Α' ΕΠΣΕ Αγαπημένα ΡΟΗ ΙΣΤΟΡΙΚΑ-ΡΕΤΡΟ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ Στήλες

2007: Λουκίσια-Προποντίδα 0-1

Μετά από 23 ολόκληρες αγωνιστικές και με την άνοδο σχεδόν εξασφαλισμένη, τα Λουκίσια γνώρισαν την πρώτη τους ήττα στο πρωτάθλημα, μπροστά σε 300 περίπου φιλάθλους, βοηθούσης και της ηλιοφάνειας που επικράτησε το Σάββατο.

Η ομάδα που προκάλεσε την ήττα ήταν η νεανική και φιλόδοξη Προποντίδα που παρουσιάστηκε σφριγηλή και αποφασιστική σε σχέση με την απογοητευτική της εμφάνιση την περασμένη εβδομάδα, όπου είχε ηττηθεί στην έδρα της από το Νεοχώρι.

Μάλιστα οι ποδοσφαιριστές του Αντώνη Πριόνα είχαν και τον έλεγχο στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, ενώ ουσιαστικά δεν απειλήθηκαν από τους πρωτοπόρους.

Οι διαθέσεις των παικτών της Προποντίδας φάνηκαν από νωρίς, όταν στο 11′ ένα καλοχτυπημένο φάουλ του Ανέστη βρήκε τον Ψυχογιό που η κεφαλιά του προσέκρουσε στη δοκό του Γεραμάνη και έφυγε άουτ.

Η Προποντίδα απείλησε σοβαρά και στο 31′, όταν μετά από σέντρα του Τσακλάνου ο Μπαϊμπάκης έπιασε κοντινό σουτ, αλλά ο Γεραμάνης με υπερένταση κατάφερε να αποκρούσει.

Στο α’ ημίχρονο η μοναδική απειλή που εκφράζεται για την εστία του Μιχελή ήταν το 36′ που ο Χόνι από κοντινή θέση απέτυχε να σκοράρει, στέλνοντας την μπάλα άουτ.

Στην επανάληψη η Προποντίδα εξακολουθούσε να δείχνει ότι θέλει τη νίκη απέναντι σε αντιπάλους που προφανώς απέπνεαν κούραση και υποτονικότητα.

Η πρώτη ήττα ήταν ‘γλυκιά’ για τα πρωτοπόρα Λουκίσια

Η δικαίωση για τους φιλοξενούμενους ήρθε στο 58′ που ο Ψυχογιός με κεφαλιά μετά από φάουλ του Τσακλάνου έγραψε το 1-0.

Μέχρι τη λήξη του αγώνα η Προποντίδα που κρατούσε την κυριαρχία στο χώρο του γηπέδου κινδύνευσε μόνο στο 76′ που το σουτ του Χόνι από θέση τετ-α-τετ απέκρουσε εκπληκτικά ο Μιχελής, ενώ στο 95′ στις καθυστερήσεις έχασε παρόμοια φάση με τον Μπαϊμπάκη από θέση τετ-α-τετ να σουτάρει και τον Γεραμάνη να σώζει την εστία του από βέβαιη παραβίαση.

Δεν υπάρχει καμιά αμφισβήτηση για το δίκαιο της νίκης της χαλκιδέικης ομάδας ακόμα και από τους κύκλους των γηπεδούχων.

Το 1-0 ήταν αποτέλεσμα που εμφανίζει ανάγλυφα την απόδοση των δύο ομάδων με τους γηπεδούχους να παρουσιάζονται μετά τη μεγάλη νίκη των Ψαχνών κορεσμένοι και κουρασμένοι.

Από τα Λουκίσια καλύτεροι ήταν οι Γεραμάνης, Μπόκαρης, Φρούσης και από την Προποντίδα οι Μιχελής, Μιχελής, Ντελέκος, Ψυχογιός.

Διαιτητής ήταν ο Πάνος με βοηθούς τους Λιαγκάκη-Στρουμπούλη.

ΛΟΥΚΙΣΙΑ: Γεραμάνης, Λαδόπουλος, Καρβέλης, Ευσταθίου, Μπόκαρης, Φρούσης, Γίγας (32′ Σαρρής), Ζαχαριάς (53′ Παρίσης), Πατρινός (46′ Κνέζεβιτς), Παπαϊωάννου, Χόνι.

ΠΡΟΠΟΝΤΙΔΑ: Μιχελής, Κουτσαυλής, Ντίνι, Μιχελής, Τσακλάνος, Ανέστης (51′ Μπότης), Τζαφέρος (75′ Δουρμούσογλου), Ντελέκος, Μπαϊμπάκης, Ψυχογιός (78′ Σίδερης), Αθανασίου.

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ (24η αγωνιστική-Α’ ΕΠΣΕ): Αυλωνάρι-Χαλκίνεος 3-1, Ταμυναϊκός-Ιστιαία 7-1, Ολυμπιακός Χαλκίδας-Δροσιά 2-0, Ευβοϊκός Χαλκίδας-Πισσώνας 1-2, Δόξα Προκοπίου-Ηρακλής Ψαχνών 1-0, Κύζικος Αρτάκης-Πάλιουρας 0-1, Λουκίσια-Προποντίδα 0-1, Κριεζά-Νηλέας Νεοχωρίου 1-6.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: Λουκίσια 63, Ηρακλής Ψαχνών 56, Πισσώνας 48, Ταμυναϊκός 42, Προποντίδα 42, Ολυμπιακός Χαλκίδας 42, Νηλέας Νεοχωρίου 35, Αυλωνάρι 33, Δόξα Προκοπίου 32, Ιστιαία 31, Πάλιουρας 27, Ευβοϊκός Χαλκίδας 24, Δροσιά 20, Κύζικος Αρτάκης 19, Χαλκίνεος 18, Κριεζά 4.