Σαν Σήμερα (22/12/2013): Δύστος-Ολυμπιακός Χαλκίδας 1-1

Δύστος και Ολυμπιακός Χαλκίδας αναδείχτηκαν ισόπαλοι 1-1, σαν σήμερα 22/12, για τη 15η αγωνιστική της Α1 ΕΠΣΕ.

Το παιχνίδι είχε καλό ρυθμό με τις δυο ομάδες να διεκδικούν το ‘τρίποντο’ ως το τέλος. Οι ‘ερυθρόλευκοι’ άνοιξαν το σκορ με πλασέ του Σκριβάνου στο 10ο λεπτό. Τέσσερα λεπτά μετά ο ΑΟΔ, που πήρε τα ‘ηνία’ στη συνέχει, απείλησε για πρώτη φορά με σουτ του Γ. Μαστροκώστα, που πέρασε ελάχιστα άουτ, όμως στο 36′ ο Πηλιχός -αξιοποιώντας μεταβίβαση του Αναστασίου- με δυνατό σουτ έφερε τα ματς στα ίσα. Στην επανάληψη η ομάδα της Χαλκίδας έψαξε το δεύτερο γκολ και είχε μια πολύ καλή στιγμή στο 61′ με πλασέ του Βεζιρτζόγλου, που απέκρουσε ο Ντουρέκας, ενώ στο 75′ παρόμοια προσπάθεια απ’ τον Βάρκα δεν βρήκε για λίγο τον στόχο και ο ίδιος στις καθυστερήσεις πλάσαρε από κοντά, με τον Γκαβό να διώχνει σωτήρια, λίγο πριν η μπάλα περάσει τη γραμμή του τέρματος. Οι γηπεδούχοι είχαν σαν καλύτερη τους στιγμή στο β’ μέρος ένα σουτ στο 84′ του Ηλία (μετά από πάσα του Χ. Μαστροκώστα), που όμως έφυγε άουτ.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Σέγκος/Χατζηκαμαγιάννης-Βελέντζας.

ΓΚΟΛ: 36′ Πηλιχός-10′ Σκριβάνος.

ΔΥΣΤΟΣ (Παναγιώτης Ηλίας): Ντουρέκας, Γκαβός, Ευδοξιάδης, Σαμπάνης (84′ Κ. Τσαλιαγκός), Παντελής, Γ. Πιλάτης, Αναστασίου, Ηλίας, Πηλιχός, Γ. Μαστροκώστας (72′ Χ. Μαστροκώστας), Μάλλιος.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΧΑΛΚΙΔΑΣ (Βασίλης Ιωαννίδης-Βασίλης Τσιμιχόδημος): Ευαγγελινός, Ι. Μεταξάς, Τσεμπελίκος (57′ Ν. Μεταξάς), Δάσκος, Μουσάι, Μεθενίτης, Τζάβρας, Κυτίνος (46′ Βάρκας), Σκριβάνος, Βεζιρτζόγλου, Παπαδέδες.

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ: Αυλωνάρι-Απόλλων Ερέτριας 2-0, Αρτάκη-Λήλας Βασιλικού 0-0, Ευβοϊκός Αγίου Νικολάου-Καστέλλα 0-1, Δροσιά-Παντριαδικός 1-1, Ιστιαία-Σκύρος 2-1, Δύστος-Ολυμπιακός Χαλκίδας 1-1, Ταμυναϊκός-Ακαδημία Ιστιαίας 2-1, Όλυμπος Γυμνού-Λουκίσια 0-2.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: Λουκίσια 33, Ιστιαία 32, Απόλλων Ερέτριας 31, Ολυμπιακός Χαλκίδας 31, Αρτάκη 30, Ταμυναϊκός 24, Δροσιά 23, Καστέλλα 23, Λήλας Βασιλικού 21, Αυλωνάρι 20, Σκύρος 16, Ευβοϊκός Αγίου Νικολάου 16, Δύστος 14, Παντριαδικός 10, Ακαδημία Ιστιαίας 9, Όλυμπος Γυμνού 7.

Προγνωστικά Sentragoal: ‘Ζεσταίνει μηχανές’ η Αταλάντα

Ευβοιώτες διαιτητές σε εθνικά πρωταθλήματα (30-31/1)

Π. Τοκπασίδης: ‘Σπουδαία νίκη ψυχολογίας’