Αγαπημένα ΡΟΗ Β' ΕΣΚΑΣΕ ΜΠΑΣΚΕΤ

Β’ ΕΣΚΑΣΕ (Α’ ΟΜΙΛΟΣ): ΑΓΕ Χαλκίδας-Δόξα Διρφ./Μεσσ. 87-82

Η ΑΓΕ Χαλκίδας δυσκολεύτηκε περισσότερο απ’ ότι περίμενε κανείς, καταφέρνοντας στο τέλος να κάμψει την αντίσταση της πολύ καλής Δόξας Διρφύων/Μεσσαπίων, κερδίζοντας τελικά με 87-82!

Οι φιλοξενούμενοι έβαλαν δύσκολα στην ομάδα του Τσαούση, είχαν σταθερό προβάδισμα στο σκορ σε όλο το πρώτο ημίχρονο, για να κριθούν όλα στο τέλος, όταν ο Βασιλείου με καθοριστικούς πόντους έβαλε στη θέση του οδηγού την ομάδα του για να πάρει τελικά τη νίκη με 87-82.

Η ομάδα του Μάντζαρη ξεκίνησε εντυπωσιακά και προηγήθηκε με 12-23 στο 10′ και 35-41 στο ημίχρονο.

Στη γ’ περίοδο οι δύο ομάδες πήγαν στον πόντο με το σκορ στο 30′ ισόπαλο με 60-60 για να κριθούν όλα στο φινάλε.

Η Δόξα προηγήθηκε με 76-80, για να ακολουθήσουν τρία τρίποντα της ΑΓΕΧ από Τσιώλη, Κώνστα και Βασιλείου για να πάει το σκορ στο 84-81. Στο τέλος το ντέρμπι πήγε στις βολές με την ΑΓΕΧ να φτάνει τελικά στην αγχωτική νίκη με 87-82.

Από την ΑΓΕΧ που αγωνίστηκε χωρίς τους Δάβρη και Παπάζογλου, κορυφαίος ήταν ο Βασιλείου με 25 (5) πόντους.

Από την πολύ καλή Δόξα, ο Δέδες με 20 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ της ομάδας του.

Διαιτητές: Τσάλας Γ.-Καλαπόδης.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 12-23, 35-41, 60-60, 87-82.

ΑΓΕ ΧΑΛΚΙΔΑΣ (Τσαούσης-Πανούσης): Γεωργουσόπουλος 15 (1), Κώνστας 6 (2), Τσουκαλάς, Κυβετός, Γιαπλές 6, Κακαβάς 12 (2), Σκυριανός, Τσιώλης 17 (2), Σμπρίνης, Κουτής 6 (1), Βασιλείου 25 (5).

ΔΟΞΑ ΔΙΡΦΥΩΝ/ΜΕΣΣΑΠΙΩΝ (Μάντζαρης): Στυλιαράς 14 (2), Ρόγκας, Κολέρης, Δέδες 20 (2), Καλόγηρος 13 (1), Κιάκος 2, Σολδάτος 13, Καραπετάκος 1, Μάντζαρης, Μαρκάκης 6, Φλώρος 13.

Δείτε τις φωτογραφίες του Γιάννη Δαλιάνη απ’ το παιχνίδι, πατώντας ΕΔΩ, και της Μαριάντας Σοφοπούλου, πατώντας ΕΔΩ.

Διαιτησία: Πραγματοποιήθηκε το 1ο εκπαιδευτικό μάθημα της σεζόν

Γ’ ΕΠΣΕ: Το πρόγραμμα της 19ης αγωνιστικής (30-31/3)

Α’ ΕΣΚΑΣΕ: Μαλεσίνα-Αστέρας Αλιβερίου 81-60