Γ΄ ΕΘΝΙΚΗ ΜΠΑΣΚΕΤ

Γ’ ΕΘΝΙΚΗ: Προσπάθησε αλλά… (Τελεθριακός-Βούρειος Χίου 64-68)

Ο Τελεθριακός δεν μπόρεσε να πάρει το πρώτο ροζ φύλλο αγώνος σήμερα, γνωρίζοντας την ήττα στην έδρα του από τον Βούρειο Χίου με 64-68.

Η ομάδα του Φώτου προσπάθησε προς το τέλος να κάνει την ανατροπή στο σκορ, πλησίασε στους 4 πόντους αλλά δεν τα κατάφερε απέναντι σε μια καλύτερη ομάδα που είχε το προβάδισμα σχεδόν σε ολόκληρο το β’ ημίχρονο, ενώ κάποια στιγμή είχε ξεφύγει ακόμα και με 12 πόντους διαφορά.

Στο πρώτο 20λεπτο ο Τελεθριακός ήταν μπροστά στο σκορ με 31-30.

Στην τελευταία περίοδο η Χίος προηγήθηκε με 54-61 στο 5:30 για τη λήξη, με τον Τελεθριακό να προσπαθεί να ξαναμπεί στον αγώνα κυρίως με καλάθια του Γκιζόγιαννη και ένα εύστοχο τρίποντο του Μητσιμπόνα, αλλά οι φιλοξενούμενοι άντεξαν στην πίεση με πρωταγωνιστή σε αυτό το διάστημα τον Σουλίκα που πέτυχε 10 (2) πόντους στην τελευταία και καθοριστική περίοδο!

Από τον Τελεθριακό ξεχώρισαν επιθετικά οι Γκιζόγιαννης και Κιαπέκος με 22 και 17 πόντους αντίστοιχα.

Από τον Βούρειο που έδειξε πολύ καλά στοιχεία πετυχαίνοντας την πρώτη του νίκη στη σεζόν (στην πρεμιέρα είχε ηττηθεί εντός έδρας από τον Μίλωνα) ξεχώρισακος. ν οι Σουλίκας και Μαλού

Διαιτητές: Τσάλας-Λυτροσυγγούνης.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-13, 31-30, 44-50, 64-68.

ΤΕΛΕΘΡΙΑΚΟΣ (Φώτου): Μέτα, Πανταζής 6, Μαυροζούμης, Γκρινιάρης 2, Τσιτούμης, Παπαθανασίου, Μητσιμπόνας 14 (2), Τσιριμώκος 3 (1), Γκιζόγιαννης 22, Κιαπέκος 17, Ματάκιας.

ΒΟΥΡΕΙΟΣ ΧΙΟΥ (Βουλίκας-Πατεράκης): Βουλίκας, Ανδρουλάκης, Σουλίκας 19 (3), Καράμπελας 10 (2), Τσούρης 10, Κουτσαντωνάκης, Τροβάς 7 (1), Κωνσταντινάκος 1, Σιμιτζάκης, Μαλούκος 21.

Γ’ ΕΣΚΑΣΕ (Α’ ΟΜΙΛΟΣ): Α.Σ.ΚΑΡΥΣΤΟΣ-Α.Ο.ΚΥΜΗΣ 35-59

Ισ. Κουτσός: ‘Χάσαμε πολλά ελεύθερα σουτ’

Οι διαιτητές στα πρωταθλήματα της ΕΣΚΑΣΕ (16-17/3)