Α' ΕΠΣΕ Αγαπημένα ΡΟΗ ΙΣΤΟΡΙΚΑ-ΡΕΤΡΟ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ Στήλες

Σαν Σήμερα (10/11/2012): Προποντίδα-Απόλλων Ερέτριας 2-1

Η Προποντίδα επικράτησε του Απόλλωνα Ερέτριας με 2-1, σαν σήμερα 10/11, για την 7η αγωνιστική της μεγάλης κατηγορίας του ευβοϊκού ποδοσφαίρου.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν ισορροπημένο, με τους φιλοξενούμενους να ανοίγουν το σκορ στο 16′ με μακρινό σουτ του Μαρινάκη, ενώ δύο λεπτά μετά ο Τόρα με κοντινό σουτ απείλησε για το 0-2, με τον Ντουμάνη να αποκρούει. Η ‘Μπάρτσα’ έφτασε στην ισοφάριση στο 36′ με εκτέλεση φάουλ του Παπαδέδε και δύο λεπτά μετά ο Απόλλων έμεινε με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Μπασινά με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Στα πρώτα λεπτά τη επανάληψης οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να αιφνιδιάσουν, με την ομάδα της Χαλκίδας να έχει τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα απ’ το 60′ και μετά και να χάνει αρκετές ευκαιρίες. Στο 84′ η ομάδα της Ερέτριας έμεινε με εννιά παίκτες (αποβολή και του Μαυρομάτη) και τελικά η Προποντίδα έφτασε πέντε λεπτά μετά στο δεύτερο -νικητήριο- γκολ, με πλασέ του Κηρύκο, που πρόλαβε στην έξοδο τον Σακκή.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Κάμπαξης/Κωνστάντιος-Περιβολάρης.

ΑΠΟΒΟΛΕΣ: 38′ Μπασινάς, 84′ Μαυρομάτης.

ΓΚΟΛ: 36′ Παπαδέδες, 89′ Κηρύκος-16′ Μαρινάκης.

Προποντίδα (Μπάμπης Σαχίνης): Ντουμάνης, Μωραΐτης, Παπαδέδες, Κουτσαυλής, Οικονόμου, Τσιαμπίρης, Τσακλάνος(90′ Μώρος λ.τ.), Κοτσαλάς, Μπόζντα (62′ Ν. Μήτρου), Κηρύκος, Γκέκας.

Απόλλων Ερέτριας: Σακκής, Βλάχος, Παριανός (60′ Μήτρου), Βελαέτης, Κοκκάλας, Μαυρομάτης, Μπασινάς, Ευγενίου (51′ Κατσαρής), Τόρα (78′ Ωραιόπουλος), Μαρινάκης, Μεμάι.

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ: Παντριαδικός-Αρτάκη 1-1, Προποντίδα-Απόλλων Ερέτριας 1-1, Όλυμπος Γυμνού-Ολυμπιακός Χαλκίδας 1-2, Καστέλλα-Λήλας Βασιλικού 2-1, Κύμη-Δροσιά 0-1, Ιστιαία-Ωρεοί 1-0, Δύστος-Νηλέας Νεοχωρίου 2-1, Κριεζά-Αυλωνάρι 0-3 α.α.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: Δροσιά 16, Κύμη 16, Αυλωνάρι 13, Ολυμπιακός Χαλκίδας 12, Λήλας Βασιλικού 12, Καστέλλα 12, Δύστος 12, Αρτάκη 10, Παντριαδικός 9, Απόλλων Ερέτριας 9, Ιστιαία 8, Προποντίδα 8, Νηλέας Νεοχωρίου 7, Όλυμπος Γυμνού 5, Ωρεοί 4, Κριεζά -6.

Σαν Σήμερα (13/4/2013): Αστέρας Δροσιάς-Σκύρος 1-1 (video)

Σαν Σήμερα (20/5/2012): Βέροια-Ηρακλής Ψαχνών 2-0