Σαν Σήμερα (25/11/2017): Καστέλλα-Ηρακλής Ψαχνών 3-2

Η Καστέλλα επικράτησε του Ηρακλή Ψαχνών με 3-2, σαν σήμερα 25/11, για την 9η αγωνιστική της Α’ ΕΠΣΕ.

Ο ‘γηραιός’ άνοιξε το σκορ στο τρίτο λεπτό με τον Σμυρναίο να εκμεταλλεύεται αμυντική αδράνεια των αντιπάλων του και να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα. Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι πήραν σταδιακά την πρωτοβουλία των κινήσεων και στο 34′ κέρδισε πέναλτι όταν μετά από σουτ του Μακρή ο Σμυρναίος έδιωξε την μπάλα με το χέρι (γι’ αυτή τη φάση αποβλήθηκε ο ποδοσφαιριστής των φιλοξενούμενων), το οποίο αξιοποίησε ο Τζαμίχας, ισοφαρίζοντας σε 1-1. Ο ίδιος ποδοσφαιριστής στο πρώτο λεπτό της επανάληψης, με πλασέ από κοντά ολοκλήρωσε την ανατροπή στο σκορ για τον ΑΠΟΚ, κάνοντας το 2-1, και στο 75′ ο Μπασινάς με σουτ (έπειτα από κεφαλιά-πάσα του Κεχαγιά) έκανε το 3-1. Στο 81′ ο Ηρακλής έδωσε νέο ενδιαφέρον στο τοπικό ντέρμπι, μειώνοντας με πέναλτι, που κέρδισε και εκτέλεσε ο Γκάβαλης. Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι πίεσαν για την ισοφάριση, έχοντας σαν πιο χαρακτηριστική φάση ένα σουτ του Γκάβαλη στις καθυστερήσεις, με τον Ζενέλι να αποκρούει σωτήρια.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Βρακάς/Ρουμπής-Περιβολάρης.

ΓΚΟΛ: 35′ & 46′ Τζαμίχας, 75′ Μπασινάς-3′ Σμυρναίος, 81′ Γκάβαλης.

Καστέλλα (Γιάννης Παπαθεοδώρου): Ζενέλι, Κουρούπης, Κεχαγιάς, Χ. Βότσης, Μακρής, Μπασινάς, Σπανός, Γκίκας, Χασάνδρας (55′ Ξυνογαλάς), Τζαμίχας (78′ Ζήσης), Νικούλης (90′ Ξύγκης).

Ηρακλής Ψαχνών (Τάκης Σπυρόπουλος): Ανδρούτσος, Κοροβέσης (68′ Στούπας), Μαρίνος, Γκάβαλης, Μπελίτσος, Γκούρλας (36′ Ταψής), Π.Λ. Σκριβάνος (76′ Τσούμαρης), Δούλος, Σμυρναίος, Π.Δ. Σκριβάνος (65′ Χασαπίδης), Τόλης.

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ: Καστέλλα-Ηρακλής Ψαχνών 3-2, ΑΕΚ Χαλκίδας-Αστέρας Βατώντα 0-1, Απόλλων Ερέτριας-Κόσκινα 2-0, Ελλήσποντος-Παντριαδικός 4-1, Λήλας Βασιλικού-Αιδηψός 1-0, Αρτάκη-Ολυμπιακός Χαλκίδας 1-0, Σκεπαστή-Μακρυκάπα 3-4, Αυλωνάρι-Όλυμπος Γυμνού 2-1.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: Απόλλων Ερέτριας 27, Λήλας Βασιλικού 18, Ηρακλής Ψαχνών 17, Αυλωνάρι 16, Ελλήσποντος 14, Όλυμπος Γυμνού 13, Αστέρας Βατώντα 13, Κόσκινα 12, Μακρυκάπα 11, Παντριαδικός 10, Αιδηψός 10, Καστέλλα 10, Αρτάκη 10, Σκεπαστή 8, ΑΕΚ Χαλκίδας 4, Ολυμπιακός Χαλκίδας 3.

Οι κριτές στα πρωταθλήματα της ΕΣΚΑΣΕ (19-20/9)

ΑΟ Δύστου: Συλλυπητήρια ανακοίνωση για Γιάννη Σπίθα

ΟΠΕ Χαλκίδας: Νίκη για κορασίδες-ήττα για άντρες στο κύπελλο