Α' ΕΠΣΕ Αγαπημένα ΡΟΗ ΙΣΤΟΡΙΚΑ-ΡΕΤΡΟ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ Στήλες

2007: Αυλωνάρι-Χαλκίνεος 3-1

Για ένα και μόνο ημίχρονο μπόρεσε να σταθεί ικανοποιητικά στον αγωνιστικό χώρο του γηπέδου Αυλωναρίου ο Χαλκίνεος για να υποχωρήσει στην επανάληψη και να χάσει από τον αντίπαλο του με 3-1.

Βέβαια, οι φιλοξενούμενοι, που έχουν μεγάλη ανάγκη τους βαθμούς για να εξασφαλίσουν τη σωτηρία τους, είχαν απέναντι τους έναν ιδιαίτερα ικανό αντίπαλο, αλλά και το δεδομένο ότι έπαιζαν εκτός έδρας.

Πάντως, το Αυλωνάρι έχασε στο 1′ την πρώτη του ευκαιρία, όταν μετά από πάσα του Ι. Βασιλείου ο Βογιατζής έπιασε το σουτ, αλλά ο Λάμπρου πρόλαβε να διώξει σε κόρνερ, ενώ στο 22′ ένα σουτ του Α. Κοτρόζου έφυγε ελάχιστα άουτ από το δεξί κάθετο δοκάρι του Αϊνδιλή.

Η ευκαιρία να προηγηθούν οι Χαλκιδέοι στο σκορ είναι αποκλειστικά υπόθεση του βετεράνου Βαγγέλη Τόγια που με ένα δυνατό σουτ-βολίδα έξω από την περιοχή στο 28′ έγραψε το 0-1.

Ο Χαλκίνεος είχε ένα κοντινό σουτ του Μητρολιού που κατέληξε άουτ, αλλά δέχθηκε την ισοφάριση στο 40′, όταν μετά από πάσα του Δ. Βασιλείου ο Βογιατζής με σουτ πέτυχε το γκολ (1-1).

Στο 45′ οι Χαλκιδέοι είχαν ακόμη μι πολύ καλή ευκαιρία να πετύχουν και δεύτερο γκολ, όταν το απευθείας φάουλ του Τόγια βρήκε την μπάλα να προσκρούει στην οριζόντια δοκό και τον Καραχάλιο που πήρε το ριμπάουντ να σουτάρει σε κενή εστία άουτ.

Η επανάληψη είχε άλλη μορφή, αφού το Αυλωνάρι προσπάθησε πολύ περισσότερο, πήρε την πρωτοβουλία των κινήσεων, είχε ένα σουτ του Δ. Βασιλείου στο 51′ που προσέκρουσε στην οριζόντια δοκό του Αϊνδιλή, αλλά εκμεταλλεύτηκε και την πρώτη καλή ενέργεια στην περιοχή του αντιπάλου, όταν μετά από πάσα του Τσαούση ο Μάστορης έγραψε το 2-1.

Στο 77′ ο Αϊνδιλής έδιωξε με εκπληκτική προσπάθεια σε κόρνερ σουτ του Αναστασίου, αλλά δεν μπόρεσε να αποσοβήσει στο 82′ το κοντινό σουτ του Α. Κοτρόζου που έγραψε το τελικό 3-1.

Δίκαιη η επικράτηση των γηπεδούχων που έχουν εξασφαλιστεί οριστικά, εν αντιθέσει με τον Χαλκίνεο που οι ευκαιρίες του για παραμονή γίνονται όλο και λιγότερες.

Από το Αυλωνάρι διακρίθηκαν οι Κοτρόζος Α., Μάστορης, Βασιλείου Β., Βασιλείου Δ., ενώ από τον Χαλκίνεο καλύτεροι ήταν οι Τόγιας, Δάσκος, Καραχάλιος.

Στο 40′ ο Γιάννης Βογιατζής ισοφάρισε (1-1) για το Αυλωνάρι

Διαιτητής ήταν ο Ματσούκας με επόπτες τους Καρρά-Λύκο.

ΑΥΛΩΝΑΡΙ: Νικολάου, Σούτι, Κοτρόζος Α., Φρυγανάς, Βλάχος, Μουρίκης Γ., Μάστορης, Τσαούσης (87′ Κοτρόζος Π.), Βογιατζής (41′ Αναστασίου Ζ.), Βασιλείου Β., Βασιλείου Δ. (70′ Ταπεινός).

ΧΑΛΚΙΝΕΟΣ: Αϊνδιλής, Τόγιας, Χάλιος, Δάσκος (87′ Κύρλας), Λάμπρου, Τσομώκος (72′ Μαρινέλος), Φαρακλιώτης, Καραχάλιος, Μητρολιός, Βουγιούκας (77′ Μάρινελ), Αυλωνίτης.

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ (24η αγωνιστική-Α’ ΕΠΣΕ): Αυλωνάρι-Χαλκίνεος 3-1, Ταμυναϊκός-Ιστιαία 7-1, Ολυμπιακός Χαλκίδας-Δροσιά 2-0, Ευβοϊκός Χαλκίδας-Πισσώνας 1-2, Δόξα Προκοπίου-Ηρακλής Ψαχνών 1-0, Κύζικος Αρτάκης-Πάλιουρας 0-1, Λουκίσια-Προποντίδα 0-1, Κριεζά-Νηλέας Νεοχωρίου 1-6.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: Λουκίσια 63, Ηρακλής Ψαχνών 56, Πισσώνας 48, Ταμυναϊκός 42, Προποντίδα 42, Ολυμπιακός Χαλκίδας 42, Νηλέας Νεοχωρίου 35, Αυλωνάρι 33, Δόξα Προκοπίου 32, Ιστιαία 31, Πάλιουρας 27, Ευβοϊκός Χαλκίδας 24, Δροσιά 20, Κύζικος Αρτάκης 19, Χαλκίνεος 18, Κριεζά 4.