Α' ΕΠΣΕ Αγαπημένα ΡΟΗ ΙΣΤΟΡΙΚΑ-ΡΕΤΡΟ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ Στήλες

Σαν Σήμερα (10/11/2013): Ιστιαία-Αρτάκη 2-1

Η Ιστιαία επικράτησε με 2-1 της Αρτάκης, στο ντέρμπι της 9ης αγωνιστικής της Α1 ΕΠΣΕ που διεξήχθη σαν σήμερα 10/11.

Στο πρώτο μέρος το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο και είχε καλό ρυθμό, με τις δυο ομάδες να δημιουργούνε ευκαιρίες για να σκοράρουν και τους γηπεδούχους τελικά να ανοίγουν το σκορ στο 36′ με εύστοχο χτύπημα πέναλτι -που κέρδισε ο Α. Δαρζέντας- του Β. Ανέστη. Ο ΑΟΝΑ ξεκίνησε δυνατά στην επανάληψη και έφτασε κοντά στην ισοφάριση στο 52′ με κεφαλιά του Φωτιάδη, που έδιωξε πάνω στη γραμμή του τέρματος ο Β. Ανέστης. Η ‘Ένωση’ έμεινε με δέκα παίκτες στο 75′, με τον Βασιλείου να φεύγει απ’ το ματς με δεύτερη κίτρινη κάρτα και την Αρτάκη να φτάσει τέσσερα λεπτά στην ισοφάριση, με σουτ μέσα απ’ την περιοχή του Μακαντάση. Στη συνέχεια η Ιστιαία, παρότι αγωνιζόταν με παίχτη λιγότερο, έδειξε ότι συνέχιζε να θέλει το ‘τρίποντο’ και τελικά στο 84′ μετά από σέντρα του Α. Δαρζέντα ο Περήφανος με γυριστό πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, κάνοντας το 2-1. Στα τελευταία λεπτά οι φιλοξενούμενοι πίεσαν προσπαθώντας να ισοφαρίσουν εκ νέου, χωρίς όμως το 2-1 να αλλάξει ως το φινάλε.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Σέγκος/Χατζηκααμαγιάννης-Νικολάου.

ΓΚΟΛ: 36′ Β. Ανέστης, 84′ Περήφανος-79′ Μακαντάσης.

Ιστιαία (Λάμπρος Σπίντζος): Καρατσόλιας, Περήφανος, Γοργομάτης, Τριανταφύλλου, Αντωνίου, Α. Δαρζέντας, Βασιλείου, Δ. Δαρζέντας, Β. Ανέστης (89’ Αρσενόπουλος), Γαβριήλ (84’ Κατσικογιάννης), Τούσερτ (65’ Στεργίου).

Αρτάκη ( Ντράγκαν Κνέζεβιτς): Γκόγκος, Τσούτης (64’ Τζαφέρος), Φωτιάδης, Τσολάκος, Γκούρλας, Κάραλης, Παπαδόπουλος, Καραχάλιος, Ευσταθίου (70’ Μακαντάσης), Μαστροκώστας, Ρούσσος.

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ: Ολυμπιακός Χαλκίδας-Λουκίσια 3-0, Παντριαδικός-Όλυμπος Γυμνού 1-3, Λήλας Βασιλικού-Δύστος 2-1, Απόλλων Ερέτριας-Ευβοϊκός Αγίου Νικολάου 3-0, Σκύρος-Δροσιά 2-1, Αυλωνάρι-Ακαδημία Ιστιαίας 1-0, Καστέλλα-Ταμυναϊκός 0-2, Ιστιαία-Αρτάκη 2-1.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: Ιστιαία 21, Απόλλων Ερέτριας 18, Ολυμπιακός Χαλκίδας 17, Λουκίσια 17, Αρτάκη 16, Καστέλλα 15, Δροσιά 13, Λήλας Βασιλικού 13, Ευβοϊκός Αγίου Νικολάου 13, Δύστος 12, Ταμυναϊκός 11, Αυλωνάρι 11, Σκύρος 10, Όλυμπος Γυμνού 7, Ακαδημία Ιστιαίας 6, Παντριαδικός 5.

DERNEKI (ΜΗ ΕΝ ΕΝΕΡΓΕΙΑ): Στεάουα Κοκορετσίου-Άρχοντας 4-5

Στοίχημα: Γκολ στο 1.70 και 2.15

Γ’ ΕΠΣΕ (Α’ ΟΜΙΛΟΣ): Κύζικος Αρτάκης-ΠΑΟ Λιχάδας 2-3