Αγαπημένα ΡΟΗ Δ' ΕΘΝΙΚΗ ΙΣΤΟΡΙΚΑ-ΡΕΤΡΟ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ Στήλες

2003: Αρτάκη-Δόξα Προκοπίου 3-1

Οι παίκτες του Αντώνη Αυλωνίτη έδειξαν την απαιτούμενη σοβαρότητα και επικράτησαν της Δόξας Προκοπίου με 3-1 στο Δημοτικό γήπεδο της Αρτάκης.

Ήταν καλύτεροι στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα και δίκαια πήραν τους τρεις βαθμούς.

Απ’ την άλλη οι ‘ασπρόμαυροι’ προσπάθησαν για κάτι καλό, αλλά η ανωτερότητα των αντιπάλων τους ήταν εμφανής.

Παρ’ όλα αυτά η πρώτη μεγάλη ευκαιρία ήρθε από πλευράς των φιλοξενουμένων.

Μόλις στο 3′ ο Σταμούλος Δ. σούταρε από καλή θέση αναγκάζοντας τον Σταθαρά να μπλοκάρει σωτήρια για την ομάδα του.

Στο 7′ ήταν η σειρά των Αρτακιανών να απειλήσουν, όταν σουτ του Βουγιούκα απέκρουσε θαυμάσια σε κόρνερ ο Δούστος.

Στο 25′ πάλι ο Βουγιούκας επιχείρησε σουτ και πάλι ο Δούστος του είπε ‘όχι.

Ένα λεπτό αργότερα οι παίκτες του Αντώνη Αυλωνίτη ζήτησαν πέναλτι σε ανατροπή του Λύκου απ’ τον Γκρινιάρη, ο διαιτητής όμως Ιωαννίδης έδειξε να συνεχιστεί το παιχνίδι.

Στο 34′ σουτ του Σταθαρά έδιωξε θαυμάσια σε κόρνερ ο Δούστος.

Ένα λεπτό αργότερα ο Τσιφούτης έβγαλε τη σέντρα και ο Ζαργάνης με κεφαλιά έστειλε την μπάλα προς τα δίχτυα, αλλά ως ‘από μηχανής θεός’ ο Σταμούλος έσωσε πάνω στη γραμμή σίγουρη παραβίαση της εστία της ομάδας του.

Το επιθετικό κρεσέντο τον ‘ερυθροκίτρινων’ στο διάστημα 34′-37′ συνεχίστηκε, όταν σουτ του Βουγιούκα στο 36′ πέρασε ελάχιστα άουτ απ’ το δεξί κάθετο δοκάρι του Δούστου.

Ο ‘χορός’ των χαμένων ευκαιριών σταμάτησε και ξεκίνησε αυτός των γκολ.

Στο 40′ ο Λύκος εκμεταλλεύτηκε λάθος του Αναγνώστου και με σουτ άνοιξε το σκορ για τον Α.Ο.Ν.Α.

Τρία λεπτά αργότερα ο Βουγιούκας βρέθηκε μέσα στη μικρή περιοχή και με σουτ διπλασίασε τα τέρματα για την ομάδα του σε ένα σημείο… ταφόπλακα για τους φιλοξενούμενους.

Δύο γκολ στα τελευταία πέντε λεπτά του πρώτου ημιχρόνου θεωρούνται καθοριστικά και καταδικαστέα για οποιοδήποτε ομάδα, πόσο μάλλον για τη Δόξα μέσα σε μία απ’ τις δυσκολότερες έδρες του πρωταθλήματος, αυτή της Αρτάκης.

Στο β’ ημίχρονο οι… βόρειοι έκαναν μια προσπάθεια να φανούν περισσότερο απειλητικοί, χωρίς όμως αποτέλεσμα.

Οι γηπεδούχοι κρατούσαν σταθερά τα ‘ηνία’.

Στο 47′ ο Τσιφούτης έπιασε την κεφαλιά μετά από σέντρα του Λύκου, αλλά ο Δούστος ήταν σε ετοιμότητα και έδιωξε σε κόρνερ.

Ο νεοαποκτηθείς Δημήτρης Λύκος, με απευθείας εκτέλεση φάουλ σφράγισε τη νίκη της Αρτάκης

Στο 68′ ο Μακρής σέντραρε και ο Κουτσουφλάκης με κεφαλιά έστειλε την μπάλα πάνω απ’ τα δοκάρια του Σταθαρά.

Στο 83′ ο Λύκος με απευθείας εκτέλεση φάουλ πέτυχε το 3-0.

Στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων το Προκόπι πέτυχε το γκολ της τιμής, με σουτ του Μακρή μέσα από την περιοχή του Σταθαρά Ι.

Από την Αρτάκη διακρίθηκαν οι Γκάβαλης, Σταθαράς Στ., Λύκος, Βουγιούκας και Τσιφούτης, ενώ από τη Δόξα Προκοπίου ο τερματοφύλακας Δούστος, ο Σταμούλος Κ. και ο Μουρτζάκης.

Μέτρια η διαιτησία του Ιωαννίδη που είχε βοηθούς τους Γατή-Γερακουλάκο από τον Σύνδεσμο Πειραιά.

ΑΡΤΑΚΗ: Σταθαράς Ι. Γκάβαλης, Χάλαρης, Ζαργάνης, Συρόπουλος, Ψιλούδης (67′ Τσάμης), Σταθαράς Στ., Ρόππας, Λύκος, Βουγιούκας (78′ Ματζούνης), Τσιφούτης (73′ Βαλήλας).

ΔΟΞΑ ΠΡΟΚΟΠΙΟΥ: Δούστος, Ζυγογιάννης, Γκρινιάρης (67′ Μακρής), Αναγνώστου, Σταμούλος Κ. (78′ Παράβαλος), Κουτσουφλάκης Γιάν., Μουρτζάκης, Σταμούλος Δ. (72′ Μούστος), Ψαρρός, Πάνου, Κουτσουφλάκης Διαμ.

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ (2η αγωνιστική-6ος όμιλος Δ’ Εθνικής): Θήβα-Λήλας Βασιλικού 0-3, Φωκικός-Επαμεινώνδας Λευκτρών 1-0, Στυλίδα-Ασπρόπυργος 1-2, Δάφνη Λιβανάτων-Ηρακλής Ψαχνών 2-3, Αρτάκη-Δόξα Προκοπίου 3-1, Αίας Σαλαμίνας-Λαμία 0-1, Κιθαιρώνας Καπαρελλίου-Άγιος Θωμάς 2-0, Μανδραϊκός-Αστέρας Ιτέας 5-0

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: Λήλας Βασιλικου 6, Αρτάκη 6, Μανδραϊκός 4, Κιθαιρώνας Καπαρελλίου 4, Ηρακλής Ψαχνών 4, Λαμία 4, Επαμεινώνδας Λεύκτρων 4, Ασπρόπυργος 3, Φωκικός 3, Αστέρας Ιτέας 3, Στυλίδα 1, Αίας Σαλαμίνας 1, Δόξα Προκοπίου 1, Θήβα 1, Δάφνη Λιβανάτων 0, Άγιος Θωμάς 0.