Γ΄ ΕΘΝΙΚΗ ΜΠΑΣΚΕΤ

Γ’ ΕΘΝΙΚΗ: Του στοίχισε το 4ο δεκάλεπτο! (Κορωπί-Τελεθριακός 79-77)

Ο Τελεθριακός πλήρωσε το πολύ κακό 4ο δεκάλεπτο όπου σημείωσε μόλις 9 πόντους, γνωρίζοντας την εκτός έδρας ήττα από το Κορωπί στην 1η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Γ’ Εθνικής.

Το Κορωπί προηγήθηκε με 6 στο τέλος της 1ης περιόδου (28-22), με τον Τελεθριακό να ανακάμπτει και να μειώνει στους 2 στο 17′ (34-32) και να προσπερνά στο ημίχρονο με 4 πόντους (36-40).

Στο γ’ δεκάλεπτο με ένα πολύ καλό πεντάλεπτο όπου έπαιξε πολύ καλή άμυνα, μη επιτρέποντας εύκολα καλάθια, προηγήθηκε με 42-49 στο 25′ και με 54-60 στο 30′.

Το Κορωπί μείωσε στο καλάθι στο 32′ (58-60) και στη συνέχεια προσπέρασε με 8 πόντους διαφορά (69-61 στο 36′) με την ομάδα του Φώτου να έχει να αντιμετωπίσει και το πρόβλημα των φάουλ. Οι παίκτες του Δρακόπουλου βρέθηκαν μπροστά με 75-69 στο 39′ με τον Τελεθριακό να μειώνει στο τέλος σε 79-77 που ήταν και το τελικό σκορ της αναμέτρησης.

Ο Γκρινιάρης με 27 (2) και ο Τσιριμώκος με 17 (5) πόντους πραγματοποίησαν πολύ καλή εμφάνιση που όμως δεν συνοδεύτηκε με νίκη της ομάδας τους.

Διαιτητές: Χατζημάρκος-Τσικριτσάκη.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-15, 36-40, 54-60, 79-77.

ΚΟΡΩΠΙ (Δρακόπουλος): Κυριαζής 1, Κόης 11, Ρωμαίος 10, Κατωπόδης 18 (1), Τζελάλης 2, Μαρκομιχάλης 6, Θεοχάρης, Μιχάλης 13 (1), Γκίκας, Γκίνης 6, Σιδέρης 2, Μερκεβίτσιους 10.

ΤΕΛΕΘΡΙΑΚΟΣ (Φώτου): Μέτα, Πανταζής 8, Μαυροζούμης, Γκρινιάρης 27 (2), Παπαθανασίου, Μητσιμπόνας 8 (2), Τσιριμώκος 17 (5), Γκιζόγιαννης 8, Κιαπέκος 9, Ματάκιας, Τσιτούμης.

Η πρεμιέρα της β’ φάσης σε παίδες & εφήβους!

Αποκαταστάθηκαν τα προβλήματα στην οροφή του κλειστού Βασιλικού!

Φιλικό: ΓΑΣ Ν. Αρτάκης-Γ.Σ. Αυλίδας 61-39