Αγαπημένα ΡΟΗ Β' ΕΘΝΙΚΗ ΜΠΑΣΚΕΤ

Β’ ΕΘΝΙΚΗ: Στο… τσακ! (Νίκη Βόλου-ΧΒΑ 73-69)

Η ΧΒΑ έφτασε στην πηγή αλλά δεν ήπιε… νερό με την ανατροπή να μην ολοκληρώνεται στο τελευταίο δεκάλεπτο, παρότι οι παίκτες της ομάδας της Χαλκίδας πραγματοποίησαν εξαιρετική εμφάνιση.

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν μαζί στο σκορ με τους γηπεδούχους να κλείνουν καλύτερα το πρώτο δεκάλεπτο και να προηγούνται με 24-20. Η Νίκη Βόλου πήρε προβάδισμα 10 πόντων στο 17′ (34-24), για να κλείσει το πρώτο ημίχρονο μπροστά με 42-33, με το πρόβλημα να εστιάζεται στην άμυνα της ομάδας της Χαλκίδας.

Στη συνέχεια, η ΧΒΑ με ένα πολύ καλό δίλεπτο στο τρίτο δεκάλεπτο, μείωσε στους 3 (51-48 στο 15′), όμως εκεί η Νίκη απάντησε με ένα δικό της σερί για το 58-48 που ήταν και το σκορ του γ’ δεκαλέπτου.

Η ομάδα του Ζαρονικόλα παρά την καλή της άμυνα στο ξεκίνημα του δ’ δεκαλέπτου, δεν κατάφερε το εκμεταλλευτεί και να μειώσει, καθώς δεν βρήκε λύσεις επιθετικά με το σκορ να γίνεται 62-50 στο 32′.

Ο Μιχαήλ με ένα μεγάλο τρίποντο μείωσε 68-66 και λίγο αργότερα ο Χριστοδούλου έκανε το 70-68. Ο ίδιος με 1/2 βολές έγραψε το 70-69 στα 25” για το τέλος. Η ΧΒΑ έκανε φάουλ, οι γηπεδούχοι αστόχησαν και στις δύο, όμως το ριμπάουντ χάθηκε και στη συνέχεια με 2/2 βολές έγινε το 72-69 στα 13” για τη λήξη.

Ο Ζαρονικόλας κάλεσε τάιμ-άουτ όμως το τρίποντο που επιχείρησε ο Αποστολίδης βρήκε σίδερο, για να διαμορφωθεί με βολές το τελικό 73-69.

Επόμενος αντίπαλος για την ΧΒΑ την επόμενη Κυριακή στη Χαλκίδα, η Δόξα Λευκάδας.

Διαιτητές: Ελευθεριάδης Πλ.-Παπαγεωργίου-Εκίζογλου.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-20, 42-33, 58-48, 73-69.

ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ (Μαύρος-Κοσμάτος):  Κωστούλας 10 (1), Κουτίνας 21, Κωτσόλης 2, Σαριμπαλίδης 13 (2), Λόλας 9, Τάσσος 14, Διγενής 2, Βερτζάγιας 2, Ευτυχίδης, Φιλιππόπουλος, Μπουστολύτης, Δελεντζές.

ΧΒΑ (Ζαρονικόλας-Στεφανίδης): Αποστολίδης 13 (3), Πολιτόπουλος 16 (2), Χριστοδούλου 6, Ντουζίδης 5, Μιχαήλ 18 (2), Δουρούκης 2, Μπρατσιάκος 7 (1), Γυφτάκης 2, Πέζος.

Ο Δημήτρης Βαλκάνος για την επιστροφή του και τους στόχους του Απόλλωνα Ερέτριας (video)

ΠΑΙΔΩΝ ΕΠΣΕ (Β’ ΟΜΙΛΟΣ): Αθλόπολις-ΑΟ Χαλκίς 6-0

Πανελλήνιο Κορασίδων: Το πρόγραμμα και τα ρόστερ των ομάδων της β’ προκριματικής φάσης