Α' ΕΠΣΕ Αγαπημένα ΡΟΗ ΙΣΤΟΡΙΚΑ-ΡΕΤΡΟ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ Στήλες

2004: Ακράτητος Κεχριών-Προποντίδα 5-1

Η μοναδική ομάδα που ξεκίνησε ‘με το δεξί’… εντός αγωνιστικού χώρου ήταν ο Ακράτητος και μάλιστα με το ευρύ 5-1 κατά της Προποντίδας, για την 1η αγωνιστική της Α’ ΕΠΣΕ.

Οι ‘πράσινοι’ που ούτως ή άλλως θεωρούνται απ’ τα φαβορί για την κατάκτηση του πρωταθλήματος ‘έδειξαν τα δόντια τους’ στο μαχητικό και νεανικό συγκρότημα του Αντώνη Πριόνα, το οποίο άντεξε για ένα ημίχρονο και μετά παραδόθηκε στην ανωτερότητα των αντιπάλων της.

Μόλις στο 6′ ο Μαύρος κέρδισε πέναλτι το οποίο αξιοποίησε ο Παρτσινέβελος, ανοίγοντας το σκορ (1-0).

Στο 18′ ήρθε η απάντηση απ’ τους ‘κυανέρυθρους’, όταν σε σύγχυση στα καρέ του Σπίντζου ο Πετράκης ισοφάρισε σε 1-1.

Ο ίδιος παίκτης μάλιστα επτά λεπτά αργότερα παρ’ όλίγον να κάνει το 1-2 αλλά το σουτ που επιχείρησε απέκρουσε έξοχα ο Σπίντζος.

Στο 35′ ο Παρτσινέβελος με εκπληκτικό σουτ έξω απ’ την περιοχή έστειλε την μπάλα να χτυπήσει πρώτα στο δοκάρι και μετά να καταλήξει στα δίχτυα, δίνοντας έτσι ξανά το προβάδισμα στην ομάδα του. Αυτή έδειξε να εξασφαλίζει το τρίποντο απ’ το α’ μέρος όταν στο 43′ ο Αλεξίου πάσαρε στον Χατζή κι αυτός με σουτ πέτυχε το 3-1.

Λίγα λεπτά αργότερα ήρθε και το τέταρτο γκολ των γηπεδούχων από κεφαλιά του Μαύρου στον Χατζή και πλασέ του τελευταίου (4-1).

Ο ίδιος παίκτης διαμόρφωσε το τελικό θριαμβευτικό για την ομάδα του αποτέλεσμα, κάνοντας παράλληλα χατ-τρικ, με σουτ έξω απ’ την περιοχή του Ελευθερίου.

Καλή η διαιτησία του Κατσούλα, που είχε για βοηθούς τους Κούκουρα και Βλάχο.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Κατσούλας/Κούκουρα-Βρακάς.

ΓΚΟΛ: 6′ & 35′ Παρτσινέβελος, 43′ & 46′ & 62′ Χατζής-18′ Πετράκης.

ΑΚΡΑΤΗΤΟΣ ΚΕΧΡΙΩΝ: Σπίντζος, Αλεξίου, Καπετανάκης, Μαλανδρινός, Γεωργίου (46′ Τζανής), Ρούσσος, Ίσσαρης, Γερογιάννης, Χατζής (63′ Κρητικός), Παρτσινέβελος (68′ Ανδρέου), Μαύρος.

ΠΡΟΠΟΝΤΙΔΑ: Ελευθερίου, Κάραλης, Δουρμούσογλου (71′ Γεραντώνης), Μιχαηλίδης, Τσεκούρας, Χρ. Τσακλάνος, Ι. Τσακλάνος, Μπότης (63′ Παύλου), Πετράκης, Κουτσαυλής, Μπαϊμπάκης (63′ Ανέστης).

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ: Απόλλων Ερέτριας-Αρτάκη 0-0, Ατρόμητος Βασιλικών-Νηλέας Νεοχωρίου 1-1, Ακράτητος Κεχριών-Προποντίδα 5-1, Λήλας Μίστρου-Δόξα Προκοπίου 1-1, Λουκίσια-Πάλιουρας 2-2, Όλυμπος Γυμνού-Ταμυναϊκός 1-1, Κύζικος Αρτάκης-Παντριαδικός 0-0, Αμφιθέα-Ολυμπιακός Χαλκίδας 0-2 α.α.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: Ακράτητος Κεχριών 3, Ολυμπιακός Χαλκίδας 3, Απόλλων Ερέτριας 1, Αρτάκη 1, Ατρόμητος Βασιλικών 1, Νηλέας Νεοχωρίου, Λήλας Μίστρου 1, Δόξα Προκοπίου 1, Λουκίσια 1, Πάλιουρας 1, Όλυμπος Γυμνού 1, Ταμυναϊκός 1, Κύζικος Αρτάκης 1, Παντριαδικός 1, Προποντίδα 0, Αμφιθέα -3.