EVIASPORTS ΒΟΛΕΪ

Σαν Σήμερα (18/12/2017): Παναθηναϊκός-Ηρακλής Χαλκίδας 2-3

Σπουδαία εκτός έδρας νίκη σημείωσε ο Ηρακλής Χαλκίδας επικρατώντας 3-2 σετ του Παναθηναϊκού στο κλειστό του Μετς για την ένατη αγωνιστική της Volleyleague.

Πρόκειται για ιστορική επιτυχία της ομάδας του Σπύρου Γκολίτση αφού την περσινή σεζόν, την πρώτη που αγωνίστηκε στην κορυφαία κατηγορία, δεν είχε σημειώσει νίκη επί των «πρασίνων» στο πρωτάθλημα. Η ομάδα της Χαλκίδας κατάφερε να δώσει τέλος στο σερί τριών αρνητικών αποτελεσμάτων που είχε βάζοντας στο σακούλι της δύο βαθμούς.

Οι βαθμοί που πήρε μπορεί να της φανούν υπερπολύτιμοι στην πορεία που κάνει για να μπει στην εξάδα του πρωταθλήματος μετά το πολύ καλό ξεκίνημα.

Ο Παναθηναϊκός από την άλλη υπέστη την τέταρτη διαδοχική ήττα του στο πρωτάθλημα. Οι «πράσινοι» έχουν φτάσει τους οκτώ βαθμούς, στη μάχη που δίνουν για την παραμονή στην κατηγορία.

Η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου βρίσκεται στην 10η θέση, δύο βαθμούς πάνω από τον Παμβοχαϊκό που είναι στην 11η θέση. Το «τριφύλλι» βρίσκεται σε απόσταση ενός βαθμού από τον Εθνικό που έχει δέκα και βρίσκεται στην ένατη θέση.

Οι δύο ομάδες κατάφερναν να πάρουν διαφορές στα τρία πρώτα σετ με αποτέλεσμα να γίνει το 2-1 υπέρ του Ηρακλή Χαλκίδας. Στο τέταρτο σετ ο Παναθηναϊκός έκανε μεγάλη προσπάθεια και κατάφερε να επιστρέψει στη διεκδίκησή του όντας πίσω στο σκορ με τέσσερις πόντους (21-17). Με εντυπωσιακό σερί κατάφερε να πάρει το σετ με 25-22 και να οδηγήσει τον αγώνα στο τάι μπρέικ.

Στο κρίσιμο πέμπτο σετ ο Παναθηναϊκός ήταν κοντά στο σκορ μέχρι το 10-8 υπέρ του Ηρακλή Χαλκίδας. Από εκείνο το σημείο η ομάδα του Σπύρου Γκολίτση πάτησε γκάζι και κατάφερε να πάρει το σετ αλλά και τη μεγάλη νίκη.

Ο Παναθηναϊκός ήταν καλύτερος στο φιλέ, παίρνοντας 17 πόντους από μπλοκ έναντι 14 της ομάδας του Σπύρου Γκολίτση. Οι «πράσινοι» όμως είχαν κάκιστη απόδοση από την γραμμή του σερβίς με μόλις δύο άσους ενώ έκαναν «δώρο» 14 πόντους στους αντιπάλους τους. Ο Ηρακλής Χαλκίδας από την άλλη είχε επτά άσους και δέκα λάθη από την γραμμή του σερβίς.

Τα σετ: 2-3 (15-25, 25-17, 16-25, 25-22, 11-15) σε 114′

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ανδρεόπουλος): Σιλμπερνάγκελ 14 (8/12 επ., 6 μπλοκ), Δρογκάρης 3 (2/3 επ., 1 άσσος), Μπέλος 13 (10/34 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Ανδρεόπουλος 15 (13/32 επ., 2 μπλοκ, 48% υπ. – 32% άριστες), Πανταλέων 7 (2/8 επ., 5 μπλοκ), Μπολζάνι 12 (10/30 επ., 2 μπλοκ, 50% υπ. – 38% άριστες) / Γκούζντα (λ, 75% υπ. – 42% άριστες), Κουμιώτης, Ένσινγκ 2 (2/8 επ.).

ΗΡΑΚΛΗΣ ΧΑΛΚΙΔΑΣ (Γκολίτσης): Τάπια 4 (1/13 επ., 3 μπλοκ), Χαραλαμπίδης 9 (4/12 επ., 5 μπλοκ), Μακ Γουίλιαμ 11 (9/22 επ., 2 μπλοκ, 70% υπ. – 30% άριστες), Τσολάκος 4 (2/8 επ., 2 μπλοκ), Μότα 27 (22/46 επ., 4 άσσοι, 1 μπλοκ, 75% υπ. – 42% άριστες), Γκελίνσκι 2 (1 άσσος, 1 μπλοκ) / Τσαδήμας (λ, 87% υπ. – 53% άριστες), Αμαριανάκης, Αδάμ, Κοντούλης 2 (2 άσσοι).

Σπύρος Γκολίτσης: «Παρόλο που κάναμε ιδανικό ξεκίνημα στον αγώνα με προβάδισμα 21-11 στο 1ο σετ επηρεαστήκαμε από τον τραυματισμό του Μότα. Έκανα εσωτερικές αλλαγές μέχρι να μας βγει το κατάλληλο σχήμα. Παίζαμε χωρίς διαγώνιο στο 2ο σετ και ο Μακ Γουίλιαμ έκανε την προσπάθεια του. Χάσαμε μεγάλη ευκαιρία στο 4ο σετ όπου προηγηθήκαμε 21-18 αλλά δεν το αξιοποιήσαμε. Κρατάμε τη νίκη και πάμε για δύσκολο αγώνα με τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης».

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ: Φοίνικας Σύρου-Ολυμπιακός 0-3, Κηφισιά-Παναχαϊκή 3-0, Νίκη Αιγινίου-Εθνικός Πειραιά 3-0, Ηρακλής Θεσσαλονίκης-Παμβοχαϊκός 3-1, Παναθηναϊκός-Ηρακλής Χαλκίδας 2-3, Εθνικός Αλεξανδρούπολης-ΠΑΟΚ 0-3.

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ: Ολυμπιακός 27, ΠΑΟΚ 23, Ηρακλής Θεσσαλονίκης 16, Φοίνικας Σύρου 15, Ηρακλής Χαλκίδας 15, Νίκη Αιγινίου 15, Κηφισιά 13, Εθνικός Αλεξανδρούπολης 12, Εθνικός Πειραιά 10, Παναθηναϊκός 8, Παμβοχαϊκός 6, Παναχαϊκή 2.

Πηγή: sdna.gr

Σαν Σήμερα (9/4/2011): Δροσιά-ΑΕ Χαλκίδας 2-1

Σαν Σήμερα (18/1/2014): Απόλλων Ερέτριας-Ταμυναϊκός 2-0