EVIASPORTS Α' ΕΠΣΕ ΑΦΙΕΡΩΜΑΤΑ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ ΣΤΗΛΕΣ

Α’ ΕΠΣΕ: Αφιέρωμα στον Ταμυναϊκό

Ο Ταμυναϊκός πήρε τη δεύτερη θέση στην Α’ ΕΠΣΕ της περιόδου 2019-20.

Δύσκολα ο φετινός Ταμυναϊκός θα τερμάτιζε κάτω απ’ τη δεύτερη θέση, το ερώτημα ήταν αν θα ήταν πρώτος ή δεύτερος, στη μάχη για την κατάκτηση του πρωταθλήματος απέναντι στον Ηρακλή Ψαχνών. Η ομάδα του Αλιβερίου ήταν πανίσχυρη, στα περισσότερα παιχνίδια πέρα από το ‘τρίποντο’, έπαιζε και ωραίο ποδόσφαιρο, όμως ουσιαστικά έμεινε εκτός μάχης πρωταθλήματος πριν τη λήξη του πρώτου γύρου, με τον Ηρακλή Ψαχνών να χάνει βαθμούς σπάνια και με το… ‘σταγονόμετρο’ (συγκεκριμένα η ομάδα των Ψαχνών είχε βαθμολογικές απώλειες -δύο ισοπαλίες- μόνο στα ντέρμπι με Ταμυναϊκό). Άρα κάθε ‘στραβοπάτημα’ απομάκρυνε την ομάδα του Αλιβερίου ακόμη περισσότερο απ’ την κορυφή. Όλα λοιπόν κρίθηκαν για τον Ταμυναϊκό στην τετράδα αγώνων 9η-12η αγωνιστική, στην οποία ο Ταμυναϊκός μάζεψε μόνο ένα βαθμό, έκανε και τις τρεις ήττες του μαζεμένες και έτσι απ’ το -2 απ’ τους πρωτοπόρους Ψαχνιώτες, βρέθηκε στο -13, που διατηρήθηκε μέχρι τέλους, με την ομάδα του Αλιβερίου να βρίσκει και πάλι αγωνιστικό ρυθμό στη συνέχεια και να φτάνει εύκολα στην κατάκτηση της δεύτερης θέσης.

ΘΕΣΗ:

ΒΑΘΜΟΙ: 52

ΣΥΝΟΛΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΩΝ: 16 νίκες-4 ισοπαλίες-3 ήττες

ΤΕΡΜΑΤΑ: 60-16

ΕΝΤΟΣ  ΕΔΡΑΣ: 29 βαθμοί, 9-2-1, 37-6

ΕΚΤΟΣ ΕΔΡΑΣ: 23 βαθμοί, 7-2-2, 23-10

ΣΚΟΡΕΡΣ: 13 ΓΚΟΛ: Ζαχαριάς, 12 ΓΚΟΛ: Σίμωσης, 7 ΓΚΟΛ: Λάμπρου, 5 ΓΚΟΛ: Αγγελάτος, Μεταξάς, Γιαντόμ, Β. Αναστασίου, 1 ΓΚΟΛ: Γ. Τόρα, Κούτρας, Θανάση, Λ. Πιλάτης, Σπυράκης, Πομάρες.

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΑΝΑ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ*

  1. Ταμυναϊκός-Ευβοϊκός Αγίου Νικολάου 8-0
  2. Απόλλων Ερέτριας-Ταμυναϊκός 1-3
  3. Ταμυναϊκός-Ηρακλής Ψαχνών 1-1
  4. Αυλωνάρι-Ταμυναϊκός 0-3
  5. Ταμυναϊκός-Αιδηψός 5-0
  6. Αμαρυνθιακός-Ταμυναϊκός 1-1
  7. Ταμυναϊκός-Δόξα Προκοπίου 8-0
  8. Δροσιά-Ταμυναϊκός 0-4
  9. Ταμυναϊκός-Ελλήσποντος 1-1
  10. Λήλας Βασιλικού-Ταμυναϊκός 2-1
  11. Ταμυναϊκός-Όλυμπος Γυμνού 0-1
  12. ΑΟ Χαλκίς-Ταμυναϊκός 2-0
  13. Ταμυναϊκός-Παντριαδικός 5-0
  14. Μακρυκάπα-Ταμυναϊκός 2-3
  15. Ταμυναϊκός-Σκεπαστή 2-1
  16. Ευβοϊκός Αγίου Νικολάου-Ταμυναϊκός 0-1
  17. Ταμυναϊκός-Απόλλων Ερέτριας 2-1
  18. Ηρακλής Ψαχνών-Ταμυναϊκός 1-1
  19. Ταμυναϊκός-Αυλωνάρι 2-0
  20. Αιδηψός-Ταμυναϊκός 1-3
  21. Ταμυναϊκός-Αμαρυνθιακός 1-0
  22. Δόξα Προκοπίου-Ταμυναϊκός 0-3
  23. Ταμυναϊκός-Δροσιά 2-1

*Πατώντας πάνω στο κάθε αποτέλεσμα, μπορείτε να δείτε το ρεπορτάζ του αντίστοιχου αγώνα.

**Το πρωτάθλημα διακόπηκε μετά από 23 αγωνιστικές, λόγω του κορονοϊού.

Δείτε τη βαθμολογία της Α’ ΕΠΣΕ, πατώντας ΕΔΩ.

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΑΚΟΜΗ

Α’ ΕΠΣΕ: Ηρακλής Ψαχνών-Καστέλλα 3-0

Κώστας Λαγός

Αθλητικό Νομοσχέδιο: Ηλικιακό όριο στα 71 και μέχρι τρεις θητείες για τους προέδρους

eviasports

Ξιφασκία Χαλκίδας: Πέντε μετάλλια σε τουρνουά στα Βριλήσσια

Κώστας Λαγός
-->