ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΠΣΕ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Κύπελλο Ελλάδας: Ελλήσποντος-Ήφαιστος Βρονταμά 0-1

Ο Ελλήσποντος ηττήθηκε απ’ τον Ήφαιστο Βρονταμά με 1-0, για την πρώτη φάση του κυπέλλου Ελλάδας.

Στο έβδομο λεπτό μετά από λάθος γύρισμα του Ντούκα η μπάλα έφτασε στον Στυλιανάκο, με τον Βασιλείου να βγαίνει έξω απ’ την περιοχή του και να διώχνει την μπάλα με τα χέρια προ του αντιπάλου, με αποτέλεσμα να αντικρύσει την κόκκινη φάση. Στη συνέχεια ο Στυλιανάκος, που ανέλαβε και να εκτελέσει το φάουλ, έστειλε την μπάλα στην αριστερή γωνία του τέρματος του νεοεισελθόντος Μπούρου, ανοίγοντας το σκορ για την ομάδα του Βρονταμά, η οποία στο 23′ είχε μεγάλη ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματα της με σουτ του σκόρερ της και τον Ρουμελιώτη να διώχνει σωτήρια πάνω στη γραμμή.

Η ομάδα της Εύβοιας, παρότι έμεινε με παίχτη λιγότερο από νωρίς πήρε σιγά-σιγά μέτρα στο γήπεδο και προσπάθησε να πιέσει για την ισοφάριση. Έτσι στο 25′ ο Αγγελάτος τροφοδότησε στον κενό χώρο τον Ντούμα Ντούμα ο οποίος δεν μπόρεσε να κοντρολάρει όπως θα ήθελε την μπάλα και το πλασέ του μπλόκαρε εύκολα ο Απαλοδήμας και ένα λεπτό μετά νέα καλή στιγμή για τον Ελλήσποντο με εκτέλεση φάουλ του Ανέστη, με τον πορτιέρο τον φιλοξενούμενων να αποκρούει. Δέκα λεπτά μετά παραλίγο να έρθει η ισοφάριση με… απρόσμενο τρόπο, όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ του Κουζούλογλου, ο Ρηγόπουλος στην προσπάθεια του να διώξει έδωσε ανάποδο φάλτσο στην μπάλα η οποία κτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι, φεύγοντας και πάλι κόρνερ. Νέα καλή εκτέλεση φάουλ (ψηλοκρεμαστά αυτή τη φορά) του Ανέστη στο 39′ και νέα σωτήρια επέμβαση με το ένα χέρι απ’ τον Απαλοδήμα. Καλή στιγμή για τους γηπεδούχους είχαμε και στο 43′, με διπλή προσπάθεια του Ντούμα μέσα στην αντίπαλη περιοχή, στην πρώτη έδιωξε ο Απαλοδήμας και στην επαναφορά η μπάλα χτύπησε σε σώματα αμυνομένων και απομακρύνθηκε, ενώ στο 45′ ο Ήφαιστος απείλησε με σουτ του Κελεμένι έξω απ’ την περιοχή, με τον 17χρονο Μπούρο να πραγματοποιεί σωτήρια επέμβαση στην αριστερή του γωνία.

Στο 56′ είχαμε την πρώτη αξιοσημείωτη φάση της επανάληψης, με τις κόντρες να ευνοούν τον Στυλιανάκο που βρέθηκε σε θέση τετ-α-τετ με τον Μπούρο, ο οποίος έδιωξε με τα πόδια το πλασέ του αντίπαλου επιθετικού. Έξι λεπτά μετά ο Ελλήσποντος ‘απάντησε’ με σουτ του Κουζούλογλου, μετά από παράλληλη συρτή μπαλιά του Ντούμα το οποίο απέκρουσε Απαλοδήμας και στην εξέλιξη της φάσης ο Ανέστης επιχείρησε νέο σουτ απ’ το ύψος του πέναλτι με την μπάλα (βρήκε και σώμα αντιπάλου) να φεύγει λίγο πάνω απ’ το οριζόντιο δοκάρι, ενώ στο 69′ οι γηπεδούχοι ζήτησαν πέναλτι σε μαρκάρισμα του Νικολάου μέσα στην περιοχή. Τελευταία αξιόλογη στιγμή  για την ομάδα της Λαμψάκου, που και στην επανάληψη παρότι είχε αριθμητικό μειονέκτημα στάθηκε πολύ καλά, στο 72′ με γυριστό πλασέ απ’ το ύψος της μικρής περιοχής του Κουζούλογλου, μετά από εκτέλεση κόρνερ του Νικολάου, και την μπάλα να περνά πάνω απ’ το οριζόντιο δοκάρι. Ως το τέλος οι γηπεδούχοι έψαξαν το γκολ της ισοφάρισης, με την ομάδα του Βρονταμά (είχε μια καλή στιγμή στο 87′ όταν βγήκε ο Μπούρος έξω απ’ την περιοχή και με προβολή έδιωξε την μπάλα προ του Κουτσοβασίλη) τελικά να παίρνει τη νίκη-πρόκριση. Λίγο πριν τη λήξη αποβλήθηκε και ο Ντούκα, με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Αλιάγας (Δυτικής Αττικής)/Μανουράς (Δυτικής Αττικής)-Παύλου (Δυτικής Αττικής).

ΓΚΟΛ: 10′ Στυλιανάκος.

Ελλήσποντος (Κώστας Καλλιμάνης): Βασιλείου, Ντούκα, Μαρίνος (28′ Κουζουλόγλου), Γεωργίου, Ρουμελιώτης, Αγγελάτος, Νικολάου, Κατσίμπρας, Λάζρι (8′ Μπούρος), Ανέστης, Ντούμας (82′ Καλέντζης).

Ήφαιστος Βρονταμά (Δημήτρης Φαρλέκας): Απαλοδήμας, Διαμαντάκος (65′ Κιούπι), Α. Φερίζης, Μάντης, Ι. Φερίζης, Λυμπέρης (46′ Τσίκαρης), Κελεμένι (60′ Κουτσοβασίλης), Ρηγόπουλος, Πετρούλιας, Λαμπρινός (79′ Φαρλέκας), Στυλιανάκος.

Κύπελλο Ελλάδας: Ελλήσποντος-Ήφαιστος Βρονταμά (live)

ΑΟ Νέας Αρτάκης: ‘Θα εξετάσουμε πιθανό αίτημα για αλλαγή στο κύπελλο’

Α’ ΕΠΣΕ: Ταμυναϊκός-Ηρακλής Ψαχνών (pregame video)

ΑΠΣ Σταυρού: Απέκτησε τον Β. Γιαννούτσο