Α' ΕΠΣΕ ΙΣΤΟΡΙΚΑ-ΡΕΤΡΟ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ Στήλες

Σαν Σήμερα (7/11/2015): Απόλλων Ερέτριας-Ολυμπιακός Χαλκίδας 1-0

Με γκολ του Λιατίφη στο 73′, η ψυχωμένη Ερέτρια (έπαιζε με δέκα παίκτες από το 42′ λόγω αποβολής του Μεμάι) νίκησε με 1-0 τον Ολυμπιακό Χαλκίδας και κράτησε …επαφή με την κορυφή, στο «ντεμπούτο» του Δημήτρη Βαλκάνου ως …πρώτου προπονητή στη μεγάλη ομάδα!

Για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι η Ερέτρια μένει με δέκα παίκτες! Με τη μόνη διαφορά, ότι την περασμένη αγωνιστική κατέρρευσε στο Αυλωνάρι και δέχτηκε 4 γκολ, ενώ σήμερα είχε ψυχή και καρδιά, «κλείδωσε» τον ποιοτικό Ολυμπιακό και με «χτύπημα» του Λιατίφη στο 73′, πήρε τη νίκη στο μεγάλο ντέρμπι.

Σήμερα αυτός που αποβλήθηκε ήταν ο Μεμάι στο 42′ (σ.σ. με το Αυλωνάρι είχε αποβληθεί ο Σταματάκος).

Ο Μεμάι αντίκρισε την απευθείας κόκκινη κάρτα -από τον διαιτητή Στέλιο Φώτη- για σκληρό παιχνίδι πάνω στον Καρβέλη, με τον δεύτερο να αποχωρεί τραυματίας από τον αγωνιστικό χώρο (σίγουρα απώλεια για τον ΟΣΦΧ, μιας και ο Καρβέλης κάνει πολύ καλό πρωτάθλημα).

Οι της Ερέτριας στο ημίχρονο διαμαρτυρήθηκαν για την κόκκινη, ωστόσο ο Φώτης επέμενε ότι το …κόκκινο ήταν το σωστό χρώμα της κάρτας!

«Ήταν φάουλ για κόκκινη κι όχι για κίτρινη» έλεγε ο διαιτητής, αλλά έτσι κι αλλιώς η ζωή συνεχίστηκε στο β’ ημίχρονο για την Ερέτρια, που ήταν τόσο καλή και οργανωμένη, σαν να μην έπαιζε με αριθμητικό μειονέκτημα.

Ο Μεμάι που ήταν ιδιαίτερα κινητικός ως δεξιός εξτρέμ πήρε λοιπόν την άγουσα για τα αποδυτήρια, ο Βαλκάνος τοποθέτησε στην πτέρυγα τον Φραγκάκη, στη συνέχεια τον πέρασε στο κέντρο για να κλείσει τους διαδρόμους (ώστε να μην μπορεί να αναπτυχθεί ο Ολυμπιακός) κι έβαλε δεξιά τον Μώρο και γενικά ότι επιχείρησε ο νεαρός κόουτς από τον πάγκο του βγήκε σε καλό.

Στον αντίποδα ο Ολυμπιακός Χαλκίδας δεν μπόρεσε να βρει κενούς χώρους και επί της ουσίας δεν απείλησε ιδιαίτερα την Ερέτρια (πλην μιας φάσης στο α’ ημίχρονο), ακόμα – ακόμα και στο β’ ημίχρονο, που έπαιζε με παίκτη παραπάνω.

Ο Ολυμπιακός προσπάθησε να γυρίσει τη μπάλα και να βγει είτε στην κόντρα, είτε οργανωμένα, αλλά οι Ερετριανοί στάθηκαν …θαυμάσια αμυντικά, η προσθήκη του Τσολάκου αποδείχθηκε …λίρα εκατό (στο ντεμπούτο του, αγωνίστηκε ως στόπερ μαζί με τον Βελαέτη), ενώ η Ερέτρια ήταν αυτή που είχε τις κλασσικότερες φάσεις στο ματς, τόσο στο α’ ημίχρονο, όσο και στην επανάληψη.

Σε μία απ’ αυτές στο 73′ ο Λιατίφης έκανε μία κούρσα από αριστερά, την κατάλληλη στιγμή έγινε αποδέκτης της μπάλας, δεν ανακόπηκε από κανέναν «ερυθρόλευκο» (κοιμήθηκε η άμυνα του Ολυμπιακού) και με έξοχο διαγώνιο πλασέ «νίκησε» τον -πολύ καλό μέχρι εκείνο το σημείο Σολογιάννη- κάνοντας το 1-0.

Να σημειωθεί ότι ο Ολυμπιακός Χαλκίδας αγωνίστηκε χωρίς τον αρχηγό του τον Τζάβρα που είναι τιμωρημένος (σήμερα εξέτισε την πρώτη από τις 4 αγωνιστικές), ενώ δεν ξεκίνησε βασικός και ο Σριβάνος που αντιμετωπίζει ένα πρόβλημα τραυματισμού και μπήκε αλλαγή στο 75′ (αμέσως μετά το προβάδισμα της Ερέτριας).

