτάκης κορυφαίοι οι Στύλος, Μεθενίτης, Τσολάκος, Αϊβαλιώτης, Μυλωνάς, χωρίς να υστερήσουν οι υπόλοιποι, που είχαν πολύ καλή απόδοση και στάθηκαν όρθιοι στο ‘καμίνι’ του γηπέδου.

ΠΑΝΑΡΓΕΙΑΚΟΣ: Κοζώνης, Ψαρόπουλος (46′ Γκολέμης), Μπαμάκης (46′ Αγγελόπουλος), Μπίλης, Πήλιουρας, Καραγκούνης, Φεστερίδης, Κουζιώτης, Κοταΐδης (63′ Διαμαντίδης), Κοτσιόπουλος, Παναγιωτόπουλος.

ΑΡΤΑΚΗ: Καραγιάννης, Μπασινάς, Μεταξάς, Κάραλης, Τσολάκος, Μεθενίτης, Μσούρας, Στύλος, Σεϊντόπουλος (70′ Κουκουβίνος), Αϊβαλιώτης (89′ Λούκας), Μυλωνάς (80′ Κοτσαλάς).

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ (23η αγωνιστική-7ος όμιλος Δ’ Εθνικής): Επαμεινώνδας Λεύκτρων-Ακράτητος 3-1, Ελλάς Βέλους-Ερμιονίδα 1-1, Νέα Πέραμος-Ασπρόπυργος 0-0, Ολυμπιακός Λουτρακίου-Δόξα Μεγαλόπολης 1-3, Πανθυρεατικός-Πανελευσινιακός 0-3, Λεωνίδιο-ΠΑΣ Κόρινθος 2-2, Παναργειακός-Αρτάκη 5-5, Ορχομενός-Πέλοπας Κιάτου 3-2.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: Κόρινθος 57, Ολυμπιακός Λουτρακίου 46, Ασπρόπυργος 42, Δόξα Μεγαλόπολης 39, Ορχομενός 37, Λεωνίδιο 35, Ερμιονίδα 35, Ακράτητος 34, Αρτάκη 31, Παναργειακός 31, Ελλάς Βέλους 28, Πανελευσινιακός 25, Επαμεινώνδας Λεύκτρων 22, Πέλοπας Κιάτου 19, Πανθυρεατικός 16, Νέα Πέραμος 14.