Σαν Σήμερα (21/12/2013): Ιστιαία-Σκύρος 2-1

Η Ιστιαία επικράτησε της Σκύρου με 2-1, σαν σήμερα 21/12, για τη 15η αγωνιστική της Α1 ΕΠΣΕ.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά αιφνιδίασαν την ‘Ένωση’ ανοίγοντας το σκορ στο 12′ με το τέρμα του Μανωλάκη με κεφαλιά (μετά από εκτέλεση κόρνερ του Ευγενικού) και ενώ είχαν απειλήσει και ένα λεπτό πριν με δύο διαδοχικά σουτ του Δαλακλίδη, τα οποία απέκρουσε ο Καρατζόλιας. Οι Σκυριανοί απείλησαν με δεύτερο γκολ με σουτ του Στεφάνου μέσα απ’ τη μικρή περιοχή, που πέρασε ελάχιστα άουτ. Κάπου εκεί οι γηπεδούχοι άρχισαν να ανεβάζουν την απόδοση τους, χάνοντας ευκαιρίες με Δ. Δαρζέντα, Β. Ανέστη, Γοργομάτη, Α. Δαρζέντα και Γαβριήλ, με τον Καραμπίνη να πραγματοποιεί αρκετές επιτυχημένες επεμβάσεις. Τελικά στο 77′ η Ιστιαία κατάφερε να φτάσει στην ισοφάριση με πλασέ από κοντά του Αγγελόπουλου και δέκα λεπτά μετά ολοκλήρωσε την ανατροπή στο σκορ, με εύστοχο χτύπημα πέναλτι (το κέρδισε ο Στεργίου) του Δ. Δαρζέντα.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Τσακός/Χατζηκαμαγιάννης-Μπακατσέλος.

ΓΚΟΛ: 77′ Αγγελόπουλος, 87′ Δ. Δαρζέντας-12′ Μανωλάκης.

ΙΣΤΙΑΙΑ (Λάμπρος Σπίντζος): Καρατσόλιας, Κατσικογιάννης (80’ Α. Τριανταφύλλου), Ψύλλος (36’ Αγγελόπουλος, 90’+ Σπίντζος), Σ. Τριανταφύλλου, Αντωνίου, Στεργίου, Α. Δαρζέντας, Δ. Δαρζέντας, Ανέστης, Γαβριήλ, Γοργομάτης.

ΣΚΥΡΟΣ (Μάρκος Καραμάνης-Θανάσης Δαλακλίδης): Καραμπίνης, Ζορμπάς, Γ. Χιώτης, Ευγενικός, Ξανθούλης, Δαλακλίδης, Τσελεπής, Ψαριώτης (78’ Μ. Χιώτης), Μανωλάκης, Καραμάνης, Στεφάνου (53’ Καραμάνος).

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ: Αυλωνάρι-Απόλλων Ερέτριας 2-0, Αρτάκη-Λήλας Βασιλικού 0-0, Ευβοϊκός Αγίου Νικολάου-Καστέλλα 0-1, Δροσιά-Παντριαδικός 1-1, Ιστιαία-Σκύρος 2-1, Δύστος-Ολυμπιακός Χαλκίδας 1-1, Ταμυναϊκός-Ακαδημία Ιστιαίας 2-1, Όλυμπος Γυμνού-Λουκίσια 0-2.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: Λουκίσια 33, Ιστιαία 32, Απόλλων Ερέτριας 31, Ολυμπιακός Χαλκίδας 31, Αρτάκη 30, Ταμυναϊκός 24, Δροσιά 23, Καστέλλα 23, Λήλας Βασιλικού 21, Αυλωνάρι 20, Σκύρος 16, Ευβοϊκός Αγίου Νικολάου 16, Δύστος 14, Παντριαδικός 10, Ακαδημία Ιστιαίας 9, Όλυμπος Γυμνού 7.