Απουσίες όμως είχε και η Ερέτρια, με τον τιμωρημένο Σταματάκο (σήμερα εξέτισε την πρώτη από τις δύο αγωνιστικές), τον τραυματία Μαυρομμάτη και τον Άλμπαν που θα μπει σε επίσημους ρυθμούς ομάδας το …2016!

Από ‘κει και πέρα, στο αγωνιστικό κομμάτι, η Ερέτρια είχε καλές στιγμές στο πρώτο 20λεπτο, με πιο χαρακτηριστικές, ένα σουτ του Τόρα στο 19′ που έδιωξε πάνω στη γραμμή ο Βασίλης Αγγελάτος, στο 20′ γύρισμα του Τόρα στην καρδιά της ερυθρόλευκης άμυνας, δεν πρόλαβε ο Φραγκάκης, ενώ στο 21′ από σέντρα του εξαιρετικού Κοκκάλα, εξ’ επαφής πλασέ του Μεμάι πέρασε άουτ.

Ο Ολυμπιακός έχασε μία πολύ καλή ευκαιρία στο φινάλε του α’ ημιχρόνου όταν ο Γιώργος Αγγελάτος βγήκε τετ α τετ με τον Μητακίδη, προσπάθησε να τον πλασάρει, αλλά ο έμπειρος γκολκίπερ της Ερέτριας έσωσε την εστία του.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι (παίζοντας με παίκτη λιγότερο), με μαζικό κέντρο δεν επέτρεψαν στον Ολυμπιακό να κάνει το γνωστό παιχνίδι του, με τους φιλοξενούμενους να μοιάζουν εγκλωβισμένοι καθώς δεν μπορούσαν με τίποτα να διασπάσουν την καλοστημένη άμυνα της Ερέτριας, η οποία όχι μόνο …φύλαξε «Θερμοπύλες», αλλά βγήκε και επικίνδυνα στην αντεπίθεση, πετυχαίνοντας τον σκοπό της στο 73′.

Μάλιστα η Ερέτρια θα μπορούσε να πετύχει και δεύτερο γκολ στο 83′ όταν σουτ του Τόρα εξουδετέρωσε σωτήρια ο Σολογιάννης.

Εν κατακλείδι ήταν μία πανάξια νίκη για την Ερέτρια, απόρροια της ψυχής, της καρδιάς και της εφαρμογής -κατά γράμμα- των παικτών του Βαλκάνου στο αγωνιστικό πλάνο, πολύ περισσότερο δε, μετά την αποβολή του Μεμάι.

Ο Ολυμπιακός Χαλκίδας, υπήρξαν διαστήματα στο ματς που είχε τη μπάλα στην κατοχή του, αλλά δεν απέφυγε τα λάθη αναλώθηκε σε άσκοπες ενέργειες και δεν ήταν ουσιαστικός.

Απόλλων Ερέτριας (Δημήτρης Βαλκάνος): Μητακίδης, Ρούσσος, Λιατίφης, Βελαέτης, Κοκκάλας, Τσολάκος, Μεμάι, Ευγενίου (60′ Ντουλαβέρης), Φραγκάκης (82′ Φουρμούζης), Τόρα, Μώρος (90’+1′ Ωραιόπουλος).

Ολυμπιακός Χαλκίδας (Βασίλης Ιωαννίδης- Βασίλης Τσιμιχόδημος): Σολογιάννης, Μπασινάς, Καρβέλης (43′ Τσίμπος λ.τ.), Κουτσαυλής, Σταύρου, Γ. Αγγελάτος, Β. Αγγελάτος (84′ Ότσκα), Δάσκος, Ιωαννίδης (75′ Σκριβάνος), Αντωνάτος, Μουσάι.

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ (9η αγωνιστική): Απόλλων Ερέτριας-Ολυμπιακός Χαλκίδας 1-0, Δροσιά-Ελλήσποντος 0-0, Λήλας Βασιλικού-Καστέλλα 1-0, Ταμυναϊκός-Ζάρακες 3-1, Μακρυκάπα-Αυλωνάρι 2-0, Ιστιαία-Παντριαδικός 3-2, Αρτάκη-Αυλίδα 3-0, ΑΕΚ Χαλκίδας-Αιδηψός 0-1.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: Αρτάκη 22, Ιστιαία 20, Λήλας Βασιλικού 19, ΑΕΚ Χαλκίδας 19, Ταμυναϊκός 18, Απόλλων Ερέτριας 17, Ολυμπιακός Χαλκίδας 12, Παντριαδικός 11, Μακρυκάπα 11, Καστέλλα 11, Αυλωνάρι 10, Αιδηψός 10, Ελλήσποντος 9, Δροσιά 7, Ζάρακες 3, Αυλίδα 1.

Πηγή: eviateam.wordpress.com

Θ. Σακκής: ‘Φεύγω με τις καλύτερες αναμνήσεις…’

ΠΡΟΠΑΙΔΩΝ ΕΠΣΕ: Αλλαγή σε αγώνα πρωταθλήματος

2004: Αυλωνάρι-Ολυμπιακός Χαλκίδας 1-3