ΕΠΙΛΕΓΜΕΝΑ ΣΥΝΤΑΚΤΩΝ ΙΣΤΟΡΙΚΑ-ΡΕΤΡΟ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ Στήλες

Αναγέννηση Μαντουδίου (1981): Ισχυρό φιλικό με Ατρόμητο Αθηνών!

7/11/1981 και η Αναγέννηση Μαντουδίου υποδέχεται σε ένα ισχυρό και ιστορικό φιλικό τον Ατρόμητο Αθηνών, που αγωνιζόταν στη Β’ Εθνική, ενώ την προηγούμενη περίοδο είχε παίξει στην Α’ Εθνική. Η ομάδα της Εύβοιας είχε παρουσιαστεί ανταγωνιστική απέναντι στην ομάδα των Αθηνών, διεκδικώντας τη νίκη και γνωρίζοντας τελικά την ήττα με γκολ στο 90′ του Νίκου Τσιαντάκη, που στα επόμενα χρόνια πραγματοποίησε σπουδαία καριέρα, αγωνιζόμενος -μεταξύ άλλων- στον Ολυμπιακό Πειραιά και στην Εθνική Ελλάδας, με την οποία έπαιξε και στο Μουντιάλ του 1994.

Το ρεπορτάζ για το παιχνίδι του Γιάννη Καντζούρα, όπως είχε δημοσιευτεί στο ‘ΦΩΣ ΤΩΝ ΣΠΟΡ’:

‘Με την εκπνοή του αγώνος ο Ατρόμητος Αθηνών πήρε χθες το δυνατό Μαντούδι με σκορ 2-1. Το σκορ άνοιξε στο 5′ ο Λέκκας για λογαριασμό του Ατρόμητου, μετά από σέντρα του Μετζελόπουλου.

Στο 25′ σουτ του Ξενίδη βρήκε ελάχιστα άουτ, ενώ στο 74′ ο Αλεξανδρής ισοφάρισε σε 1-1.

Το τελικό σκορ διαμόρφωσε στο 90′ ο Τσιαντάκης με ατομική προσπάθεια.

Αξίζει να σημειωθεί ότι στο 12′ ο Μουρτοπάλλας και στο 15′ ο Σαχλάρας είχαν σουτ στο δοκάρι.

Συμπερασματικά το Μαντούδι ήταν καλύτερο σ’ όλο το διάστημα και αγώνος και απειλήθηκε μόνο στα τελευταία λεπτά από τον Ατρόμητο.

Καλύτερος παίκτης για τον Ατρόμητο ο Καλογήρου, ενώ διακρίθηκαν ακόμη οι Αλαφογιάννης, Τσιαντάκης, Σάσολος και Βούρλος. Από το Μαντούδι ξεχώρισαν οι Τριάντης, Μουρτοπάλλας, Σαχλάρας και Τσεμηλιώτης.

Ο διαιτητής Ματσούκας άριστος.

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ ΑΘΗΝΩΝ: Αλαφογιάννης Ι, Τζαλακώστας (55′ Καραλής), Αλαφογιάννης ΙΙ (55′ Βούρλος), Ματθιουδάκης, Μακρής, Μεντζελόπουλος, Τουβάκος, Παππάς (55′ Μανιατόπουλος), Καλογήρου, Λέκκας, Σάσολος (55′ Τσιαντάκης).

ΜΑΝΤΟΥΔΙ: Παράβαλος, Γραμματικόγιαννης, Γιαννακούλας (46′ Σπαθαριώτης), Φράγγος, Τσεμηλιώτης, Ξενίδης, Σαχλάρας, Μουρτοπάλλας, Τριάντης, Αλεξανδρής, Τσιλογιάννης (40′ Μηλάς).

Σήμερα ο Ατρόμητος Αθηνών, θα προπονηθεί στο γήπεδο Αγ. Ιερόθεου, για να εξοικειωθεί στο ξερό γήπεδο ενόψει του αγώνος της Κυριακής με τον Ηλυσιακό στου Ζωγράφου’.

Δ. Βαλκάνος: ‘Έχουμε χρόνο για να βρούμε τα πατήματα μας’