EVIASPORTS Γ' ΕΘΝΙΚΗ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Σαν Σήμερα (11/12/2016): ΑΟ Χαλκίς-Δόξα Μεγαλόπολης 2-2 (video)

Στις καθυστερήσεις έχασαν οι ‘νερατζούρι’ την ευκαιρία να πανηγυρίσουν το τρίτο συνεχόμενο ‘τρίποντο’ στην έδρα τους, στην οποία πάντως κράτησαν το αήττητο (2 νίκες-4 ισοπαλίες) και συνολικά απ’ τις 30/10 (ήττα από Ερμιονίδα), αφού οι μαχητικοί Πελοποννήσιοι έφτασαν στην ισοφάριση με σκόρερ τον Παναγιωτίδη, που ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής τους. Ήταν ο παίχτης που σημείωσε και το πρώτο γκολ της ομάδας του, ‘εξαργυρώνοντας’ σε ακόμη ένα παιχνίδι τα λεφτά που δαπανήθηκαν για να αποκτηθεί! Μάλιστα χάρις σ΄ αυτά τα τέρματα η Δόξα διεύρυνε και εκείνη το αήττητο της σε 6 αγώνες (κρατάει απ’ τις 12/10 οπότε και ηττήθηκαν απ’ την Παναχαϊκή). Παρότι δεν ήρθε η νίκη και χάθηκε μ΄ αυτόν τον τρόπο, οι εντυπώσεις που άφησαν οι Ευβοιώτες μόνο αρνητικές δεν μπορούν να χαρακτηριστούν συνολικά. Κατά διαστήματα το συγκρότημα του Αντώνη Αυλωνίτη απέδωσε πολύ όμορφο ποδόσφαιρο και απλά πλήρωσε, όπως δήλωσε και ο ίδιος στην συνέντευξη τύπου, την χαλάρωση στα τελευταία λεπτά. Δεν την άφησε να πάει χαμένη η ‘πεισματάρα’ Δόξα, που αν και νεοφώτιστη και με κορμό που αποτελείται ως επί το πλείστον από ποδοσφαιριστές που ανέβασαν την ομάδα πέρσι απ’ το τοπικό, έδειξε θετικά στοιχεία, είχε πίστη-αγωνιστικότητα και δικαιώθηκε στο φινάλε.

Στο πρώτο τέταρτο του αγώνα η Χαλκίδα είχε ελαφρά πρωτοβουλία των κινήσεων και την πρώτη καλή στιγμή στο τρίτο λεπτό, με γυριστό (σαν ‘ψαλιδάκι’) του Κρολ απ’ το ύψος του πέναλτι, μετά από παράλληλη σέντρα του Μπαλού. Σταδιακά οι φιλοξενούμενοι ισορρόπησαν και άρχισαν να βγαίνουν μπροστά με αξιώσεις, αφού πρώτα ο ΑΟΧ ‘απείλησε’ και πάλι στο 23΄ με μακρινό σουτ του Ντελέκου, που απομάκρυνε ο Μακρυωνίδης πέφτοντας στην δεξιά γωνία και στο 24΄ με σέντρα-σουτ απ’ τα πλάγια του Βεζιρτζόγλου που πέρασε άουτ έπειτα από γέμισμα του Πολίτη (οι δυο τους έμελλε να συνεργαστούν στην φάση του γκολ της ισοφάρισης). Έτσι λοιπόν η Δόξα έκανε για πρώτη φορά αισθητή την παρουσία της στα αντίπαλα καρέ στο 26΄, σε φάση που ξεκίνησε με συνεργασία των Παναγιωτίδη και Κατσαρού και παράλληλη σέντρα του δεύτερου, που είχε αποδέκτη τον Ασημακόπουλο, που με σουτ στην κίνηση απ’ την ‘καρδιά’ της περιοχής έστειλε την μπάλα ελάχιστα άουτ. Τελικά στο 37΄ καρποφόρησε η δραστηριότητα της Δόξας, όταν με κάθετη του Νάνου τροφοδοτήθηκε στην μεγάλη περιοχή τον Παναγιωτίδη και ο σέντερ φορ των φιλοξενούμενων προχώρησε και με συρτό πλασέ απ’ τα πλάγια σημάδεψε την απέναντι γωνία του Μητακίδη, τον οποίο πλάσαρε την κατάλληλη στιγμή και ενώ εκείνος προσπάθησε να σταματήσει τον αντίπαλο του.

