Αγαπημένα ΡΟΗ ΙΣΤΟΡΙΚΑ-ΡΕΤΡΟ ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΠΣΕ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ Στήλες

2006: Ταμυναϊκός-Αυλωνάρι 3-1

Ομάδες της Α’ ΕΠΣΕ και οι δύο, σχετικά γειτονικές και ο αγώνας τους για το Κύπελλο Εύβοιας από τους πιο ενδιαφέροντες του Σαββατοκύριακου.

Τελικά νικητής ο Ταμυναϊκός στην παράταση με σκορ 3-1, που άφησε εκτός διοργάνωσης το Αυλωνάρι νωρίς-νωρίς.

Στο γήπεδο Αλιβερίου η ζέστη που επικρατούσε δεν άφησε τις ομάδες να αναπτυχθούν καλά, αλλά το Αυλωνάρι που προηγήθηκε με 0-1 στο 12′ με τον Βασιλείου, κατάφερε στο α’ ημίχρονο να κρατήσει περισσότερο μπάλα και απειλήθηκε μόνο δύο φορές από τους γηπεδούχους, στο 26′, όταν σουτ του Τσαλιαγκού προσέκρουσε στη δοκό της εστίας του Νικολάου και στο 31′, όταν νέο σουτ του ίδιου παίκτη κατέληξε μόλις άουτ.

Στην επανάληψη ο Ταμυναϊκός βγήκε μπροστά, αλλά οι δίοδοι ήταν καλά κλεισμένοι από τους αμυντικούς του Αυλωναρίου, με αποτέλεσμα εκτός από μία περίπτωση στο 72′, που νέο σουτ του Τσαλιαγκού απέκρουσε ο Νικολάου, να μην απειληθεί ιδιαίτερα. Την ισοφάρισε, όμως, τελικά την πέτυχε στο 89′ με τον Σκοντόβολο και η παράταση πλέον ήταν γεγονός!

Εκεί πιο γυμνασμένος και ιδιαίτερα πιο αποδοτικός ο Ταμυναϊκός προηγήθηκε με 2-1 με ένα θεαματικό γκολ του Τσαλιαγκού από ανάποδο ψαλίδι, είχε δοκάρι στο 105′ με τον Μουρίκη και έκλεισε το σκορ στο 117′ με τον Μανδράκα.

Ο Δημ. Ακριτίδης έστω και δύσκολα πέρασε με τον Ταμυναϊκό στη β’ φάση του Κυπέλλου.

Σε γενικές γραμμές το θέαμα δεν ήταν άσχημο και κράτησε το ενδιαφέρον των λιγοστών φιλάθλων.

Ο δραστήριος Τσαλιαγκός με τους Τσάγκο, Μ. Μουρίκη και Μανδράκα ήταν οι καλύτεροι του Ταμυναϊκού, ενώ από το Αυλωνάρι ο τερματοφύλακας Νικολάου, οι Κοτρώζος Α., Κοτρώζος Π. και Βασιλείου διακρίθηκαν.

Η τριάδα Σέγκου, Ντούρα, Σχοιναράκη δεν αντιμετώπισαν πρόβλημα.

ΤΑΜΥΝΑΪΚΟΣ: Χροναίος Δ., Φωτιάς Β., Γκούμας, Σκοντόβολος Ε. (66′ Στάμου), Μανδράκας, Σταμέλος, Σκοντόβολος Δ. (110′ Ζάνιος), Μουρίκης Μ., Τσάγκος, Τσαλιαγκός, Πιλάτης.

ΑΥΛΩΝΑΡΙ: Νικολάου, Σούλι, Κάργας (57′ Ανδρίτσος), Μάστορης, Κατσινής, Βλάχος, Μουρίκης Γ. (46′ Βογιατζής), Τσαούσης, Κοτρώζος Π. (88′ Σαμαράς), Βασιλείου, Κοτρώζος Α.