Αγαπημένα ΡΟΗ Γ' ΕΘΝΙΚΗ ΙΣΤΟΡΙΚΑ-ΡΕΤΡΟ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ Στήλες

Σαν Σήμερα (22/11/2015): Ερμιονίδα-Ηρακλής Ψαχνών 2-0

Δεν κατάφερε σήμερα ο Ηρακλής Ψαχνών να πάρει ένα θετικό αποτέλεσμα στην Ερμιόνη κι έχασε με 2-0 από την τοπική Ερμιονίδα, που παρουσιάστηκε στο ματς, με νέο προπονητή τον Δημήτρη Μαγκαφίνη.

Το παραπάνω λειτούργησε… «ευεργετικά» για τους γηπεδούχους, που άνοιξαν το σκορ (1-0) στο 39′ με σουτ -έξω από την περιοχή- του Τριμπόνια, ενώ έκαναν το 2-0 στο 49′, με δυνατό σουτ -μέσα από την περιοχή- του Σχοινά.

Ο Ηρακλής παρατάχθηκε στο γήπεδο με απουσίες, καθώς δεν αγωνίστηκαν ο τιμωρημένος Κουμής και οι τραυματίες Κρίστο, Γκούρλας, Φαμπρίς και Χασαπίδης.

Τραυματίας ήταν και ο Τόρες που όμως χρησιμοποιήθηκε στο ξεκίνημα του β’ ημιχρόνου.

Επί της ουσίας πάντως, ο Ηρακλής έπαιξε με σύνθεση «ανάγκης» καθώς μετά από καιρό επανεμφανίστηκαν στο αρχικό σχήμα οι Μουτουσίδης, Ντέντια και Κόκκαλης!

Εκτός 11αδας ήταν οι Δούλος και Αθανασίου που αμφότεροι, μπήκαν στο παιχνίδι στην επανάληψη!

Ο Ηρακλής Ψαχνών παραμένει κάτω από την επικίνδυνη ζώνη και μέχρι το τέλος θα δώσει μάχη …ζωής και θανάτου.

Στο σημερινό ματς ο Ηρακλής πάλεψε, αλλά δεν μπόρεσε να παραβιάσει την εστία των γηπεδούχων.

Ακόμα και μετά το 2-0, ο Ηρακλής θα μπορούσε να ξαναμπεί στο ματς και να το διεκδικήσει, όταν στο 58′ ο Καρκασίνας εκτέλεσε ένα μακρινό φάουλ κι ενώ η μπάλα είχε …πορεία προς τα δίχτυα της εστίας του Πονηρού, ο γκολκίπερ της Ερμιονίδας έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ.

Στο 66′ επικίνδυνο πλασέ του Μουτουσίδη «έβγαλε» και πάλι δύσκολα ο Πονηρός, ενώ ο γκολκίπερ των γηπεδούχων που όντως αποδείχθηκε …πονηρός, στο 84′ έσωσε την εστία του (και) σε τετ α τετ του Καρκασίνα.

Η Ερμιονίδα πατούσε καλύτερα στο γήπεδο στο α’ ημίχρονο, όμως στην επανάληψη ο Ηρακλής παρά την ψυχρολουσία του γρήγορου …δεύτερου γκολ που δέχτηκε, βγήκε με αξιώσεις μπροστά, δεν μπόρεσε όμως να βάλει κι αυτός ένα γκολ και να δώσει νέα τροπή σε μία αναμέτρηση, που κατέληξε …άδοξα, όπως κι όλες οι …εκτός έδρας προηγούμενες.

Η Ερμιονίδα από το 70′ έπαιζε με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Νταμαρλή.

ΕΡΜΙΟΝΙΔΑ (Δημήτρης Μαγκαφίνης): Πονηρός, Σκεντεράι, Σαμαράς, Παναγιωτίδης, Μπιμπισίδης, Νταμαρλής, Στάικος, ( 76’ Πλαστουργός), Μαρίνης, Τριμπόνιας, (71΄Παναγιώτου) Μιχαλάκης, Τριανταφύλλου ( 46΄Σχοινάς).

ΗΡΑΚΛΗΣ ΨΑΧΝΩΝ (Γιάννης Μωυσιάδης): Καρατάσος, Σπήλιος, Σενάι, Ντέντια (46΄Αθανασίου), Μπριλάκης, Ζαχαράκης, Ντέντης (65΄Δούλος), Κόκκαλης, Μουτουσίδης, Καπνόπουλος (46΄Τόρες), Καρκασίνας.

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ (8η αγωνιστική-3ος όμιλος Γ’ Εθνικής): Ερμιονίδα-Ηρακλής Ψαχνών 2-0, Σπάρτη-ΠΑΟ Βάρδας 1-0, Παναργειακός-Αιολικός 3-0, ΑΟ Χαλκίς-Βύζας 1-2, ΠΑΟ Λουτρακίου-Κανάρης Χίου 5-0, Λεβάντε Ζακύνθου-Δόξα Νέας Μανωλάδας 1-2, Καλαμάτα-Παναρκαδικός 1-0.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: Παναργειακός 19, Σπαρτή 17, Βύζας 15, Παναρκαδικός 14, ΠΑΟ Βάρδας 13, ΠΑΟ Λουτρακίου 13, Δόξα Νέας Μανωλάδας, Αιολικός 11, Καλαμάτα 11, ΑΟ Χαλκίς 10, Ερμιονίδα 9, Κανάρης Χίου 7, Ηρακλής Ψαχνών 6, Λεβάντε Ζακύνθου 0.

Πηγή: eviateam.wordpress.com

ΑΟ Αυλίδας: Απέκτησε τον Κ. Αγγελώνια

ΠΡΟΠΑΙΔΩΝ ΕΠΣΕ (Δ’ ΦΑΣΗ): Λήλας Βασιλικού-Ακαδημία Ερέτριας 4-2

Μαντούδι: Απέκτησε τον Σπ. Γκάβαλη!