Αγαπημένα ΡΟΗ Γ' ΕΘΝΙΚΗ ΙΣΤΟΡΙΚΑ-ΡΕΤΡΟ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ Στήλες

Σαν Σήμερα (19/11/2017): ΑΟ Χαλκίς-Ταμυναϊκός 1-0 (video)

Ο ΑΟ Χαλκίς κέρδισε τον Ταμυναϊκό, σαν σήμερα 19/11, για την έβδομη αγωνιστική του έβδομου ομίλου της Γ’ Εθνικής.

Οι γηπεδούχοι, που κατέβηκαν ν’ αγωνιστούν την τελευταία στιγμή (οι ποδοσφαιριστές του ΑΟΧ είχαν αρχικά αποφασίσει να μην παίξουν, λόγω οικονομικών εκκρεμοτήτων της διοίκησης απέναντι τους), κατάφεραν ν’ ανοίξουν το σκορ στην πρώτη τους καλή στιγμή στο 27′, όταν μετά από προσπάθεια του Μπλάνκο και κόντρες της μπάλας σε πόδια αμυνομένων, η μπάλα έφτασε στον Ταυταρίδη, ο οποίος με πλασέ με τη μία έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Στο επόμενο δεκάλεπτο ο ΑΟΧ έχοντας την ψυχολογία με το μέρος του συνέχισε να επιτίθεται χάνοντας καλή ευκαιρία στο 34′ με τον Χαρτσιά που δεν μπόρεσε από κοντά να στείλει την μπάλα στα δίχτυα, με τον Ταμυναϊκό να ‘απαντά’ με σουτ του Κούρτη, στο 39′, που δεν βρήκε στόχο, ενώ στο 43′ νέα καλή στιγμή για τους γηπεδούχους με σουτ του Πολίτη, που έδιωξε ο Μητακίδης. Με τη συμπλήρωση ενός δεκάλεπτου στην επανάληψη οι ‘νεραντζούρι’ έφτασαν κοντά στο δεύτερο γκολ, με μακρινό σουτ του Ντελέκου, που έστειλε την μπάλα να βρει το κάθετο δοκάρι και να φύγει άουτ, ενώ στο 66′ οι φιλοξενούμενοι απείλησαν με σουτ του Ραμπαβίλα, που όμως έφυγε έξω. Στο τελευταίο 20λεπτο, ο Ταμυναϊκός ενέτεινε τις προσπάθειες του για την ισοφάριση, χωρίς όμως να μπορέσει να δημιουργήσει κάποια ιδιαίτερα αξιόλογη επιθετική στιγμή.

ΑΟ Χαλκίς (Αντώνης Αυλωνίτης): Σταυριανός, Στεργιανός, Θωμάς, Μπακομήτρος, Καραμπάς, Γεωργίου, Χαρτσιάς (72′ Βαλκάνος), Ντελέκος (90’+ Παπαδάκης), Μπλάνκο (88′ Εμέκα), Πολίτης (84′ Ανέστης), Ταυταρίδης.

Ταμυναϊκός (Βαγγέλης Λαθουράς): Μητακίδης, Κρόκος, Καρράς, Καρατζάς, Β. Αναστασίου, Σιλιγαρδάκης (71’ Μαλισσόβας), Κώτσης (88′ Ζάχι), Μ. Αναστασίου, Ραμπαβίλας, Κούρτης, Μήτρου (79′ Πιλάτης).

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ: ΑΟ Χαλκίς-Ταμυναϊκός 1-0, Αήττητος Σπατών-Ερμιονίδα 2-0, Τριγλία Ραφήνας-Αιολικός 3-1, Ερμής Κιβερίου-Παναργειακός 1-1, Διαγόρας Αγίας Παρασκευής-Θύελλα Ραφήνας 1-0. Ρεπό: Πανθηραϊκός.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: Αήττητος Σπάτων 19, ΑΟ Χαλκίς 14, Ερμιονίδα 11, Διαγόρας Αγίας Παρασκευής 11, Θύελλα Ραφήνας 7, Ερμής Κιβερίου 7, Παναργειακός 7, Πανθηραϊκός 6, Ταμυναϊκός 4, Αιολικός 4, Τριγλία Ραφήνας 4.

Σαν Σήμερα (19/4/2015): Νηρηίδες Φθίας-Αρτέμιδες Ωρεών 0-2