Αγαπημένα ΡΟΗ Δ' ΕΘΝΙΚΗ ΙΣΤΟΡΙΚΑ-ΡΕΤΡΟ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ Στήλες

2001: Αρτάκη-Ολυμπιακός Χερσονήσου 2-1

Με ψυχή χιλίων λεόντων. Η Αρτάκη σε ένα παιχνίδι δίχως αύριο κέρδισε τον Ολυμπιακό Χερσονήσου με 2-1, παρότι βρέθηκε να χάνει στο ημίχρονο. Οι παίκτες του Λάμπρου με φοβερά ψυχικά αποθέματα γύρισαν ένα χαμένο παιχνίδι κι έμειναν ζωντανοί στην υπόθεση σωτηρία.

Η Αρτάκη γνώριζε πολύ καλά πως μετά το τελευταίο σφύριγμα του ρέφερι Αλεξίου ή θα είχε πάρει το φιλί της ζωής ή θα είχε τελειώσει για φέτος η προσπάθεια της στο πρωτάθλημα της Εθνικής Ερασιτεχνικής αφού το παιχνίδι με τον Ολυμπιακό Χερσονήσου ήταν δίχως αύριο και αν μη τι άλλο οριακού χαρακτήρα.

Οι παίκτες του Γιώργου Λάμπρου έδειξαν όμως πως εκτός όλων των άλλων διαθέτουν ψυχικά αποθέματα, καθώς παρότι βρέθηκαν πίσω στο σκορ αντέδρασαν στην επανάληψη και με γκολ των Παπαϊωάννου και Δεληγιάννη έφτασαν στην πιο σημαντική ίσως φετινή επικράτηση.

Στο α’ 45λεπτο το άγχος ήταν αυτό που κυρίευσε ιδίως τις προσπάθειες των γηπεδούχων που δεν μπόρεσαν να αποδώσουν καλό ποδόσφαιρο και να δημιουργήσουν αξιόλογες φάσεις μπροστά στην εστία του Βλαντά.

Αντίθετα ο Ολυμπιακός με πολύ καλή άμυνα προσπάθησε με ξαφνικές αντεπιθέσεις να απειλήσει την εστία του Γιάννη Σταματίου και το κατάφερε κατά τον καλύτερο τρόπο στο 30′ όταν ο Φυσέας με σουτ έκανε το 0-1.

Αυτό ήταν και το σκορ του α’ ημιχρόνου για να εμφανιστεί όμως στο β’ μισό του παιχνιδιού μια διαφορετική Αρτάκη που τα έδωσε όλα για τους τρεις βαθμούς της νίκης. Πρέσινγκ σε όλα τα μήκη και πλάτη του γηπέδου και αρκετές αξιόλογες ευκαιρίες με δύο εξ αυτών να καταλήγουν στα δίχτυα του Βλαντά.

Στο 47′ ο Φούρλης έπιασε δυνατό σουτ που πέρασε, όμως, ελάχιστα άουτ.

Στο 51′ ο Παπαϊωάννου βρέθηκε σε καλή θέση, σούταρε δυνατά και η μπάλα αναπαύθηκε στα δίχτυα του Βλαντά για να γίνει το 1-1.

Στο 60′ ο Παπαϊωάννου βρέθηκε σε καλή θέση και πάλι, όμως το σουτ που επιχείρησε αυτή τη φορά έφυγε ελάχιστα άουτ.

Στο 72′ ο Δεληγιάννης με εκτέλεση φάουλ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για να γίνει μέσα στους πανηγυρισμούς το 2-1 που όπως αποδείχθηκε ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

Στα υπόλοιπα λεπτά του αγώνα ο Ολυμπιακός προσπαθούσε να βγει στην επίθεση, χωρίς όμως επιτυχία αφού η Αρτάκη προσέχοντας περισσότερο τα νώτα της κατάφερε να διατηρήσει το υπέρ της σκορ μέχρι και το τέλος.

Ο Παπαϊωάννου πέτυχε το γκολ της ισοφάρισης στο χθεσινό νικηφόρο παιχνίδι της Αρτάκης.

Από τους γηπεδούχους εξαιρετική απόδοση είχαν οι Μπόκαρης, Δεληγιάννης, Φούρλης και Παπαϊωάννου.

Από τον Ολυμπιακό οι Λίσλεβατ, Παρθενάκης και Νοικοκυράκης Ζ.

Καλή η διαιτησία των Αλεξίου, Βελέτζα-Μπαϊρακτάρη του Συνδέσμου Καρδίτσας.

ΑΡΤΑΚΗ: Σταματίου, Βαλήλας, Μπόκαρης, Σταματίου (15′ Σαρρής), Κομποθανάσης, Λύκος Δ., Δεληγιάννης, Δημουλάς (65′ Θεολόγος Ι.), Λύκος Α., Φούρλης, Παπαϊωάννου (80′ Ψαρρός).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΧΕΡΣΟΝΗΣΟΥ: Βλαντάς, Οικονομάκης Μ., Νοικοκυράκης, Χατζάκης, Φανιουδάκης (80′ Χρονάκης), Λίσλεβατ, Καπελόνης (66′ Μπαστούνας), Φινοκαλιώτης, Παρθενάκης, Νοικοκυράκης Ζ., Φυσέας.

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ (17η αγωνιστική-2ος όμιλος Δ’ Εθνικής): Αίας Σαλαμίνας-Αγερσανί Νάξου 3-0, Ατρόμητος Πειραιά-Απόλλων Καλυθίων 2-0, ΑΟ Χαλκίς-Εργοτέλης 1-2, Κερατσίνι-Κως 1-0, Αρτάκη-Ολυμπιακός Χερσονήσου 2-1, Ατσαλένιος-Χανιά 1-1, Ακαρνανικός Φυτειών-Αιγέας Πλωμαρίου 4-1, Βύζας-Δάφνη Δαφνώνα 3-0.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: Χανιά 40, Εργοτέλης 39, Βύζας 36, Ατσαλένιος 30, Απόλλων Καλυθίων 26, Ατρόμητος Πειραιά 26, Ακαρνανικός Φυτειών 25, Αγερσανί Νάξου 24, Ολυμπιακός Χερσονήσου 23, Αρτάκη 20, ΑΟ Χαλκίς 19, Κερατσίνι 18, Κως 15, Αιγέας Πλωμαρίου 12, Αίας Σαλαμίνας 10, Δάφνη Δαφνώνα 4.

ΕΥΒΟΙΑ ΣΠΟΡ 5/2/2001

Ψαρόπουλος: ‘Πολύ φοβάμαι ότι ο Ολυμπιακός θα είναι απέναντί μου – Ευπρόσδεκτη μία υποψηφιότητα από τον Τζώρτζογλου’

Σαν Σήμερα (16/1/2011): ΑΕ Χαλκίδας-Δόξα Προκοπίου 2-2

Σαν Σήμερα (25/11/2017): Καστέλλα-Ηρακλής Ψαχνών 3-2