Αγαπημένα ΡΟΗ Β' ΕΘΝΙΚΗ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Σαν Σήμερα (22/12/2013): Ηρακλής Ψαχνών-Φωστήρας 2-1 (video)

Τυχερή αποδείχτηκε η 13η αγωνιστική για τον Ηρακλή Ψαχνών, αφού κατάφερε να κερδίσει τον μαχητικό Φωστήρα, φτάνοντας έτσι στην 3η θέση του νότιου ομίλου της Football League, ανανεώνοντας τις ελπίδες του, για συμμετοχή στα μπαράζ για την άνοδο στην Super League.

Ο Φωστήρας έχοντας -σαφώς- αμυντικό προσανατολισμό, δεν επέτρεψε-στα πρώτα λεπτά-στον Ηρακλή, να δημιουργήσει κάποια αξιόλογη ευκαιρία, παρά την πρωτοβουλία των κινήσεων που είχε. Έτσι ‘κύλησε’ το παιχνίδι, ως και το 33ο λεπτό, όταν η ομάδα των Ψαχνών κέρδισε πέναλτι (το οποίο εκτέλεσε εύστοχα ο Πατσατζόγλου), χάρις σε σουτ του Στουρνάρα που έστειλε την μπάλα στο χέρι του Ανδρίκου. Έντεκα λεπτά αργότερα, ο Σεχολάρι εκμεταλλεύτηκε το κενό στην άμυνα των γηπεδούχων και με ωραίο πλασέ -μέσα απ’ την μεγάλη περιοχή- ισοφάρισε, στην πρώτη και μοναδική -στο 1ο ημίχρονο- ευκαιρία της ομάδας του Ταύρου.

Ο Ηρακλής συνέχισε και στο 2ο ημίχρονο να είναι πολύ πιο δραστήριος απ’ τον αντίπαλο του-που φαινόταν ικανοποιημένος απ’ την ισοπαλία-δημιουργώντας στο 58′ μια καλή ευκαιρία, όταν σουτ του Στουρνάρα πέρασε ελάχιστα άουτ (είχε προηγηθεί ‘κούρσα’ και έπειτα σουτ του Κρητικού που απόκρουσε ο Μοσχονάς). Έξι λεπτά αργότερα ο Πατσατζόγλου, ήταν -και πάλι- αυτός που έφερε το χαμόγελο στα χείλη των φιλάθλων των Ευβοιωτών, όταν με τεχνικό πλάσε -λίγο έξω απ’ την μικρή περιοχή- έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Δεν έγινε κάποια άλλη μεγάλη φάση στην συνέχεια, με την ομάδα του Φωστήρα, να φτάνει ‘αραιά’ έξω απ’ τα ‘καρέ’ των Ψαχνιωτών, χωρίς όμως ν’ ‘απειλήσει’ σοβαρά την εστία του Αθανασόπουλου.

Ο Χρήστος Πατσατζόγλου έκανε την καλύτερη του εμφάνιση με τα χρώματα του Ηρακλή, αποδεικνύοντας ότι μπορεί να είναι ο μπροστάρης στην προσπάθεια για διεκδίκηση της ανόδου, ενώ ξεχώρισαν και οι: Φοντακάρο, Στουρνάρας και Κρητικός. Απ’ την ομάδα του Φωστήρα, ‘φάνηκαν’ περισσότερο οι: Βούζας, Λεοντίου και Κόντης. ‘Μερικές φορές μπορεί να μην πιάνεις καλή απόδοση, αλλά σημασία έχει το αποτέλεσμα’ τόνισε ο Θωμάς Γράφας στην συνέντευξη τύπου, ενώ -συμπληρώνοντας- είπε ότι σε προηγούμενα παιχνίδια οι Ψαχνιώτες πραγματοποίησαν καλύτερες εμφανίσεις. Ακόμη έκανε γνωστή την πρόθεση της διοίκησης για ενίσχυση στην μεταγραφική περίοδο του Ιανουαρίου με τέσσερις τουλάχιστον, πρωτοκλασάτους ποδοσφαιριστές, κάτι που ανέφερε στις δηλώσεις του και ο πρόεδρος της ομάδας Γιώργος Στούπας.

ΗΡΑΚΛΗΣ ΨΑΧΝΩΝ (Θωμάς Γράφας): Αθανασόπουλος, Μπακομήτρος, Νικολόπουλος, Τζανής, Στουρνάρας, Τσιμότζι, Φοντακάρο, Πατσατζόγλου, Κοιλιάρας (90’+2′ Λάμπρου), Τσούτσης (83′ Ντελέκος), Κρητικός.

ΦΩΣΤΗΡΑΣ (Τζάκι Ματάισεν):Μοσχονάς, Βούζας, Ζιάμπαρης, Λεοντίου, Κόντης, Σεχολάρι (49′ Γιόνδης), Τασουλής (71′ Τεγούσης), Κακαράς, Αχείμαστος, Ανδρίκος (83′ Κουσουρής), Εμέκα.

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ: Φωκικός-Αστέρας Μαγούλας 0-2, Αχαρναϊκός-Πανηλειακός 3-1, Παναχαϊκή-Γλυφάδα 2-1, Ολυμπιακός Βόλου-Βύζας 4-1, Ηρακλής Ψαχνών-Φωστήρας 2-1, Χανιά-Καλλιθέα 2-0, Επισκοπή-Παναιγιάλειος 2-0.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: Ολυμπιακός Βόλου 32, Χανιά 28, Ηρακλής Ψαχνών 23, Επισκοπή 23, Καλλιθέα 22, Φωκικός 20, Παναιγιάλειος 19, Παναχαϊκή 16, Αστέρας Μαγούλας 14, Φωστήρας 13, Πανηλειακός 12, Βύζας 6, Γλυφάδα 5.

ΕΠΣΕ: Ευχές για έναρξη πρωταθλημάτων-οδηγίες