Η ισοφάριση ήρθε γρήγορα, ένα πεντάλεπτο αργότερα, με σέντρα απ’ το ημικύκλιο της περιοχής απ’ τον Πολίτη και κεφαλιά του Βεζιρτζόγλου, λίγο πριν την τελική γραμμή. Η μπάλα χτύπησε την οριζόντια δοκό του τέρματος των φιλοξενούμενων και ο Μακρυωνίτης δεν μπόρεσε να απομακρύνει, έτσι αυτή στρώθηκε ουσιαστικά στον Μπαλού, που σχεδόν πάνω στην γραμμή του τέρματος, με το στήθος την έστειλε στα δίχτυα! Η Χαλκίδα ευτύχησε να περάσει μπροστά στο σκορ, μόλις 6 λεπτά μετά την έναρξη της επανάληψης, σε φάση που ξεκίνησε με ωραία σέντρα απ’ το σημαιάκι του κόρνερ του Θωμά και ολοκληρώθηκε με σουτ στην κίνηση απ’ τον Πολίτη, που δεν άφησε περιθώριο αντίδρασης στην αντίπαλη άμυνα. Στο 62΄ οι γηπεδούχοι έχασαν μεγάλη ευκαιρία να ‘καθαρίσουν’ ουσιαστικά το παιχνίδι, αφού ο Βεζιρτζόγλου δεν εκμεταλλεύτηκε την ωραία κάθετη του Πολίτη, αφού το πλασέ του πέρασε ελάχιστά δίπλα απ’ το δεξί κάθετο δοκάρι του τέρματος της Δόξας. Εν συνεχεία έπεσε ο ρυθμός της Χαλκίδας και ήταν φανερό πως όσο πλησιάζαμε στο φινάλε, οι γηπεδούχοι είχαν το μυαλό τους κυρίως στο χρονόμετρο και όχι στον αγωνιστικό χώρο, κάτι που το πλήρωσαν στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων, όταν ο Παναγιωτίδης με πλασέ απ’ το ημικύκλιο της περιοχής, με το δεύτερο προσωπικό του γκολ (και έκτο συνολικά στο πρωτάθλημα) διαμόρφωσε το τελικό 2-2. Είχαμε από μια αποβολή για κάθε ομάδα. Για διαμαρτυρία αποβλήθηκε ο τεχνικός των γηπεδούχων Αντώνης Αυλωνίτης, που όπως ανέφερε ‘απλά διαμαρτυρήθηκα για μια απόφαση του διαιτητή, χωρίς να τον βρίσω’ και στις καθυστερήσεις ο Παρασκευάς Πρίκας με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

ΑΟ Χαλκίς (Αυλωνίτης): Μητακίδης, Στεργιανός, Θωμάς, Μπακομήτρος, Καραμπάς, Εμέκα (90΄+1΄ Τσούτης), Μπαλού (85΄ Λούκας), Ντελέκος, Βεζιρτζόγλου (89΄ Αλμπάνης), Πολίτης, Κρολ.

Δόξα Μεγαλόπολης (Κούβαλης): Μακρυωνίτης, Αλεξανδρής, Παναγιωτόπουλος, Νάνος, Βασιλείου, Αντώνακας (67΄ Λεβέντης), Ασημακόπουλος Θ. (54΄ Πρίκας), Κατσαρός, Παναγιωτίδης, Λυμπερόπουλος Ν., Λυμπερόπουλος Κ. (72΄ Ασημακόπουλος Κ.).

Αντώνης Αυλωνίτης: ‘Το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή μας αφήνει μια πικρή γεύση, όσον αφορά το αποτέλεσμα. Δεν διαχειριστήκαμε καλά τα τελευταία λεπτά και όταν συμβαίνει αυτό, μπορεί να συμβεί το μοιραίο και αυτό έγινε. Νομίζω ότι και εμείς είμαστε για έκτο παιχνίδι αήττητοι. Είμαστε σε ανοδική πορεία και κάνουμε μια μεγάλη προσπάθεια. Μελανό μας σημείο είναι το βάθος του ρόστερ, το οποίο πρέπει να διευρύνουμε, όσον αφορά την μεταγραφική περίοδο του Ιανουαρίου, για να μπορέσει να μας δώσει περισσότερες λύσεις. Είχαμε καθολική υπεροχή στο ξεκίνημα. Ξέραμε ότι η Μεγαλόπολη είναι μια ομάδα που δημιουργεί εύκολα το τρανζίσιον, με αποτέλεσμα να έχει γρήγορες και εύκολες αντεπιθέσεις, με Παναγιωτίδη, αλλά και τους αδερφούς Λυμπερόπουλους. Τα είχαμε προβλέψει όλα αυτά. Για να δεχτούμε το πρώτο γκολ έγιναν τρία λάθη συνεχόμενα στην ίδια φάση, στην μοναδική αξιόλογη αντεπίθεση της Δόξας. Παρ΄ όλα αυτά προσπαθήσαμε πάλι με ηρεμία να μην χαλάσουμε ούτε τον ρυθμό μας, ούτε την σκέψη μας. Κατορθώσαμε να ισοφαρίσουμε, με λίγο τύχη αν θέλετε. Στο δεύτερο ημίχρονο συνεχίσαμε στον ίδιο ρυθμό. Προηγηθήκαμε 2-1, αλλά αναίτια στο τελευταίο δεκάλεπτο οπισθοχωρήσαμε, με αποτέλεσμα να αναπτύξει πρωτοβουλία η Δόξα και να έρθει το μοιραίο στις καθυστερήσεις. Θέλω να της δώσω συγχαρητήρια γιατί δεν τα παράτησε, είναι μια ομάδα αθλητικότατη και ταχυδυναμική και την συγχαίρω και για το αήττητο της και αν δεν απατώμαι δεν υπάρχουν ομάδες που να μπορούν να βγάλουν εύκολα δύο γκολ, ούτε στην Δόξα, ούτε στον ΑΟ Χαλκίς, εύκολα. Θα δώσω τα συγχαρητήρια και στους παίχτες μου για την προσπάθεια που κάνανε. Θα ζητήσω εγώ προσωπικά ένα συγνώμη από τον κόσμο, αν έφυγε λιγάκι απογοητευμένος, γιατί αν παίρναμε την νίκη θα σκαρφαλώναμε στην πέμπτη θέση και υποσχόμαστε να δουλέψουμε πάρα πολύ για να είμαστε έτοιμοι στο πολύ δύσκολο παιχνίδι με την Βάρδα.

