Αγαπημένα ΡΟΗ Β' ΕΘΝΙΚΗ ΜΠΑΣΚΕΤ

Β’ ΕΘΝΙΚΗ: Ήττα στις λεπτομέρειες! (XBA-Δόξα Λευκάδας 66-73)

Η ΧΒΑ δεν τα κατάφερε στο πρώτο παιχνίδι στην έδρα της, χάνοντας στις λεπτομέρειες από τη Δόξα Λευκάδας με 66-73, σε ένα αγώνα που με λίγη περισσότερη προσοχή αλλά και τύχη θα μπορούσε να τον είχε κερδίσει.

Απέναντι σε μια από τις καλύτερες ομάδες της Β’ Εθνικής, η ΧΒΑ στάθηκε αρκετά καλά, κατάφερε να γυρίσει μια άσχημη διαμορφωμένη κατάσταση για εκείνη με -8 πόντους στο ημίχρονο και φορτωμένους με φάουλ βασικούς παίκτες, έβγαλε στη γ’ περίοδο ένα πρόσωπο πάνω στο παρκέ που θα πρέπει να αποτελέσει σημείο αναφοράς από εδώ και στο εξής, για να πάει το ντέρμπι στις λεπτομέρειες για να χαθεί τελικά το ματς με σκορ 66-73.

Η Λευκάδα ξεκίνησε καλύτερα το ματς και κυριαρχώντας στην αρχή στη μάχη των ριμπάουντ προηγήθηκε 6-11 και 13-15.

Με 9 προσωπικούς πόντους του Μιχαήλ στην α’ περίοδο η ΧΒΑ πέρασε μπροστά με 18-17, για να ακολουθήσει ένα σερί 0-8 της Λευκάδας για το 18-25. Οι φιλοξενούμενοι εξακολούθησαν να διατηρούν το προβάδισμα στο σκορ (21-27 και 28-33) με το ημίχρονο να τελειώνει με 29-37 με τρίποντο στο ”0” από τη Λευκάδα και τους Μπρατσιάκο-Γυφτάκη φορτωμένους με 3 φάουλ!

Ιδανικό ξεκίνημα στο β’ ημίχρονο

Το ξεκίνημα της ΧΒΑ όμως στη γ’ περίοδο ήταν ονειρεμένο! Με άμυνα για σεμινάριο και ευστοχία στην επίθεση πέτυχε ένα επιμέρους σκορ 11-0 για να προηγηθεί με 40-37 ενώ διεύρυνε το προβάδισμα ακόμα και στο +8 με το σκορ 45-37 στο 25′!

Η Λευκάδα αντέδρασε, ξαναμπήκε στο παιχνίδι και μείωσε στο τέλος της γ’ περιόδου σε 52-51!

Με σερί 0-7 οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 52-58 στο 32′ αλλά με τον Δουρούκη να πρωταγωνιστεί η ΧΒΑ μειώνει σε 59-61 στο 35′!

Στο 37′ η Δόξα Λευκάδας ξεφεύγει με +4 (61-65) όμως και πάλι η ΧΒΑ πλησίασε σε απόσταση βολής στα 40” για το φινάλε (66-68).

Στα 27” για τη λήξη με το σκορ 66-70, η ΧΒΑ μετά από τάϊμ-άουτ έκανε λάθος στην επαναφορά και κάπου εκεί ουσιαστικά τελείωσε το ματς με τη Δόξα να βάζει 1/2 βολές για το 66-71 για να επικρατήσει τελικά με 66-73.

Διαιτητές: Στρέμπας-Σπυρόπουλος-Καλογριάς.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-17, 29-37, 52-51, 66-73.

ΧΒΑ (Ζαρονικόλας-Στεφανίδης): Ντουζίδης, Μπρατσιάκος 7 (1), Δουρούκης 10 (2), Γυφτάκης 1, Αποστολίδης 6 (1), Μιχαήλ 9 (1), Πέζος 3, Χριστοδούλου 16, Πολιτόπουλος 14 (1).

ΔΟΞΑ ΛΕΥΚΑΔΑΣ (Βαφιάς-Κασαπίδης): Βουκελάτος, Σιπητάνος 28 (3), Κοντούδης 12, Πολυμένης, Λαζάρου 5, Τζακόπουλος 23 (3), Ξενιτίδης, Κωνσταντινόπουλος 4, Σταματέλος 1.

Δείτε τον αγώνα, πατώντας ΕΔΩ και τις φωτογραφίες της Μαριάντας Σοφοπούλου απ’ το παιχνίδι, πατώντας ΕΔΩ.

DERNEKI (ΕΝ ΕΝΕΡΓΕΙΑ): Εύβοια Ρωμ-Deportivo La Koprites 5-2

ΝΕΩΝ ΕΠΣΕ: Σκόρερς (18/12)

Δ. Διαθεσόπουλος: ‘Μου προκαλεί τεράστια λύπη η απώλεια του Κώστα’