Αγαπημένα ΡΟΗ ΙΣΤΟΡΙΚΑ-ΡΕΤΡΟ ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΠΣΕ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ Στήλες

Σαν Σήμερα (15/11/2017): Ηρακλής Ψαχνών-Απόλλων Ερέτριας 2-4 (πέν., κ.δ. & παρ.: 1-0) (video)

Ο Απόλλων Ερέτριας επικράτησε στα πέναλτι του Ηρακλή Ψαχνών με 4-2, σαν σήμερα 15/11, και προκρίθηκε στα ημιτελικά του κυπέλλου Εύβοιας.

Το παιχνίδι (επαναληπτικός του 1-0 του ματς της Ερέτριας) είχε συγκλονιστική εξέλιξη, με την ομάδα των Ψαχνών να στοχεύει στην υπεράσπιση του τίτλου του κυπελλούχου της σεζόν 2016-17 απέναντι στον φιλόδοξο Απόλλωνα. Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν δυνατά ψάχνοντας ένα γρήγορο γκολ, χάνοντας κάποιες ευκαιρίες στο πρώτο μισάωρο με Τόλη και Σμυρναίο, αλλά και οι φιλοξενούμενοι που είχαν πιο συντηρητική προσέγγιση στο ματς, είχαν και εκείνοι δύο καλές στιγμές με τον Γ. Τόρα. Μετά από ένα 20λεπτο στην επανάληψη, χωρίς ιδιαίτερες συγκινήσεις, ο ρυθμός του παιχνιδιού έγινε ξέφρενος, με την ομάδα της Ερέτριας να απειλεί στο 66′ με φαλτσαριστό σουτ του Αγραφιώτη και στο 74′ ήταν η σειρά του Μετσανάι να σουτάρει, με τον Ανδρούτσο να αποκρούει και πάλι σωτήρια.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Ηρακλής πίεσε για το γκολ που -τουλάχιστον- θα οδηγούσε το ματς στην παράταση και θα απέτρεπε τον αποκλεισμό, με τον Σμυρναίο στο 84′ με κεφαλιά να στέλνει την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι, ενώ ένα λεπτό μετά παραλίγο να τελειώσουν όλα, με τον Τρεγκάι και εκείνος με κεφαλιά να ‘απαντά’ στέλνοντας και εκείνος την μπάλα στην οριζόντια δοκό. Τελικά στο 90′ οι γηπεδούχοι κατάφεραν με διαγώνιο σουτ του Γκάβαλη (έπειτα από σέντρα του Δούλου) να σκοράρουν και να οδηγήσουν το ματς στην παράταση.

Στο έξτρα μισάωρο οι δύο ομάδες έμειναν με 10 παίχτες (98′: αποβολή Δούλου-102: αποβολή Μετσανάι) και τον Ηρακλή να έχει μια καλή στιγμή στο 104′ με κεφαλιά του Σμυρναίου (απέκρουσε ο Ε. Τόρα), ενώ στα τελευταία λεπτά της παράτασης, οι φιλοξενούμενοι είχαν δύο καλές στιγμές για να φτάσουν στην ισοφάριση (κάτι που θα ισοδυναμούσε με σχεδόν βέβαιη πρόκριση) με τον Γ. Τόρα (στην πρώτη απέκρουσε ο Ανδρούτσος-στη δεύτερη η μπάλα έφυγε άουτ), χωρίς το 1-0 ν’ αλλάξει τελικά. Έτσι η πρόκριση κρίθηκε στα πέναλτι, όπου οι φιλοξενούμενοι επικράτησαν με 4-2, με τον πορτιέρο Ε. Τόρα να σημειώνει το νικητήριο πέναλτι, έχοντας προηγουμένως συμβάλει επιπρόσθετα με την απόκρουση ενός των αντιπάλων του.