Η διαμαρτυρία μου ήταν κόσμια και όχι σε έντονο ύφος. Ρώτησα τον διαιτητή αν είδε το χέρι, την στιγμή που όλο το γήπεδο σηκώθηκε στον αέρα, διαμαρτυρόμενο γι’ αυτήν την φάση. Δεν έθιξα και δεν έβρισα κανέναν και μπορείτε να ρωτήσετε τον επόπτη και τον διαιτητή. Ο διαιτητής εξάντλησε την αυστηρότητα του’.

Βασίλης Κούβαλης:‘ Ήταν το έκτο παιχνίδι που μένουμε αήττητοι. Όταν δέχεσαι κάποια γκολ στα τελευταία λεπτά, πρέπει κάποια στιγμή να βάλεις και συ. Ήταν ένα πολύ δύσκολο παιχνίδι με μια πάρα πολύ καλή ομάδα. Η Χαλκίδα είναι μια τεράστια ομάδα, με μεγάλη ιστορία και ΄΄βαριά΄΄ φανέλα. Την έχω αντιμετωπίσει και σαν ποδοσφαιριστής. Έχει παίξει στην Α΄ Εθνική και είναι μια απ΄ τις τρεις που έχουν παίξει στον τρίτο όμιλο και μόνο αυτό λέει πάρα πολλά. Η Δόξα για πρώτη φορά ουσιαστικά στην ιστορία της παίζει στην Γ΄ Εθνική, αφού στο παρελθόν είχε παίξει σε μια τυπική γ΄ κατηγορία. Έχει καταφέρει πολλά πράγματα θέλω να πιστεύω και είναι μια ομάδα, που όπως είδατε στο γήπεδο, δεν τα παρατάει ποτέ. Με οχτώ παίχτες στην βασική ενδεκάδα από την Μεγαλόπολη, συν κάποιες προσθήκες με παιδιά που έχουν γνώση της κατηγορίας, πορευόμαστε αρκετά καλά. Δεν είναι εύκολο για μια νεοφώτιστη ομάδα να πάρεις ισοπαλία στην έδρα μιας ομάδας όπως είναι η Χαλκίδα’.

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ (12η αγωνιστική-3ος όμιλος Γ’ Εθνικής): Αιολικός-Τσικλητήρας Πύλου 2-1, Παναρκαδικός-Αστέρας Αμαλιάδας 1-1, Παναργειακός-Αχαϊκή 0-1, Ερμιονίδα-Ζευγολατιό 2-0, Παναχαϊκή-Θήβα 1-0, ΑΟ Χαλκίς-Δόξα Μεγαλόπολης 2-2, ΠΑΟ Βάρδας-Φωστήρας 0-0. Ρεπό: ΠΑΟ Λουτρακίου.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: Παναχαϊκή 28, Παναρκαδικός 23, Ερμιονίδα 21, ΠΑΟ Βάρδας 18, Αιολικός 18, Φωστήρας 17, ΑΟ Χαλκίς 15, Τσικλητήρας Πύλου 14, Αστέρας Αμαλιάδας 14, Δόξα Μεγαλόπολης 14, Θήβα 12, Ζευγολατιό 8, ΠΑΟ Λουτρακίου 7, Παναργειακός 7, Αχαϊκή 6.

Α’ ΕΠΣΕ: ΑΟ Χαλκίς-Αυλωνάρι 3-0