EVIASPORTS ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΠΣΕ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Σαν Σήμερα (3/12/2014): ΑΕΚ Χαλκίδας-Ιστιαία 6-5 (πέν., κ.δ.+παρ.: 1-1)

Η ΑΕΚ Χαλκίδας επικράτησε στα πέναλτι με 6-5 της Ιστιαίας, σαν σήμερα 3/12, και προκρίθηκε στα ημιτελικά του κυπέλλου Εύβοιας.

Στην κανονική διάρκεια του το παιχνίδι είχε πολύ καλό ρυθμό (1 δοκάρι για κάθε ομάδα: 27′ Μπασούκος-90’+ Ν. Γοργομάτης), με τους φιλοξενούμενους να ανοίγουν το σκορ στο 61′ με τέρμα του Βασίλη Ανέστη και εννιά λεπτά μετά ο Αλέκος Συνοδάκης ισοφάρισε σε 1-1, σκορ το οποίο δεν άλλαξε ούτε μετά το τέλος του 90λεπτου, αλλά ούτε και στο έξτρα μισάωρο (οι γηπεδούχοι είχαν δύο καλές στιγμές για να πάρουν τη νίκη-πρόκριση: 112′: Μαστραντωνάς τετ-α-τετ με Καρατσόλια, σούταρε άουτ, 119′: κεφαλιά Συνοδάκη στο δοκάρι). Έτσι η πρόκριση κρίθηκε στα πέναλτι, όπου οι ‘κιτρινόμαυροι’ επικράτησαν μετά από μια συγκλονιστική διαδικασία με 6-5, με τον Τζαβάρα να αποκρούει το 12ο και τελευταίο χτύπημα.