Αγαπημένα ΡΟΗ Δ' ΕΘΝΙΚΗ ΙΣΤΟΡΙΚΑ-ΡΕΤΡΟ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ Στήλες

2000: Αρτάκη-Αίας Σαλαμίνας 2-0

Επιτέλους νίκη για την Αρτάκη, η οποία έπειτα από μια σειρά άτυχων αποτελεσμάτων κατάφερε να πάρει τους τρεις βαθμούς της νίκης καθώς επικράτησε χθες, στο γήπεδο Μαντουδίου, του Αίαντα Σαλαμίνας με 2-0.

Οι παίκτες του Γιώργου Λάμπρου μπήκαν αποφασισμένοι στον αγωνιστικό χώρο με στόχο τη νίκη, ώστε να ξεκολλήσουν από τις επικίνδυνες θέσεις του βαθμολογικού πίνακα.

Ο αγώνας εξελίχθηκε σ’ έναν επιθετικό μονόλογο των τυπικά γηπεδούχων, οι οποίοι παίζοντας πολύ καλό ποδόσφαιρο, κατάφεραν να πετύχουν δύο γκολ, ενώ έχασαν και αξιόλογες ευκαιρίες για να διευρύνουν κι άλλο το σκορ.

Μόλις στο 5′, στην πρώτη καλή στιγμή για την Αρτάκη, ο Μπούρος δεν μπόρεσε να βρει τον δρόμο για τα αντίπαλα δίχτυα παρότι βρέθηκε σε πολύ καλή θέση. Στο 20′ όμως ο Δημουλάς, με σουτ μέσα από την περιοχή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Παπαφίλη, για να γίνει το 1-0 για την Αρτάκη, η οποία συνέχισε να πιέζει και στο υπόλοιπο διάστημα του α’ ημιχρόνου, χάνοντας μια καλή ευκαιρία στο 35′ όταν ο Δημουλάς δεν κατάφερε να διπλασιάσει τα τέρματα της ομάδας του.

Σε μια ξαφνική επίθεση της Σαλαμίνας, στο 45′ της συνάντησης, ο Δημόπουλος με σουτ από πλάγια θέση δεν κατάφερε να βρει τον στόχο, για να τελειώσει έτσι το ημίχρονο με 1-0.

Στο β’ 45λεπτο η Αρτάκη συνέχισε να έχει τον έλεγχο του αγώνα, επιζητώντας ένα δεύτερο γκολ που θα έδιωχνε το άγχος από πάνω της και θα σιγούρευε τους τρεις βαθμούς της νίκης.

Πράγματι στο 65′ ο κορυφαίος της συνάντησης Δεληγιάννης βρήκε με θαυμάσια πάσα τον Φούρλη, ο οποίος δεν δυσκολεύτηκε να πλασάρει τον Παπαφίλη και να πραγματοποιήσει το 2-0. Στο 70′ ο Γιάννης Φούρλης παραλίγο να πετύχει και δεύτερο προσωπικό τέρμα όταν βρέθηκε τετ-α-τετ με τον τερματοφύλακα του Αία, χωρίς όμως να καταφέρει να ευστοχήσει.

Ο Γιάννης Φούρλης σιγούρεψε τη νίκη της ομάδας του πετυχαίνοντας το δεύτερο γκολ

Οι γηπεδούχοι στο τελευταίο 20λεπτο συνέχισαν να ελέγχουν τον αγώνα, χωρίς όμως να φτάσουν στην επίτευξη κάποιου άλλου τέρματος, με αποτέλεσμα το τελευταίο σφύριγμα του καλού Χριστόπουλου που είχε για βοηθούς τους Μαζαγκούλα και Γκούμα να βρει την Αρτάκη νικήτρια με 2-0.

Από τους τυπικά γηπεδούχους καλύτερος παίκτης ήταν ο Δεληγιάννης, ενώ πολύ καλή απόδοση είχαν οι Μπόκαρης, Λύκος και Μπούρος. Από την ομάδα της Σαλαμίνας που παλεύει κι αυτή για τη σωτηρία της εκτός του γκολκίπερ Παπαφίλη καλή απόδοση είχαν και οι Παζίκας, Σκλαβούνος.

ΑΡΤΑΚΗ: Σταματίου Ι., Γκάβαλης, Μπόκαρης, Κομποθανάσης (73′ Αϊβαζής), Λύκος, Δεληγιάννης, Δημουλάς (79′ Βαλήλας), Θεολόγος (65′ Αϊβαλιώτης), Σταματίου Ν., Φούρλης, Μπούρος.

ΑΙΑΣ ΣΑΛΑΜΙΝΑΣ: Παπαφίλης, Λαγουμτζής (48′ Νικολόπουλος Θ.), Μπαζιουράκης, Σκλαβούνος, Νικολόπουλος Δ. (67′ Πέππας), Παζίκας, Λέκκας, Κουμεντάκος, Δημόπουλος, Ζαμπασάκης, Νικολαΐδης.

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ (6η αγωνιστική-2ος όμιλος Δ’ Εθνικής): Αρτάκη-Αίας Σαλαμίνας 2-0, Κερατσίνι-Ατσαλένιος 1-0, ΑΟ Χαλκίς-Ακαρνανικός 1-1, Ατρόμητος Πειραιά-Βύζας 0-1, Αγερσανί Νάξου-Δάφνη Δαφνώνα 3-1, Απόλλων Καλυθιών-Αιγέας Πλωμαρίου 3-1, Εργοτέλης-Χανιά 1-1, Κως-Ολυμπιακός Χερσονήσου 3-1.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: Βύζας 18, Εργοτέλης 14, Απόλλων Καλυθιών 13, Χανιά 13, Αγερσανί Νάξου 9, Αρτάκη 8, Ατρόμητος Πειραιά 8, Ακαρνανικός Φυτειών 8, Ατσαλένιος 7, Ολυμπιακός Χερσονήσου 7, ΑΟ Χαλκίς 6, Κερατσίνι 6, Αίας Σαλαμίνας 5, Κως 5, Αιγέας Πλωμαρίου 5, Δάφνη Δαφνώνα  0.